Kwietnia 20 2024 04:30:13    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą - Goebbels

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       RSHA
RSHA, czyli Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy (Reichssicherheitshauptamt) powstał zaraz po wybuchu drugiej wojny światowej a dokładnie w środę 27 września 1939 roku. Na czele tego urzędu stanął jeden z największych zbrodniarzy z okresu Trzeciej Rzeszy szef policji bezpieczeństwa i SD, Gruppenfuhrer SS Reinhard Heydrich. Szef RSHA podlegał bezpośrednio Heinrichowi Himmlerowi, jednemu z najpotężniejszych ludzi Trzeciej Rzeszy, a w owym okresie pełniącemu dwie funkcje: wodza SS i szefa policji niemieckiej. Po tym jak Heydrich zginął w zamachu jego funckję czasowo pełnił Bruno Streckenbach zaś od roku 1943 aż do końca wojny stanowisko to pełnił Ernst Kaltenbrunner. Utworzenie RSHA było pierwszym krokiem mającym na celu usprawnienie zbliżającej się akcji eksterminacji ludów Europy Wschodniej. Poza tym zdawano sobie sprawę, iż nadciągająca wojna przyniesie ze sobą znaczny rozrost terytorium. Zadania SD, czyli Służby Bezpieczeństwa Reichsfuhrera SS, ograniczone w dotychczasowej praktyce w głównej mierze do opracowywania problematyki wewnętrznej Niemiec – musiały ulec poważnemu rozszerzeniu.
W RSHA skomasowano: Główny Urząd Policji Bezpieczeństwa, Tajną Policję Państwową - Gestapo, Urząd Policji Kryminalnej Rzeszy. Wyprzedzając fakty dodam, iż w październiku 1944 roku do RSHA dołączono również Abwehrę Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu jako Departament Wojskowy i Departament Technicznej Służby Łączności. W początkowym okresie, RSHA podzielony został na sześć urzędów będących odpowiednikami departamentów w resortach ministerialnych. Każdy urząd dzielił się ponadto na wydziały. Teraz postaram się przedstawić tylko podstawowy podział struktur w RSHA.
Otóż ze wspomnianych wcześniej przeze mnie urzędów każdy miał przydzielone inne zadania. Urząd I zajmował się zagadnieniami administracyjnymi i prawnymi a kierownikiem urzędu został dr Werner Best. Kolejny Urząd (Weltanschauliche Forschung und Auswertung) zajmował się systematycznym analizowaniem pod kątem politycznym wszelkich publikacji, wykorzystywanych do celów wewnątrz szkoleniowych w systemie RSHA, potrzeb prowadzenia wojny psychologicznej itp. Na stanowisko kierownika departamentu powołany został profesor doktor Franz A. Six. Urząd III był to departament służby bezpieczeństwa tzw. Sicherheitsdienst. Pracownicy tej komórki zajmowali się szeroko pojęta inwigilacją i obserwacją szczególnie ważnych dziedzin życia wewnętrznego społeczeństwa i partii. Raporty ze wspominanych obserwacji były dwa razy tygodniowo przekazywane najwyższym czynnikom NSDAP. Owe meldunki były tworzone na podstawie doniesień napływających z gęstej siatki agentów ukrywających się w najróżniejszych środowiskach społecznych. Poza tym działały tzw. referaty mające za zadanie badanie nastrojów w SS, policji i Wehrmachcie. Urząd IV to komórka zarezerwowana dla tajnej policji państwowej, czyli osławionego Gestapo (Geheime Staatspoleiamt). W nomenklaturze RSHA Urząd IV funkcjonował jako organ mający za zadanie wykrywanie i zwalczanie wrogów. Na stanowisko kierownika powołany został H. Muller. Urząd V, którego kierownikiem był Arthur Nebe miał za zadanie walkę z przestępczością. Urząd V był centralą placówek policji kryminalnej. Urząd VI odpowiadał za wywiad zagraniczny (Auslandsnachrichtendienst). W początkowym okresie to jest od 1939 do 1941 roku funkcje kierownika pełnił Heine Jost. Od momentu wybuchu wojny pomiędzy Trzecią Rzeszą a ZSRR na stanowisko kierownika powołany został Walter Schellenberg. Pełnił tą funkcje aż do zakończenia drugiej wojny światowej. Tak właśnie przedstawiała się struktura RSHA w jego początkowej fazie.
Jesienią 1940 roku dochodzi do dosyć znacznych zmian w strukturze organizacyjnej RSHA. Otóż Urząd I przejął zagadnienia kadrowe, wyszkolenia i organizacji SD i SiPo (policja bezpieczeństwa). Reorganizacja objęła również Urząd II, który od tej pory jako Urząd VII zaś jego miejsce zajął nowy Urząd II zajmujący się sprawami gospodarczo-administracyjnymi i zaopatrzeniem. Wspomnieć należy również o tym, iż to właśnie nowopowstały siódmy Urząd pełnił rolę ośrodka cenzorskiego publikacji zarówno ukazujących się w Rzeszy jak i tych, które miały tam debit (zezwolenie urzędu cenzury na rozpowszechnianie konkretnego wydawnictwa). Poza tym to właśnie w gestii tego departamentu znajdowało się centralne archiwum RSHA.
Przed wojną ze Związkiem Radzieckim z 1941 roku zespół pracowników pod kierownictwem Franza Sixa sformował specjalny oddział, który nazwany został „Vorkommando Moskau”. Celem powołania tej formacji było zagarnięcie archiwów III Międzynarodówki i Wszechzwiązkowej Komunistycznej partii. Ta przygotowana w najdrobniejszych szczegółach akcja nigdy nie doczekała się realizacji. Grupa „Vorkommando Moskau” zajęła się za to selekcjonowaniem jeńców wojennych w okolicach Smoleńska.

Bibliografia:
Szkolna Encyklopedia Historyczna,
Ryszka Franciszek, „Państwo stanu wyjątkowego”,
Piekałkiewicz Janusz, „Kalendarium II wojny światowej”,
Grunberg Karol, „SS – czarna gwardia Hitlera”.

Dodane przez LukLog dnia października 30 2011 13:52:10
7230 Czytań
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Šwietne! Šwietne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Copyright © 2007 LukLog