Czerwca 15 2024 18:43:55    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
Artyku³y: Historia
Ku wojnie

Wielka wojna:
 Front Zachodni
 Sojusznicy
 Front Wschodni
 Basen Morza Šródziemnego
 Wojna na morzu
 Za lini± frontu

 


 

Artykuły: Ku wojnie
1. Hymn, flaga, herb


2. Dojście Hitlera do władzy
Hitler od roku 1921 był głównym ideologiem i przywódcą NSDAP, czyli Nationalsozialtische Deutsche Arbeitpartei (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza). NSDAP była rozwinięciem miniaturowej Niemieckiej Partii Robotniczej założonej przez ślusarza Antona Drexlera i dziennikarza Karla Harrera.

3. Faszyzm
Od wielu lat toczą się ciągłe spory, co do ostatecznego zdefiniowania ogólnego zarysu, czym jest faszyzm. W celu przybliżenia samej idei faszyzmu należy zastanowić się nad przyczynami jej powstania.

4. Założenia Blitzkriegu
Blitzkrieg (pol. wojna błyskawiczna) była to doktryna wojenna wypracowana i stosowana przez Niemców.

5. Likwidacja przywódców SA
SA była to można powiedzieć partyjna armia. Do roku 1934 stała się organizacją zrzeszającą wieleset tysięcy członków.

6. Wojna domowa w Hiszpanii
Przyczyn wybuchu wojny domowej w Hiszpanii było kilka. Należy zacząć od tego, że od wieku XIX następował sukcesywny rozkład tego wielkiego imperium kolonialnego.

7. Austria, Sudety - 1938 rok
Początkowy okres swojego panowania Hitler poświęcił na przebudowę wewnętrznej struktury państwa a także na odbudowę sił zbrojnych. Pod koniec 1937 roku uznał iż może rozpocząć ekspansję zewnętrzną.

8. Pakt Ribbentrop - Mołotow
Hitler planując najazd na Polskę nie był do końca przekonany czy Polska nie uzyska pomocy ze strony ZSRR. Władze ZSRR otwarcie krytykowały państwa faszystowskie. Dowodem na to jest przemówienie Mołotowa z 31 maja

9. Zdobycze terytorialne Hitlera marzec 1938 - marzec 1939 r.

Artykuły: Sojusznicy
1. Nacjonaliści ukraińscy
Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów powstała w 1929 roku na kongresie w Pradze. Było to skrajnie acjonalistyczne ugrupowanie, które za cel postawiło sobie utworzenie niepodległego państwa ukraińskiego.

Mit Nikołajewki
O żołnierzach włoskich walczących u boku armii Hitlera w okresie drugiej wojny światowej opowiadano głównie dowcipy. Związane to było oczywiście z niskim morale i małą wartością bojową włoskich oddziałów. Do dziś jednak, szczególnie w rejonach alpejskich, wspominane jest zwycięskie natarcie pod Nikołajewką. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Republika Salo
Salo to niewielkie miasteczko we Włoszech, którego nazwa wielu ludziom kojarzy się głównie z kontrowersyjnym filmem Paolo Pasoliniego „Salo, 120 dni sodomy”. Niewiele osób jednak wie, że swojego czasu było… nieoficjalną stolicą państwa.

Artykuły: Front wschodni
1. Przygotowania do uderzenia na ZSRR
Opis bezpośrednich przygotowań Niemiec do uderzenia na ZSRR zacznę od zacytowania Adolfa Hitlera.

2. Bitwa pod Moskwą
Kolejne porażki ponoszone przez Armię Czerwoną napawały Hitlera coraz większą pewnością siebie. Po klęsce pod Kijowem w której Rosjanie stracili ok. 900 czołgów i ok. 650 tysięcy ludzi Ukraina stała otworem przed wojskami niemieckimi. W tym czasie Hitler postanowił również pchnąć do ofensywy Grupę Armii „Środek” której zadaniem było zdobycie stolicy ZSRR – Moskwy. Operacja ta otrzymała kryptonim „Tajfun”.

3. Kursk - największa bitwa pancerna
Bitwa na Łuku Kurskim była największą potyczką pancerną drugiej wojny światowej. Pomysłodawcą operacji był Manstein, a jej wielkim zwolennikiem szef OKH Zeitzler. Celem kampanii było skrócenie frontu oraz polepszenie pozycji obronnych Grupy Armii

4. Sonnenwende
Po styczniowej ofensywie Sowietów, w której Niemcy ponieśli olbrzymią klęskę front ustabilizował się na linii Odry i Nysy.

