Grudzień 02 2023 07:16:33    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Mój ideał to umrzeć w ubóstwie - Himmler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Waffen SS - historia

Waffen SS były to po prostu zbrojne jednostki SS. Oficjalnie powstały z rozkazu H.Himmlera w roku 1940. Jeśli chodzi o dokładną datę powstania tych jednostek do dziś historycy toczą spór. W źródłach można znaleźć datę 1 stycznia 1940, 2 marca 1940 lub 19 lipca tegoż roku. Ta ostatnia data to dzień przemówienia Hitlera, w którym po raz pierwszy użył nazwy Waffen SS. Faktem jest, że jeszcze przed oficjalnym powstaniem jednostek Waffen SS, istniało kilka elitarnych pułków funkcjonujących w strukturach SS. Brały one udział w walkach w Polsce np. SS-Heimwehr Danzig czy SS-Germania. Podczas walk we wrześniu 1939 roku poniosły one dosyć znaczne straty. H. Himmler tłumaczył to tym, że jednostki Waffen SS są rzucane na najcięższe odcinki frontu. Po walkach w Polsce rozpoczęto reorganizację struktur Waffen SS. Sformowano dywizje: SS-Verfugungsdivision (składała się z pułków SS-Germania, SS-Fuhrer, SS-Deutchland), SS-Totenkopf (sformowana z jednostek wartowniczych obozów koncentracyjnych oraz pułku SS-Heimwehr Danzig) oraz Polizeidivision. Od początku istnienia oddziały Waffen SS były w sporze z Wehrmachtem. Jednym razem chodziło o sferę dowodzenia (zostało to uregulowane w 1940 roku tym, że dywizje Waffen SS tylko podczas działań wojennych podlegają strukturom OKW) drugim razem o ludzi. Żeby "nie podbierać" rekrutów Wehrmachtowi ludzie do oddziałów Waffen SS byli werbowani z ochotników wywodzących się z ziem podbitych. Później obniżono próg wieku do 17 lat tak żeby zainteresować tych rekrutów, którzy byli jeszcze za młodzi dla Wehrmachtu. W okresie ataku na Zachód siły Waffen SS nie były silne liczebnie (nie brano ich nawet pod uwagę na szczeblu taktycznym jako znacznej formacji) wykazały się dobrym wyszkoleniem, nie szablonowym działaniem i co najważniejsze sukcesami na polu bitwy. Potem następuje rozrost organizacji a co za tym idzie zmiany w jej strukturach. Z pułku SS-Germania powstaje zalążek nowej dywizji SS-Viking. W jej skład wchodziły pułki Nordland i Westland, posiadające w swych szeregach ochotników z krajów podbitych na zachodzie. Natomiast dywizje SS-Verfugungsdivision przemianowano na dywizje SS-Reich, która w roku 1942 zostaje przemianowana na Das Reich. Kolejny etap wojny stanowiły przygotowania do ataku na ZSRR. Jednak wcześniej Hitler musiał pomóc Mussoliniemu na Bałkanach.

Sławny jest atak niewielkiego oddziału wyłonionego z szeregów SS-Reich, który na motorówkach przemknął do Belgradu i pojmał burmistrza miasta. Zastraszony urzędnik szybko poddał stolicę kraju. Oddziały SS zaczęły budzić respekt nawet wśród wysokich dowódców Wehrmachtu wątpiących dotąd w sens powoływania oddzielnych sił zbrojnych. Również w czasie walk w ZSRR dywizje SS pokazały się z dobrej strony. Dywizja SS-Reich brała udział w walkach o Borodino, Smoleńsk i Mińsk. W ciągu dalszych działań wojska radzieckie przeprowadziły kontrofensywę Jednostki SS zostały znacznie uszczuplone liczebnie podczas kampanii na wschodzie. Dodać w tym miejscu należy, że wojska SS dzięki protekcji H.Himmlera były w pierwszej kolejności uzupełniane, były też częściej odsyłane na tyły w celu regeneracji sił. Latem 1942 roku jednostki SS jako pierwsze otrzymały czołgi typu Tiger. W grudniu roku 1942 Hitler w uznaniu zasług SS zezwolił na stworzenie dwóch kolejnych dywizji: SS-Hohenstaufen oraz SS-Frundsberg. W październiku 1943 roku powstała najbardziej sfanatyzowana jednostka SS, SS Hitlerjugend. 15 października H.Himmler swoim rozkazem wydaje polecenie wprowadzenia specjalnej numeracji w oddziałach SS. Podczas kolejnej wielkiej ofensywy na froncie wschodnim wiele dywizji SS zostało okrążonych (np Das Reich w okolicach Kamieńca Podolskiego) i jedynie śmiałe kontrataki pozwoliły się na wyrwanie z okrążenia. Straty były wysokie i dochodziły do 60% stanu. Podczas lądowania aliantów w Normandii pierwszą dywizją, która się z nimi spotkała w boju była dywizja SS-Hitlerjugend. Ich szaleńcze i nieustępliwe ataki zszokowały amerykańskich i brytyjskich dowódców. Alianci utrzymali pozycje tylko i wyłącznie dzięki panowaniu w powietrzu.

