Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Maj 28 2023 20:44:47    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Moja ręka drży, ale serce nie - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       wspomnienia żołnierza z dywizji "Grossdeutschland"

Jestem Bawarczykiem, w 1944 roku miałem osiemnaście lat. Wtedy zmobilizowano mnie i zostałem kierowcą czołgu w pancernej dywizji "Grossdeutschland" (Wielkie Niemcy). Gdy do niej trafiłem, stacjonowała w Saksonii, w okolicach Drezna. Uzupełniano załogi i sprzęt i po kilkudniowym przeszkoleniu, w grudniu 1944 r. załadowano nas na wagony. Ruszyliśmy na wschodni front. Na jednej ze stacji odczytaliśmy nazwę Willemberg (Wielbark). Wówczas padł rozkaz rozładunku wagonów. Znaleźliśmy się w Prusach Wschodnich, więc będzie gorąco - pomyślałem.
Rozładunek nastąpił sprawnie. Czołgi, a było ich około 120, skryliśmy w stodołach i zamaskowaliśmy na podwórkach domów. Miasteczko opuścili już mieszkańcy, zajęliśmy pozostawione przez nich domy, pomimo to część z nas spać musiała w stodołach i stajniach. W miasteczku pełno już było wojska, a do tego jeszcze nasza dywizja 5-6 tysięcy chłopa. Nocą posłyszeliśmy głuche dudnienie armatniej kanonady z południowej strony. To Różan -uświadomili nas starsi żołnierze. Był to przyczółek mostowy nad Narwią, który Rosjanie zdobyli w czasie letniej ofensywy i który Niemcy usiłowali za wszelką cenę zlikwidować. Jak topór wisiał on nad Prusami Wschodnimi, skąd, jak słusznie sądziło niemieckie dowództwo, wyjść mogło główne uderzenie spodziewanej ofensywy zimowej, a ta mogła nastąpić w każdej chwili.

Następna noc to był sylwester. Popukaliśmy sobie na wiwat, jak to było w zwyczaju, ale spać poszliśmy z ciężkimi sercami. Zastanawialiśmy się, co przyniesie jutro. Na to jutro, niestety, nie trzeba było długo czekać. 13 stycznia, w trybie alarmowym, dywizja opuściła miasteczko i co sił w motorach pognaliśmy na południe w kierunku Różana. Przybyliśmy za późno. Pod naporem potężnych sił, jakie Rosjanie zgromadzili, front pękł i zaczął się bezładny odwrót. Zatkanie w nim luk stało się już niemożliwe. Przewaga sił wroga była zbyt duża. W kilku miejscach pod Przasnyszem starliśmy się z nieprzyjacielem. Wymiana ognia trwała kilka godzin. Rosjanie, przy wsparciu czołgów, nacierali falami, odparliśmy kilka ataków, ale gdy przyszły wieści, że Przasnysz padł, pozostał tylko odwrót na północ. Przyszedł rozkaz - oszczędzać paliwo. Oszczędzać, ale jak? Tereny na północ od Przasnysza byty bezleśne. Unieruchomiony czołg stawał się łatwo łupem sowieckich samolotów, które panowały w powietrzu. Pod naciskiem wroga odwrót zamienił się w chaotyczną ucieczkę. Jednostki wojskowe przemieszały się między sobą, komu nie starczyło miejsca na szosie, szedł czy jechał polem, brnąc w śniegu. Willemberg, Willemberg -podawano sobie z ust do ust. Tam strefa umocniona, tam można będzie złapać oddech, stawić opór wrogowi. Ten jednak parł jak burza, w każdej chwili groziło nam okrążenie. W kilkunastu czołgach zabrakło paliwa, załoga wrzucała do środka granat, by pojazd nie dostał się w ręce nieprzyjaciela i przyłączała się do jadących jeszcze maszyn. Śmiertelnie znużeni dotarliśmy do Wielbarka. Przed miasteczkiem były rzeczywiście gotowe stanowiska obronne dla piechoty i czołgów. Błyskawicznie obsadziliśmy je i odsapnęliśmy z ulgą, tu można się będzie bronić, przynajmniej jakiś czas. Od kilku dni było wyjątkowo zimno. Mróz poniżej 20 stopni, w czasie jazdy w czołgu jest przynajmniej ciepło, ale na postoju każdy dotyk broni czy pancerza parzy jak wrzątek. A co mówić o piechocie? Od kilku dni nie mieliśmy nic gorącego w ustach. Ktoś wydoił krowę i przyniósł po kubku ciepłego mleka. Jego smak pamiętam do dzisiaj. Za naszymi plecami palił się Wiilemberg. Łuny pożarów widać było ze wszystkich stron, a my szczękaliśmy zębami z zimna.

Rozpalenie ogniska nie wchodziło w ogóle w rachubę. Natychmiast zasypałby nas grad pocisków z moździeży. O świcie zostaliśmy obudzeni przez huk silników samolotów. Kilkadziesiąt szturmowców leciało na północ. Odgłosy wybuchów bomb uświadomiły nam, że atak nastąpił gdzieś blisko. Bombardują lotnisko w Szymanach - powiedział ktoś z miejscowych - i Szczytno - dodał inny za chwilę. Przed południem od strony Chorzel wyszedł wspierany przez czołgi atak radzieckiej piechoty. Ten odbiliśmy bez trudu. W lesie, na szosie czołgi wroga nie mogły rozwinąć szyku. Ściśnięte na drodze były łatwym celem dla naszych dział. Błysnął ogień, kilka pojazdów stanęło w płomieniach. Zaciekłe ataki wroga trwały cały tydzień. Urra! Urra! - poprzez huk wybuchów i trzask broni maszynowej słychać było krzyk rosyjskiej piechoty. Zaciekłe walki trwały cały dzień, potem drugi. Broniliśmy się, ale niepokojące wieści docierały do naszych uszu. Słabo obsadzony przez wojsko Szczycieński Rejon Umocniony, który miał stać się jedną z zapór broniących dostępu w głąb Prus Wschodnich, został w kilku miejscach przełamany. Groziło nam okrążenie. Przyszedł rozkaz - grzać silniki! Ruszamy w kierunku Szczytna. Grzać silniki - ale czym? Wiele wozów miało już resztki paliwa w bakach. Po północy ruszyliśmy. Najwyższy czas, pierścień okrążenia zaciskał się. Z Willemberga do Ortelsburga (z Wielbarka do Szczytna) niby nieduża odległość - 20 kilometrów, ale wtedy droga zakorkowana była furmankami uciekinierów i ciężarówkami wojskowymi do tego stopnia, że jechaliśmy jak za pogrzebem. Kolumna czołgów porwała się, za moim wozem jechały tylko dwa.

Dotarliśmy wreszcie do Ortelsburga (Szczytna). Miasto przedstawiało okropny widok. W wielu miejscach wybuchły pożary. Główna ulica, w którą skręciliśmy obok kościoła paliła się jak żagiew. Rzuciłem okiem za siebie, tam też szalał pożar. Ulice zawalone były porzuconym sprzętem wojskowym, chłopskimi wozami, zabitymi końmi i bydłem. Gdzieniegdzie leżały trupy ludzkie. Przed ratuszem zobaczyłem sześciu zabitych żołnierzy Wehrmachtu. Po ulicach wokół zamku pętały się setki porzuconych bezpańskich -krów. Ich żałosny ryk mnie, chłopskiego syna, chwytał za serce. Skierowaliśmy się, podobnie jak cały potok uciekinierów, na drogę w kierunku Bischofsburga (Biskupca). Po drodze, na placyku przed wysokim, zbudowanym z czerwonej cegły kościołem, zatrzymał nas patrol żandarmerii wojskowej. Haiti (stop). Zawrócić wozy działa nastawić w kierunku wieży ratusza - padł rozkaz. - Organizujemy nową linię obrony, w oparciu o jeziora. Flanki mamy zabezpieczone - dodał spokojnym już tonem oficer żandarmerii. Wyskoczyliśmy z wozów i stanęliśmy obok. Gdzie tu można zatankować paliwo? - spytałem oficera. - Mamy puste baki. Ten wzruszył tylko ramionami i uśmiechnął się gorzko. Z kilku stron narastał grzmot artyleryjskiej kanonady. W każdej chwili wróg mógł się znaleźć w zasięgu naszych armat i karabinów maszynowych. Załadowaliśmy broń i patrzyliśmy na mostek między jeziorami. Chwile oczekiwania przerwał głos naszego dowódcy. -Chłopaki, sprawdzić, ile paliwa macie w baku. Sprawdziliśmy. Nie zostało go już wiele - zameldowałem. To samo zgłosili kierowcy pozostałych wozów. Spuścić resztki paliwa z dwu wozów i wiać do trzeciego - padł rozkaz. Zrozumieliśmy.
W razie odwrotu będziemy mieli przynajmniej jeden pojazd do dyspozycji. Na dalszy rozwój wydarzeń nie czekaliśmy długo. Wróg wcale nie pchał się pod nasze lufy. Czołgi i piechota radziecka ukazały się od strony Neidenburga (Nidzicy). Za naszymi plecami, w okolicy koszar narastała strzelanina. Z lasów za torem kolejowym wysypywały się masy piechoty wroga. A więc znów grozi nam okrążenie. Znowu odwrót. Tym razem mamy już tylko jeden czołg. Strzelanina i wybuchy granatów wokół nas narastały. Poszczególne punkty oporu broniły się rozpaczliwie. Gdy placyk obok nas opustoszał, wrzuciliśmy do dwóch naszych wozów granaty i, ściśnięci jak śledzie w beczce, w ostatnim czołgu ruszyliśmy pod górkę w kierunku Biskupca. Przetoczyliśmy się obok cmentarza i domów przedmieścia i wyjechaliśmy na otwartą przestrzeń. Szosa znalazła się już pod ostrzałem. Na wzgórzach po obu jej stronach widać było stanowiska artylerii i piechoty wroga. Byle dotrzeć do wsi, przed nami wieś Eichenthal (Dębówek), tam, pod osłoną domów, będzie bezpieczniej, niż tu, na otwartym polu. Jeszcze tylko kilka kilometrów, pół kilometra, widać już było czerwone dachy domów, gdy trafiony pociskiem przeciwpancernym czołg buchnął ogniem, zygzakiem potoczył się kilkadziesiąt metrów i stanął. Leżałem na dnie wozu tuż przy dolnym włazie. Dusząc się dymem zdążyłem otworzyć go i wyczołgać się na zewnątrz. Za mną jeszcze dwóch kolegów opuściło płonącą maszynę. Chcieliśmy ratować pozostałych, lecz w górę strzelił słup ognia. Zaczęła eksplodować zgromadzona wewnątrz amunicja.

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 21:11:46
14 Komentarzy � 22088 Czytań

Komentarze
Ortelsburg dnia styczeń 01 2009 02:33:33
Przydaloby sie wiecej takich ludzi którzy mogliby opowiedzieć o styczniu 1945 na terenie Ortelsburga
Obergefreiter dnia sierpień 06 2010 12:54:21
Jestem tego samego zdania co kolega powyżej. Jeżeli któryś z userów posiada podobne materiały to warto coś takiego opublikować...

Pozdrawiam!
Chovicy dnia wrzesień 09 2021 21:35:20
<a href=http://buypropeciaon.com/>propecia results after 3 months</a>
FrankJScott dnia październik 31 2021 16:30:27
To the lady inquiring about frozen food delivery temperature, rice pasta gluten free, chef uniforms coupon code, cutlery sets amazon, I highly suggest this cool tableware advice not to mention chef uniforms coupon code, cookware shops, bar suppliers, cleaning chemicals suppliers in johannesburg, look at this awesome cocktail accessories details not to mention wholesale alcohol suppliers europe, wholesale drinks suppliers near me, hygiene supplies direct discount code, restaurant supplies, try this best cleaning supplies ireland advice for cocktail accessories tesco, wholesale alcohol suppliers europe, frozen food suppliers in hyderabad, condiment holders uk, Also don't forget this [url=https://forums.talktaiwan.org/smf/index.php?action=profile;u=235908] excellent takeaway packaging details[/url] and don't forget takeaway food containers wholesale, canned vegetables aldi, crockery sets john lewis, guinness pint glasses ebay, look at this awesome cleaning products ireland details for cutlery sets asda, cleaning supplies uk, chef trousers amazon, and don't forget this awesome glassware info on top of frozen food suppliers in india, cleaning products online, takeaway packaging ireland, cleaning chemicals for swimming pools, look at this awesome takeaway food containers tips and don't forget buffet presentation restaurants, champagne glasses asda, hygiene supplies direct, canned food cookbook, try this recommended tinned food blog for canned food cookbook, takeaway food containers nz, types of hotel room supplies, catering equipment suppliers, Also don't forget this excellent kitchenware blog not to mention bar glassware supplier, condiment caddy kmart, wine glasses tesco, cleaning products suppliers in qatar, look at this top frozen food suppliers tips for buffet presentation powerpoint, cutlery suppliers, cleaning chemicals suppliers in johannesburg, See More New Acetic Acid Advice f3_cd57
Hifsvioni dnia listopad 02 2021 11:08:42
<a href=http://vsildenshop.com/>viagra rx</a>
FrankJScott dnia listopad 03 2021 00:59:52
Untuk orang bertanya tentang jual genset bandung, makalah pembangkit listrik tenaga magnet, daftar harga genset doosan, Saya sangat menyarankan ini keren sbobet88 slot blog or genset trailer design, distributor genset kipor medan, distributor genset bandung, harga sewa genset kecil malang, genset silent 10 kva, bersama semua ini peringkat tertinggi sbobet asia forum dan juga ini jual genset bekas jakarta, harga genset 1500 kva, kubota generator 30kva, mesin genset kipor 5000 watt, genset cummins 200 kva, dan jangan lupa ini [url=http://novogorskpark.ru/index.php?action=profile;u=237635] keren sbobet88 bola situs[/url] which is also great. Also have a look at this hebat sbobet bola situs dan jangan lupa ini harga genset silent terbaik, harga genset mitsubishi 1500 kva, genset 5000 watt bekas, genset yanmar 3000 watt, harga mesin genset mini, dan jangan lupa ini keren sbobet asia toko belum lagi ini cari genset mini, genset kubota, harga genset honda 5000 watt bekas, jual beli genset bekas tangerang, beli genset rumah tangga, di atas ini baru sbobet indonesia blog yang juga layak untuk dilihat. Saya juga menyarankan ini luar biasa login sbobet blog di atas ini genset honda silent 10000 watt, mesin genset honda, harga genset yanmar 5000 watt silent, harga genset 10000 watt 3 phase, spesifikasi genset yanmar 35 kva, dan jangan lupa ini luar biasa sbobet terpercaya toko di atas ini harga genset doosan, jual genset di bandung, tempat jual beli genset di jakarta, harga genset yanmar 5 kva bekas, harga genset 5000 watt krisbow baru, bersama semua ini hebat sbobet88 bola url yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini berguna sbobet88 toko and sewa genset kecil jakarta, manual book genset mitsubishi 2000 kva, cummins generator 100 kva, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Cool Formaldehyde Blog 402525c
Lasix dnia listopad 07 2021 20:16:43
Acheter Du Vrai Propecia Sur Internet
FrankJScott dnia listopad 19 2021 15:51:12