5. Ostatnia bitwa. Berlin 1945 rok.
Bitwa o Berlin rozpoczęła się 16 kwietnia 1945 roku. Właśnie tego dnia atak, którego ostatecznym celem miała być stolica trzeciej Rzeszy rozpoczęły ogromne siły radzieckie.

Artykuły: Front zachodni
01. Dziwna wojna
Jak wiadomo Polska miała podpisany pakt sojuszniczy z Francją i Anglią. Głosi on, iż w przypadku agresji wroga na któregokolwiek z sygnatariuszy reszta ma udzielić mu pomocy.

02. Atak na Danię, Holandię i Norwegię
O ile w podczas pierwszej wojny światowej zarówno Dania jak i Norwegia pozostały neutralne to w okresie ostatniej wojny światowej zostały wciągnięte w rozgrywkę.

03. Fall Gelb
Hitler mimo wątpliwości swych generałów podejmuje decyzję o ataku na Zachód. Ofensywa ma nastąpić 10 maja 1940 roku.

04. Zdobycie fortu Eben Emael
Zajęcie fortu Eben Emael było jedną z najbardziej brawurowych akcji podczas ostatniej wojny. Fort ten w okresie poprzedzającym wojnę uważany był za niemożliwy do zdobycia.

05. Druga faza bitwy o Francję
Druga faza bitwy o Francję rozpoczyna się w momencie, gdy dowództwo nad silami zbrojnymi przejmuje, Weygand.

06. Zawieszenie broni
Porozumienie o zawieszeniu broni pomiędzy Francją a Niemcami zostało podpisane w lasku Compiegne 22 czerwca 1940 roku.

07. Szwajcaria
Wydawać by się mogło, że temat jest mało związany z Trzecią Rzeszą, jednak tak naprawdę przez długi okres wojny Szwajcaria prowadziła ożywioną politykę z Niemcami mająca na celu uchronienia się przed wchłonięciem jej przez sąsiada.

08. Niemieckie plany desantu na Anglię
Po oszałamiającym zwycięstwie nad Francją Hitlerowi pozostał już tylko jeden cel - Anglia. 2 lipca Hitler polecił rozpocząć przygotowania do inwazji na wyspę.

09. Bitwa o Anglię
Na początku sierpnia 1940 roku Goering opracował, wraz ze swoim sztabem, plan operacyjny pod kryptonimem "Adler"

10. Dieppe
Desant pod Dieppe była to operacja przygotowana bardzo słabo.

11. Bombardowanie Kolonii
Nalot na Kolonię jest uznawany za punkt kulminacyjny wojny powietrznej nad Niemcami. Był to pierwszy "nalot tysiąca bombowców".

12. Ciężkie naloty na Hamburg
Ciężkie naloty na Hamburg rozpoczęły się w nocy z 24 na 25 lipca 1943 roku. Operacja nosiła kryptonim "Gomorrha".

13. Drezno płonie
Był to jeden z najtragiczniejszych nalotów na niemieckie miasta. Nastąpił on w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku.

14. Most w Remagen
Po nieudanej ofensywie w Ardenach koniec wojny był tylko kwestią czasu. Gdy wojska wroga zbliżały się do ostatniej naturalnej przeszkody Renu Hitler rozkazał zaminować i zniszczyć wszelkie przeprawy przez tą rzekę.

15. Ostatnia kontrofensywa
Kontrofensywa w Ardenach była planowana praktycznie od samej klęski w Normandii. Była to ostatnia próba zmiany sytuacji na froncie zachodnim.

Strona 1 z 2 1 2 >

Artykuły: Basen Morza Śródziemnego
1. Bałkany
Niemcy rozciągnęli swoje panowanie nad Bałkanami by odciąć tę część Europy od swoich przeciwników, oraz zaopatrywać się z tych obszarów w naftę, żywność oraz siłę roboczą.

2. Kreta
Kreta jest to wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym. W okresie drugiej wojny światowej miała ona duże znaczenie strategiczne.

3. Sycylia
Sycylia miała bardzo duże znaczenie dla sytuacji strategicznej w basenie Morza Śródziemnego. Alianci po ostatecznej wygranej w Afryce szykowali przez dwa miesiące do ataku na ta wyspę.

4. Włochy 1943-1945
Desant na Włochy był naturalnym krokiem po zajęciu Sycylii. Po utracie wyspy Włosi ostatecznie stracili ochotę na udział w wojnie.

Lis Pustyni - działania w Afryce Północnej 1941 rok
Po serii włoskich porażek Hitler zdecydował się wysłać do Afryki Północnej niemieckie siły ekspedycyjne. Decyzja została podjęta już 9 stycznia 1941 roku. Od tego momentu rozpoczęte zostały przygotowania do wysłania pancernej jednostki celem wsparcia włoskiego partnera osi. 6 lutego tego samego roku po spotkaniu w Berlinie dowódcą wojsk niemieckich mianowany został generał Erwin Rommel.

Mit Rommla obalony - walki w Afryce I-XI 1942
Początek roku 1942 to kilka większych lub mniejszych sukcesów wojsk brytyjskich. Zaliczyć do nich niewątpliwie można zajęcie Bardii, Bengazi oraz wyparcie wojsk osi z Przełęczy Halfaya. Po tych wydarzeniach część wojsk angielskich wycofana została na tyły w celu zluzowania żołnierzy i dokonania niezbędnych napraw.

Ostateczna porażka - walki w Afryce XII 1942 - V 1943
Porażka pod El Alamein zmusiła Rommla do wycofania się na zachód. Początkowo odwrót następował w sposób niezorganizowany. Po kilku dniach udało się jednak opanować panikę. Panzerarmee ciągle była ścigana dosyć nieporadnie przez wojska generała Montogomery`ego. Ostatecznie sytuację udało się opanować 6 listopada. Dowódcy frontowi coraz częściej meldowali o lokalnych zwycięskich potyczkach, zaś z Niemiec dopływały wiadomości o szykowanych wzmocnieniach. Optymizm trwał jednak tylko kilkanaście godzin. 8 listopada dowództwo niemieckie zostało poinformowane o lądowaniu wojsk alianckich na plażach w Maroku i Algierze.

Artykuły: Wojna na morzu
Admiral Graf Spee - cz. I - "Łowca"
Kriegsmarine oprócz wojny podwodnej mogła jedynie zdecydować się na wypuszczanie w morze samotnych okrętów wojennych w tzw. rajdy korsarskie. Zaraz po rozpoczęciu wojny dwa tzw. pancerniki kieszonkowe Deutschland i Admiral Graf Spee przedarły się na Atlantyk.

Admiral Graf Spee - cz. II - "Ofiara"
Przebieg zbliżającej się bitwy był trudny do przewidzenia. Niemiecki pancernik dysponował artylerią o większym kalibrze i większej donośności. Salwa Admirala Graf Spee miała masę około 2200 kilogramów, zaś masa salw wszystkich brytyjskich okrętów biorących udział w walce wynosiła zaledwie 1400 kg. Dodatkowo Niemcy posiadali lepsze opancerzenie. Proporcję sił równoważyła większa manewrowość brytyjskich okrętów.

Pojedynek na morzu
Bismarck był chlubą niemieckiej marynarki wojennej. Skonstruowany został w ramach ambitnego planu rozbudowy Kriegsmarine. W swój pierwszy bojowy rejs wyruszył 18 maja 1941 roku z Gdyni. Admiralicja brytyjska poinformowana przez wywiad o opuszczeniu portu przez Bismarcka podjęła próbę niedopuszczenia do wydostania się okrętu na Atlantyk.

Wojna podwodna
Wojna podwodna miała ogromne znaczenie dla dalszych losów wojny. Rajdy pojedynczych pancerników czy krążowników pomocniczych nie miały tak dużego znaczenia militarnego jak rejsy okrętów podwodnych.

Artykuły: Za linią frontu
Likwidacja getta w Warszawie
Getto warszawskie utworzone zostało jesienią roku 1940. W krótkim czasie ilość jego mieszkańców wynosiła około 500.000 ludzi.

Ruch oporu na Zachodzie
Partyzantka to jedna z najstarszych form walki z wrogiem. Jak mówi encyklopedyczna definicja stosowana jest w warunkach poparcia ludności, skierowana zwykle przeciw okupantowi lub w czasie walki o władzę przeciw własnemu rządowi.

Werwolf - ostatni żołnierze Hitlera
Werwolf, to tajna organizacja niemiecka wokół, której przez lata narosło wiele mitów. Dziś przedstawię jej historię, a także moje wątpliwości związane z jej funkcjonowaniem.

Zamach na Heydricha (1)
Reinhard Heydrich wiosną 1942 roku był u szczytu władzy. Po objęciu funkcji protektora Rzeszy, nadal pozostawał szefem RSHA. Jego przemyślane i sprytne działania prowadzone w Czechach pozwoliły w miarę pokojowy sposób spacyfikować Protektorat.

Zamach na Heydricha (2)
Dlaczego Heydrich musiał zginąć? Kto mógł wydać rozkaz rozpoczęcia akcji?

Zamach na Hitlera
Jeśli chodzi o sam zamach z 20 lipca 1944 roku to jego przebieg jest doskonale znany. Postanowiłem, że nie będę go szeroko opisywał a zajmę się bliżej tym, co działo się zaraz po zamachu.

Copyright © 2007 LukLog