Marca 19 2024 02:58:45    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Sam siebie nie rozumiem - Hess

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
Artykuły: Wewnątrz Państwa
Akcja "Noc i mgła"
7 grudnia 1941 roku Hitler wydał ściśle tajny dekret, nad którego wykonaniem czuwał feldmarszałek Keitel. Obejmował on na razie głównie tereny Francji i Belgii. Owy dekret znany jest historii jako akcja „Noc i mgła” (Nacht und Nebel). Akt zawierał wykaz przestępstw takich jak szpiegostwo, sabotaż czy działalność komunistyczna, za które wymiar sprawiedliwości wprowadzał dodatkowe sankcje.

Areszt ochronny i obozy koncentracyjne
W artykule opsiane zostało pojęcie tzw. aresztu ochronnego od momentu jego wprowadzenia do rozwinięcia zakresu jego obowiązywania.

Bitwa o rodzenie
Młodzież w planach nazistów miała odegrać bardzo ważną rolę. Zwiększenie liczby urodzeń w Niemczech miało na celu pozyskanie nowych rąk do pracy oraz żołnierzy walczących za Führera, a także wychowanie nowego pokolenia, przesiąkniętego ideami narodowego socjalizmu.

Donos - jako forma współpracy społeczeństwa z państwem
Donos w państwie stanu wyjątkowego takim jak Trzecia Rzesza odgrywał sporą rolę. Bez pomocy społeczeństwa działanie policji politycznej byłoby, co najmniej kłopotliwe o ile w ogóle nie niemożliwe.

Działanie i struktura administracji terenowej
Procesy reorganizacji administracji państwowej rozpoczęły się w tym samym czasie, co tzw. ujednolicanie, czyli na początku roku 1934. Celem podjętych działań było uproszczenie działania administracji.

Gospodarka wojenna
Ostatni konflikt światowy nie został rozstrzygnięty na polu bitwy, lecz daleko za linią walk. Dlaczego?

Kontrola społeczeństwa
Już przed tym jak Hitler proklamował zakończenie rewolucji narodowosocjalistycznej formował się system władzy hitlerowskiej. Hitler swą pozycję ukształtował na podstawie zasady wodzostwa.

Kultura
O dziwo pierwsze działania podjęte przez nowe władze wzbudziły dużą sympatię episkopatu katolickiego.

Ostateczna degradacja sądownictwa
Niezawisłość sądów była dla Hitlera czymś nie do zniesienia. Efektem ciągłych nacisków władzy były kolejne ustępstwa ze strony ministerstwa sprawiedliwości: zmniejszenie ilości sędziów w senatach i izbach orzekających, ścieśnienie uprawnień ławników i sędziów niezawodowych, ograniczenie środków pranych i uproszczenie toku postępowania, przede wszystkim karnego.

Państwo a Kościół
Kościół w Niemczech był ściśle powiązany z osobą monarchy gdyż to właśnie on był głową kościoła.

Polityka gospodarcza przed wojną
Polityka gospodarcza miała ogromny wpływ na popularność Hitlera. Hitler doszedł do władzy w okresie wielkiego kryzysu.

Potęga Wehrmachtu - mit czy rzeczywistość
Artykuł ten nie ma a celu rozwiązania od dawna toczącej się polemiki na temat potencjału militarnego Wehrmachtu z 1939 roku. Chciałbym tu jedynie wskazać na kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w dyskusjach na ten temat.

Poziom życia w III Rzeszy przed wojną
W tym rozdziale chciałbym przedstawić kilka danych statystycznych, które pozwolą nam wyobrazić sobie jak żyło się w Niemczech za Adolfa Hitlera.

Prawo karne wojenne
Fuhrer obawiał się, że także podczas zbliżającego się konfliktu może dojść do swoistego rozkładu społecznego. Winą za przegraną w pierwszej wojnie światowej obarczano socjaldemokratów, liberałów, ale także kryminalistów i pospolitych przestępców. Jak stwierdził w czasie drugiej wojny światowej sam Hitler gdyby teraz gdziekolwiek wybuchły zamieszki należy „im przeciwdziałać za pomocą rozstrzeliwania przywódców wszystkich opozycyjnych kierunków politycznych, także politykujących katolików, więźniów KZ-ów i wszystkich elementów kryminalnych, w sumie paruset tysięcy ludzi. Jest to uzasadnione moralnie wszyscy, bowiem przyzwoici ludzie, wszyscy niemieccy idealiści znajdują się albo na froncie, albo w przemyśle zbrojeniowym lub innych zakładach pracy, poświęcając swe siły dla zwycięstwa Niemiec”.

Prawo małżeńskie i spadkowe
Krótki artykuł na temat zmian w praiwe małżeńskim i spadkowym.
Strona 1 z 2 1 2 >
Artykuły: Organizacje
Gestapo
Geheine Staatspolizei, czyli słynne Gestapo, była to tajna państwowa policja polityczna w Niemczech. Powstała w wyniku inicjatywy Hermana Goeringa w roku 1933.

Hitlerjugend
Rozczarowanie przegraną wojną, głód i nędza miała również wpływ na młodzież w powojennych Niemczech. Bardzo "modne" były różnego rodzaju organizacje komunistyczne, katolickie oraz nacjonalistyczne.

Kripo i Sipo
W tym artykule przedstawiam podstawowe informacje na temat policji kryminalnej (Kripo) i policji porządkowej (Sipo)

NSDAP
NSDAP - Nationalsozialistiche Geutche Arbeiterpartei (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza).

Organizacja Todt`a
Organizacja Todt`a (Organsation Todt) nazywana tak od nazwiska jej pierwszego szefa Fritza Todt`a była to paramilitarna organizacja stanowiąca niejako czwarty filar władzy Hitlera. Powstała ona na bazie spółki państwowej o nazwie „System autostrad Rzeszy” już w roku 1933.

RSHA
RSHA, czyli Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (Reichssicherheitshauptamt) powstał zaraz po wybuchu drugiej wojny światowej a dokładnie w środę 27 września 1939 roku. Na czele tego urzędu stanął jeden z największych zbrodniarzy z okresu Trzeciej Rzeszy szef policji bezpieczeństwa i SD, Gruppenfuhrer SS Reinhard Heydrich.

SA
Sturmabteilungen der Nationalsozialis Deutschen Arbeiterpartei czyli Oddziały Szturmowe NSDAP.

SS
Schutzstaflen der Nationalsozialitischen Deitchen Arbeiterpartei (Sztafety Ochronne NSDAP) - SS swoja kariere na scenie politycznej rozpoczynala jako organizacja podporzadkowana SA.

Volkssturm – ostatnia nadzieja Hitlera
Rok 1944 to fatalny okres w dziejach Trzeciej Rzeszy. Jej wojska broniły się dzielnie na wszystkich frontach, ponosząc jednak bardzo ciężkie straty w ludziach i sprzęcie. Mimo to późnym latem wróg stał już u przedwojennych granic wielkoniemieckiej Rzeszy. Na froncie zachodnim alianci podchodzili już pod Aachen. Niewiele lepiej sytuacja wyglądała na froncie wschodnim, gdzie Armia Czerwona przekroczyła granice Prus Wschodnich. Sytuacja strategiczna wyglądała fatalnie. Do boju posyłane były kolejne dywizje, które często tworzono w pospiechu, a na front trafiały jeszcze nie do końca wyekwipowane i przeszkolone.
Copyright © 2007 LukLog