In reply to the people asking about poster printing online india, indoor mounting, brochure online printing, I highly recommend this [url=http://cockychat.com/index.php?action=profile;u=157813] new laminating services link[/url] or industrial label printing machine price, postcards ukulele tutorial, brochure online design free, digital restoration of old photos, gbp cad conversion rate, and don't forget this best brochures link not to mention construction signage near me, brochure design software, engineering prints near me, printing machine cad block, fine art scanning services near me, alongside all this [url=https://talk.vivuscoin.com/index.php?action=profile;u=510611] great Architectural Drawings tips[/url] which is also great. Also have a look at this best proposals and marketing materials blog not to mention xe conversion cad to usd, safety signage legislation, what is the average cost to print a black and white page, outdoor mounting bracket for ductless mini split, 3d printing education programs, and don't forget this recommended CAD conversion tips and don't forget exhibit installation services inc, graphic design courses uk, binding energy per nucleon of carbon 12, presentation boards near me, engineering prints walmart, on top of top binding forum which is also worth a look. I also suggest this [url=https://24blockchains.com/community/index.php?action=profile;u=838] useful AEC industry printing site[/url] on top of best fine art printing service, presentation boards pinterest, full color process printing, brochures, educational printing, and don't forget this top rated hospitality printing blog on top of 3d printing educational tools, postcards from the edge book review, black and white printing cost, paypal conversion cad to usd, large scale document scanners, and don't forget top rated Indoor signage tips which is also great. Finally, have a look at this updated Post cards advice for good measure. Check stanfasttips and more New Tr Trades Reproduction Tips a740252
FrankJScott dnia listopad 23 2021 04:32:03
Menanggapi wanita bertanya tentang judi slot, situs judi bola deposit pulsa, gacor 777 slot login, Saya sangat menyarankan ini membantu judi slot blog or slot online terpercaya via pulsa, link slot gacor terbaru 2021, info situs slot gacor hari ini, slot via pulsa tanpa potongan terpercaya, situs judi slot gampang menang, di atas ini baru judi slot gacor toko dan jangan lupa ini situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1, game slot online gacor hari ini, situs judi online24jam terpercaya, judi slot online deposit pulsa 5000, judi slot online terbaik 2020, dan jangan lupa ini luar biasa situs slot online situs which is also great. Also have a look at this peringkat teratas slot pulsa url dan jangan lupa ini situs judi bola resmi dunia, idn slot deposit pulsa tanpa potongan, slot online terbaik dan terpercaya, slot gacor terbaru 2021, situs judi, dan jangan lupa ini [url=http://astrallife.info/index.php?action=profile;u=218722] hebat situs slot gacor situs[/url] dan juga ini agen slot deposit pulsa 5000 tanpa potongan, situs judi slot online gacor, main slot pakai pulsa tri, game slot online terbaik 2021, slot deposit pulsa indosat 5000 tanpa potongan 2021, bersama semua ini peringkat teratas slot gacor online link yang juga layak untuk dilihat. Saya juga menyarankan ini keren slot gacor online toko dan juga ini situs judi slot online deposit via pulsa 10 ribu xl, game slot yang lagi gacor hari ini, judi slot online deposit pulsa xl, slot gacor 777, dewa911 situs slot online terpercaya terbaik indonesia, dan juga ini berguna judi slot link dan jangan lupa ini slot via pulsa tanpa potongan terpercaya, judi slot deposit pakai pulsa indosat 5000, judi slot online pakai pulsa indosat, daftar situs judi bola terpercaya di indonesia, aplikasi slot deposit pulsa 5000 tanpa potongan 2021, di atas ini hebat judi slot situs yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini peringkat teratas judi slot toko and slot joker deposit pulsa im3, slot online terbaik sultan play, agen slot deposit pulsa im3 tanpa potongan, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Hebat Situs Judi Online Toko b15e14c
FrankJScott dnia grudzień 21 2021 04:25:02
Menanggapi orang bertanya tentang jam gacor slot pragmatic olympus, bo slot gacor dan terpercaya, slot gacor selain pragmatic, Saya sangat menyarankan ini peringkat teratas slot pulsa blog or game slot deposit pulsa indosat, situs slot online terbaik 2021, game slot pragmatic gacor hari ini, situs slot terbaru deposit pulsa tanpa potongan, situs slot gacor deposit dana, bersama semua ini baru situs judi online forum belum lagi ini slot pulsa 5000 tanpa potongan, situs judi bola online24jam terpercaya 2020, situs judi slot online pulsa tanpa potongan, slot pulsa gacor tanpa potongan, judo sloth clan games, bersama semua ini lihat situs slot online blog which is also great. Also have a look at this peringkat teratas situs judi link di atas ini slot via pulsa xl, slot pulsa gacor, situs taruhan bola terpercaya di indonesia, situs judi slot terbaik 2021, daftar slot deposit pulsa tanpa potongan bet kecil, belum lagi ini berguna judi slot online toko belum lagi ini slot gacor hari ini deposit pulsa, situs judi slot online terpercaya deposit pulsa tanpa potongan, situs judi bola resmi, situs judi slot gacor tanpa potongan, game judi slot online terbaik, bersama semua ini peringkat tertinggi slot online terbaik toko yang juga layak untuk dilihat. Saya juga merekomendasikan ini berguna slot gacor online halaman belum lagi ini slot pulsa online, situs slot deposit pulsa tanpa potongan xl, situs slot gacor terpercaya, slot mpo deposit pulsa 5000 tanpa potongan, big777 daftar 6 situs judi slot online terpercaya 2021, dan jangan lupa ini luar biasa slot situs dan jangan lupa ini slot depo pulsa tanpa potongan 2021, agen slot deposit pulsa 5000 tanpa potongan, slot online deposit pulsa 5000 tanpa potongan, slot joker deposit pulsa tri 5000 tanpa potongan, agen judi slot online terbaik, di atas ini luar biasa situs judi slot toko yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini baru judi slot online forum and situs slot online 24 jam, m pulsa slot 303, situs slot gacor 2021 via dana, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Luar Biasa Login Sbobet Toko e14cb63
FrankJScott dnia grudzień 21 2021 14:40:44
Untuk wanita bertanya tentang slot online deposit pulsa 5000 tanpa potongan, game slot online deposit pulsa indosat, situs slot deposit pulsa tanpa potongan terbaru, Saya sangat merekomendasikan ini [url=http://forum.thumbsplus.com/forum/index.php?action=profile;u=203953] berguna situs judi online toko[/url] or situs slot deposit pulsa tanpa potongan gacor, slot deposit pulsa 5000 indosat, agen slot gacor 2021, slot pulsa xl, link judi slot gacor, dan juga ini keren slot online terbaik situs bersama semua ini slot gacor deposit pulsa 10rb, big777 daftar 6 situs judi slot online terpercaya 2021, link slot gacor terbaru 2021, joinbet88 situs judi slot online terbaik dan terpercaya di indonesia, slot deposit pulsa tri 5000 tanpa potongan, belum lagi ini [url=https://rueangseaw.com/xvideo/index.php?action=profile;u=187485] peringkat teratas situs slot gacor halaman[/url] which is also great. Also have a look at this keren slot online domain di atas ini situs judi slot online deposit pulsa terpercaya, situs judi slot 4d, agen judi resmi di indonesia, situs slot terbaru deposit pulsa tanpa potongan, situs taruhan bola terpercaya di indonesia, belum lagi ini [url=http://aranajones.eu.org/index.php?action=profile;u=463225] luar biasa situs slot online link[/url] bersama semua ini slot online via pulsa xl, slot online pulsa m3, situs slot online gacor hari ini, game slot online pulsa tanpa potongan, judo sloth gaming net worth, bersama semua ini luar biasa slot online terbaik domain yang juga layak untuk dilihat. Saya juga menyarankan ini baru slot online terbaik situs dan jangan lupa ini judo sloth clan castle, judi slot online24jam terpercaya 2021, slot online paling gacor, slot gacor 2021, slot gacor online, di atas ini peringkat tertinggi situs slot gacor toko di atas ini situs judi bola resmi di indonesia, slot gacor hari ini via dana, slot deposit pakai pulsa 3, situs slot deposit pulsa 5000 tanpa potongan 2021, agen slot deposit pulsa im3 tanpa potongan, di atas ini luar biasa slot gacor domain yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini luar biasa situs judi halaman and slot deposit pulsa tanpa potongan terbaru 2021, situs online slot game deposit pulsa tanpa potongan, situs judi bola resmi dan terpercaya, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Lihat Slot Gacor Blog e14cb63
FrankJScott dnia styczeń 05 2022 23:13:28
In response to the person asking about ace per head, buying gambling backlinks, betting bookmaker software, sportsbook marketing services, become a bookie online, real bookie, pph gambling sites, I highly recommend this high rated PPH url or how to promote a raffle on facebook, which online casino is legit, best horse racing software, detail bookie reviews, become a betting agent, best pph, pph gambling, not to mention this new pay per head blog as well as sports betting bookie software, realbookie deposit bonus, price per head sportsbook software, being a bookie illegal, salary pay heads, how to become a bookie sports betting, become a bookie agent, alongside all this awesome PPH site which is also great. Also have a look at this cool pay per head link alongside all cricket betting software for bookies free download, best betting bots review, bookie software, what is the penalty for being a bookie, book making software for mac, sports betting agent jobs, bookmakers software, on top of this top rated PPH details and don't forget cheapest pay per head, my bookie reviews, sports betting bookie software, best horse management software, betting software for bookmakers, best pay per head casino, bookies tracking software, not to mention high rated pay per head site which is also worth a look. I also recommend this top PPH advice alongside all ts bookie, how do i become a bookie, casino software review, pph bookie software, best sportsbook software reviews, becoming a bookie, how to become a bookie online, and don't forget this new pay per head blog as well as sportsbook agent service, what is the penalty for being a bookie, aceperhead demo, how to become a bookmaker in ireland, how to become a bet agent, ace pay rate, nba betting software, alongside all useful PPH blog which is also great. Finally, have a look at this high rated pay per head link for good measure. Check more [url=http://zhulidianshang.com/forum.php?mod=viewthread&tid=443665&pid=828837&page=1&extra=page%3D1#pid828837]91 / 5,000 e14cb63
FrankJScott dnia styczeń 24 2022 17:30:53
출장마사지
A Business Trip Massage is a type of massage that can help promote relaxation during a trip. This type massage is often described as a "business massage. It is a great way to recharge and revitalize your body after stress, fatigue or jet lag. In addition, a massage can aid in getting more sleep at night. These are just some of the numerous benefits that a Business Travel Massage can provide. Be sure to avail of this massage during your travels! A massage for business is an effective option to unwind and get your mind back to normal during an official trip. Massages can ease tension and ease back pain. Massage parlors are available which offer this service. After a long journey, a 15-20 minute chair massage can be a great way of recharging. Business travelers will appreciate a complete body massage. You and your co-workers will benefit from business travel massages. A massage will help you stay focused on long flights regardless of whether you're an avid flier or a frequent traveler. It can help to keep back pain from becoming chronic, and can make sure that your trip isn't ruined by back discomfort. Swedish massages and deep-tissue massages and aromatherapy are the most popular types of massages by travelers. If you're looking to save money and want to save money, a massage chair could be the perfect alternative. Check out this 영등포출 장마사지 for info.

Benefits Of A Trip Massage For Business Trip Massage
Business Travelers are able to benefit from massages while on a trip. A massage can keep you in good spirits and aid you to get through long flights. Massages can also help prevent back discomfort. Some of the most sought-after kinds of massages for business travellers include deep tissue massages, Swedish massages, and aromatherapy. However, if you're a pinch, a fifteen- to 20-minute chair massage can be a great solution for quick relief. Business travelers should enjoy massages during their travels. Getting a massage while on an excursion is a fantastic method to keep your mind on track and prevent back pain. A business trip massage could be as easy or complicated as a Swedish or chair massage. It is possible to have a relaxing or stressful business trip if you choose the right massage. Massages that are good will help you get more done and less stress-inducing. A massage will help to keep you focused and calm during business trips. A massage can help prevent back pain. You'll feel better after a long flight. It can also stop you from developing chronic back discomfort. There are a variety of massages for travellers. You can choose from Swedish massages or aromatherapy and deep tissue massages. You can enjoy massages in your chair wherever you go. Massages on chairs can be done while on business trips.
FrankJScott dnia luty 07 2022 15:48:02
For the lady talking about professional cleaning company manchester, professional end of tenancy cleaning manchester, professional cleaning services oxford, how to install home ventilation system, how much do cleaning franchises make, professional cleaning services west london, professional cleaning services east london, professional cleaning services manchester, positive pressure ventilation systems for flats, cleaning company franchise pittsburgh, ventilation systems for offices, professional cleaning products uk, types of ventilation systems in buildings, ventilation systems, professional window cleaning services manchester, I highly suggest this franchise cleaning company near me for ventilation systems for schools, cellar ventilation systems uk, ventilation systems for houses, professional carpet cleaning london, professional cleaning end of tenancy rights, professional cleaning london, how to make a cleaning caddy, professional cleaning services london end of tenancy, professional cleaning end of tenancy law, ventilation systems in office buildings, passive ventilation systems for houses, professional shower cleaning services near me, how much to buy a cleaning franchise, mechanical ventilation systems uk, professional cleaning end of tenancy cost, is good as well. See More Top Rated IHokah Details 0f6_e96
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog