Marzec 03 2024 15:50:27    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Walczyć mogę o coś co miłuję, miłuję tylko to co szanuję, a szanuje to co rozumiem - Hitler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       01. Dziwna wojna

Jak wiadomo Polska miała podpisany pakt sojuszniczy z Francją i Anglią. Głosi on, iż w przypadku agresji wroga na któregokolwiek z sygnatariuszy reszta ma udzielić mu pomocy. Hitler podejmując decyzję o ataku na Polskę zdaje sobie sprawę, że Francja i Anglia są zbyt słabe żeby zaatakować go od zachodu. Nie myli się. W momencie, gdy jego pancerne dywizje masakrują obrońców w Polsce, Francja i Anglia, co prawda wypowiadają wojnę, ale nie podejmują żadnych działań wojennych. Alianci uwierzyli w przedwojenne kłamstwa Hitlera o potędze Wehrmachtu. Boją się podjąć jakiekolwiek działania, aby nie przyśpieszyć agresji Niemiec na Francję. 5 września 1939 roku przebiega pod znakiem działań patroli wzdłuż granicy. Niemcy rozpoczynają zakrojoną na szeroką skalę akcję propagandową. Nad francuskim frontem rozbrzmiewają hasła: "My nie prowadzimy wojny", "Nie dopuśćmy do rozlewu krwi". Faktem jest, że istniała możliwość ataku wojsk francuskich na niemieckie pozycje, choć było to mało prawdopodobne to Niemcy starali się zburzyć morale Francuzów za wszelką cenę. 6 września dochodzi do zakrojonej na bardzo małą skalę ofensywy wojsk francuskich. W nocy z 7 na 8 września wojska francuskie zajmują część regionu Warntwald, przekraczając granicę i wchodząc na terytorium niemieckie. Niemcy natychmiast wycofują się na główną linię umocnień tzw. Linię Zygfryda. Jeszcze przed zakończeniem działań w Polsce Hitlera wydaje rozkaz Naczelnemu Dowództwu przygotowania do ofensywy na Zachód. Miała ona się rozpocząć 12 listopada 1939 roku tylko przy dobrej pogodzie. Jak się później okaże data ofensywy była zmieniana jeszcze 29 razy.

Już w pierwszym tygodniu października na linii Zygfryda uwidacznia się tzw. Dziwna wojna (Niemcy nazywali ją wojną siedzącą). Francuscy wojacy zalewani są dosłownie powodzią plakatów, ulotek i haseł propagandowych ("Chcecie umierać za Gdańsk, za Polaków, za Brytyjczyków?" albo "Nie strzelajcie! Nie będziemy strzelać, jeśli i wy nie będziecie"). Za działania te odpowiadały powołane do życia 1 kwietnia 1939 roku specjalne Oddziały Propagandy kierowane przez podpułkownika Hasso von Wedela. Istotnym tematem akcji propagandowych były forma i sens działań wojennych. Niezależnie od używanych argumentów ich wymowa była zawsze ta sama. Niemcy nie atakują nie z powodu niedostatecznych środków, ale dlatego, że nie chcą zaogniać konfliktu. To Francja została wciągnięta do wojny przez Wielką Brytanię i kapitalistów z londyńskiego City.Podkreślano nieobecność wojsk brytyjskich na pierwszej linii. Trzeba przyznać, że była to bardzo zręczna propaganda, dostosowana do masowej świadomości. Teksty były zwarte, pełne krótkich,wyrazistych haseł. Niemiecka propaganda oddziaływała również na ludność cywilną. Podziemne radiostacje takie jak Humanie i Voix de la Paix, wzmogły jej skuteczność. Ich audycje nawoływały do strajku podatkowego i do wycofywania pieniędzy z banków. Bardzo gwałtowne ataki kierowano pod adresem rządu. Dodatkowo od października służby specjalne były w stanie rozszyfrowywać radiowe połączenia miedzy francuskim Ministerstwem Wojny a jednostkami liniowymi, służbami wewnętrznymi a nawet wojskami stacjonującymi w Afryce Północnej!!W przeciwieństwie do Francuzów, których wojska bezczynnie obsadzają forty, dowództwo niemieckie korzysta z przerwy w walkach i wykorzystuje ten czas na wzmocnienia i szkolenie swoich oddziałów.Do armii zostają wcielone nowe roczniki, dzięki czemu Wehrmacht jest w stanie wystawić 143 dywizje.

Kolejnym krokiem mającym na celu wzmocnienie sił jest przekształcenie lekkich dywizji kawalerii w jednostki pancerne, co podnosi ich liczbę do 10 dywizji, które dysponują 2.700 czołgami oraz 700 pojazdami pancernymi. Niemcy mają czas na wzmocnienie swych wojsk pancernych średnimi czołgami PzKpfw III i IV. Wszystkie większe jednostki podlegają ciągłym intensywnym szkoleniom mającym na celu wyeliminowanie mankamentów zaobserwowanych podczas

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 21:28:50
1 Komentarzy � 11649 Czytań

Komentarze
mrowa dnia sierpień 10 2006 10:22:57
czemu teks nagle sie urywa??
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog