Kwietnia 27 2024 05:48:56    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Jeżeli chociaż jedna bomba spadnie na Berlin, możecie mnie nazywać Meyerem = Goring

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
Artykuły: Wewnątrz Państwa
Akcja "Noc i mgła"
7 grudnia 1941 roku Hitler wydał ściśle tajny dekret, nad którego wykonaniem czuwał feldmarszałek Keitel. Obejmował on na razie głównie tereny Francji i Belgii. Owy dekret znany jest historii jako akcja „Noc i mgła” (Nacht und Nebel). Akt zawierał wykaz przestępstw takich jak szpiegostwo, sabotaż czy działalność komunistyczna, za które wymiar sprawiedliwości wprowadzał dodatkowe sankcje.

Areszt ochronny i obozy koncentracyjne
W artykule opsiane zostało pojęcie tzw. aresztu ochronnego od momentu jego wprowadzenia do rozwinięcia zakresu jego obowiązywania.

Bitwa o rodzenie
Młodzież w planach nazistów miała odegrać bardzo ważną rolę. Zwiększenie liczby urodzeń w Niemczech miało na celu pozyskanie nowych rąk do pracy oraz żołnierzy walczących za Führera, a także wychowanie nowego pokolenia, przesiąkniętego ideami narodowego socjalizmu.

Donos - jako forma współpracy społeczeństwa z państwem
Donos w państwie stanu wyjątkowego takim jak Trzecia Rzesza odgrywał sporą rolę. Bez pomocy społeczeństwa działanie policji politycznej byłoby, co najmniej kłopotliwe o ile w ogóle nie niemożliwe.

Działanie i struktura administracji terenowej
Procesy reorganizacji administracji państwowej rozpoczęły się w tym samym czasie, co tzw. ujednolicanie, czyli na początku roku 1934. Celem podjętych działań było uproszczenie działania administracji.

Gospodarka wojenna
Ostatni konflikt światowy nie został rozstrzygnięty na polu bitwy, lecz daleko za linią walk. Dlaczego?

Kontrola społeczeństwa
Już przed tym jak Hitler proklamował zakończenie rewolucji narodowosocjalistycznej formował się system władzy hitlerowskiej. Hitler swą pozycję ukształtował na podstawie zasady wodzostwa.

Kultura
O dziwo pierwsze działania podjęte przez nowe władze wzbudziły dużą sympatię episkopatu katolickiego.

Ostateczna degradacja sądownictwa
Niezawisłość sądów była dla Hitlera czymś nie do zniesienia. Efektem ciągłych nacisków władzy były kolejne ustępstwa ze strony ministerstwa sprawiedliwości: zmniejszenie ilości sędziów w senatach i izbach orzekających, ścieśnienie uprawnień ławników i sędziów niezawodowych, ograniczenie środków pranych i uproszczenie toku postępowania, przede wszystkim karnego.

Państwo a Kościół
Kościół w Niemczech był ściśle powiązany z osobą monarchy gdyż to właśnie on był głową kościoła.

Polityka gospodarcza przed wojną
Polityka gospodarcza miała ogromny wpływ na popularność Hitlera. Hitler doszedł do władzy w okresie wielkiego kryzysu.

Potęga Wehrmachtu - mit czy rzeczywistość
Artykuł ten nie ma a celu rozwiązania od dawna toczącej się polemiki na temat potencjału militarnego Wehrmachtu z 1939 roku. Chciałbym tu jedynie wskazać na kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w dyskusjach na ten temat.

Poziom życia w III Rzeszy przed wojną
W tym rozdziale chciałbym przedstawić kilka danych statystycznych, które pozwolą nam wyobrazić sobie jak żyło się w Niemczech za Adolfa Hitlera.

Prawo karne wojenne
Fuhrer obawiał się, że także podczas zbliżającego się konfliktu może dojść do swoistego rozkładu społecznego. Winą za przegraną w pierwszej wojnie światowej obarczano socjaldemokratów, liberałów, ale także kryminalistów i pospolitych przestępców. Jak stwierdził w czasie drugiej wojny światowej sam Hitler gdyby teraz gdziekolwiek wybuchły zamieszki należy „im przeciwdziałać za pomocą rozstrzeliwania przywódców wszystkich opozycyjnych kierunków politycznych, także politykujących katolików, więźniów KZ-ów i wszystkich elementów kryminalnych, w sumie paruset tysięcy ludzi. Jest to uzasadnione moralnie wszyscy, bowiem przyzwoici ludzie, wszyscy niemieccy idealiści znajdują się albo na froncie, albo w przemyśle zbrojeniowym lub innych zakładach pracy, poświęcając swe siły dla zwycięstwa Niemiec”.

Prawo małżeńskie i spadkowe
Krótki artykuł na temat zmian w praiwe małżeńskim i spadkowym.

Przebudowa państwa
Po przejęciu władzy przez Hitlera rozpoczęła się bardzo szybka przebudowa funkcjonowania państwa. Rozpoczęto od niszczenia opozycji. W tym celu uruchomiono potężną machinę NSDAP, która od tego czas zaczęła działać na rzecz i w imieniu państwa. Hitler uważał, że samo zastraszenie to za mało, dlatego by zyskać pewność, że jego pozycja jest niezagrożona postanowił napędzić machinę terroru.

Przepisy ograniczające prawa ludności niearyjskiej
Nierówność wobec prawa ludności podzielonej według kryteriów czystości krwi i rasy usankcjonowały tzw. ustawy norymberskie. Powołane zostały do życia 15 września 1935 roku na zjeździe Reichstagu w Norymberdze. Do aktów kryjących się pod określeniem ustawy norymberskie zaliczamy trzy oddzielne ustawy: o obywatelstwie Rzeszy, o ochronie krwi niemieckiej i czci niemieckiej, o barwach i fladze Rzeszy.

Sądownictwo specjalne
Jedną z najważniejszych gałęzi sądownictwa w Trzeciej Rzeszy, było sądownictwo specjalne.

Społeczno-polityczna funkcja zastraszenia
Temat przybliża pojęcie słów terror i strach, a także ich wpływ na funkcjonowanie w przestrzeni obywatelskiej.

Szczególne środki procesowe i administracyjna korektura wyroków
Władze nazistowskie, aby jeszcze zwiększyć swój wpływ na wydawane w sądach wyroki wprowadziły dwie nowe instytucje prawa a mianowicie: nadzwyczajny sprzeciw prokuratora o wznowienie postępowania (ausserordentlicher Einspruch) i skargę o nieważność wyroku.

Szkoła rasowo-antropologiczna
Szkoła rasowo-antropologiczna uzyskała swoje apogeum w okresie hitlerowskich Niemiec podczas drugiej wojny światowej. Była to doktryna opierająca się na twierdzeniu, iż podczas ewolucji człowiek wykształcił określone rasy, które wykazują cechy dziedziczności i doboru.

Upadek ideologii niemieckiej
Historycy zajmujący się historią Trzeciej Rzeszy, opisują upadek pewnej świadomości narodowej, ideologii wykształconej przez lata głównie w okresie "wilhelmińskiej Rzeszy" , a będącej motorem napędowym rozwoju całego państwa

Ustrój i hierarchia sądów powszechnych
O ile sam ustrój sądów nie uległ większym zmianom to znaczące reformy dokonane zostały za to w centralnej administracji sądownictwa

Copyright © 2007 LukLog