W dalszym etapie działań we Francji oddziały Hitlerjugend zajęły pozycje obronne w rejonie miasta Caen. Niemcy toczyli niezwykle ciężkie i krwawe boje chcąc za wszelką cenę powstrzymać marsz Aliantów w głąb Francji. Niemieccy czołgiści górowali zarówno, jeśli chodzi o sprzęt jak i umiejętności, jednak z czasem przygniatająca przewaga wroga wzięła górę. Oddziały SS walczyły do samego końca znana jest historia obrońców gmachu Reichstagu. Podczas ciężkich walk z Sowietami stracili oni 2500 tys. ludzi drugie tyle oddało się do niewoli, po czym zostali od razu rozstrzelani przez żołnierzy radzieckich. Sowieci z reguły nie brali do niewoli SS-manów. Wraz ze zbliżającym się końcem wojny zaprzestano formowania dywizji SS, rozpoczęto łączyć wojska w samodzielne korpusy. Po ich połączeniu z dywizjami Wehrmachtu wcielano je do armii. Waffen SS nie powinno a w zasadzie nie może być traktowane jako czwarta formacja Wehrmachtu. Fakt, jednostki te pozostawały pod taktycznym dowództwem OKH i OKW, ale od 1944 roku aż do końca, tworzyły państwo w państwie. W czasie całej wojny Waffen SS dążyło do uzyskania jak największej niezależności administracyjnej czy sądowej. W wypadku wykroczeń dyscyplinarnych żołnierze byli sądzeni przez trybunały SS. Z drugiej strony nie można także porównywać Waffen SS do Einsatzgruppen, których jak wiadomo głównym i jedynym zadaniem było prowadzenie masowych egzekucji na tyłach frontu wschodniego. Jednostki te bardzo często składały się z kryminalistów, zdegradowanych żołnierzy itp. Jednak Waffen SS to nie tylko przykładne oddanie i odwaga, to także zbrodnie. Przykłady? Podczas marszu z Limousin w czerwcu 1944 roku dywizja Das Reich wieszała zakładników w Tulle i dokonała masakry w Oradour. W czasie ofensywy w Ardenach Oddziały Peipera wymordowały 71 amerykańskich jeńców. Znacznie więcej przykładów gwałcenia kodeksu wojskowego można zaleźć na Bałkanach i w Związku Sowieckim. Dane o zbrodniach pochodzą z książki Historia Wehrmachtu Zdarzały się jednak i takie przypadki że okrucieństwa przypisywane SS były faktycznie dziełem jednostek samego Wehrmachtu. Mimo to po wojnie jednostki Waffen SS znalazły obrońców. Guderian nie zawahał się opatrzyć przedmowy wspomnień Paula Hausera: wierność jest naszym honorem - taka była dewiza, pod którą Waffen SS były szkolone i pod którą walczyły. Każdy, kto widział te jednostki walczące w polu, musi to potwierdzić.

Po kapitulacji formacja ta stała się obiektem oskarżeń wyjątkowo ciężkich i niesprawiedliwych. Dobrowolne świadectwo Paula Hausera przyczyni się do rozproszenia atmosfery kłamstw i kalumnii nagromadzonej wokół Waffen SS. Pomoże tym walecznym żołnierzom zająć należne miejsce u boku innych rodzajów sił zbrojnych. W roku 1953, podczas publicznego przemówienia mającego miejsce w Hanowerze, kanclerz Adenauer oświadczył, że członkowie Waffen SS byli takimi samymi żołnierzami jak inni.

Dodane przez LukLog dnia maj 02 2006 18:09:10
5 Komentarzy � 28105 Czytań

Komentarze
JesperKyd dnia październik 29 2006 23:24:50
Do dnia dzisiejszego literki SS są synonimem zbrodni wojennych. Być może dlatego że niewiele się o tym mówi i pisze. Nie można winić wszystkich żołnierzy SS za zbrodnie wojenne a których dopuszczała się mniejsza cześć żołnierzy a raczej zwyrodnialców.
was01 dnia listopad 07 2006 19:49:57
Dywizja Das Reich nie była dywizją waffen SS, ale jednostką grenadierów.
marcinand dnia październik 07 2007 10:49:39
Na froncie wschodnim walczyła jako Dywizja Zmotoryzowana SS "Das Reich". Od 1942 była dywizją grenadieró a od 1943 dywizją pancerna. Więc raczej była dywizją SS.
Grochu17 dnia maj 08 2008 11:23:58
Ja czytałem o tym że w waffen ss występowało zjawisko rotacji i każdy żołnież tej formacji był zarówno w straży obozów koncentracyjnych i na froncie. Ponadto w słóżbach bezpieczeństwa ss SD dostawało się odznaczenia za mordowani cywilów na tyłach.
666marek dnia styczeń 04 2009 21:53:13
Ta "wymiana" to zjawisko nie tak powszechne, jak się sądzi. Dotyczy głównie dywizji "Totenkopf", która w początkowym okresie istnienia rzeczywiście miała w swoich szeregach członków jednostek Totenkopf z Allgemeine-SS. Była to inicjatywa Theodora Eicke, który, zanim objął dowództwo dywizji "Totenkopf", był inspektorem obozów koncentracyjnych.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog