Marca 28 2024 16:01:57    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Przynajmniej żyłem jak należy przez dwanaście lat - Goring

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Umocnienia w okolicach Jedwabna - rejon drogi Szczytno-Jedwabno
Swoją przygodę z poszukiwaniem bunkrów rozpoczynamy w miejscowości Wikno (Wykno?). Już na jej samym początku natkniemy się na silnie chronione skrzyżowanie. Znajdziemy tam liczne okopy i garnki Kocha. Swe kroki kierujemy w stronę drogi na Olsztynek. Mijamy miejscowość Jabłonka. Zaraz za nią na lekkim łuku zakrętu po jego lewej stronie znajdziemy pierwszy bunkier. Jest on praktycznie całkowicie zniszczony. Do dziś pozostały z niego jedynie fundamenty i resztki ścian bocznych. Jest bardzo trudny do zlokalizowania z powodu licznych krzewów i małych drzewek które skutecznie go zasłaniają. Według informacji sołtysa miejscowości po drugiej stronie drogi znajdują się poniemieckie magazyny amunicji, jednak z powodu braku czasu nie zdążyłem ich zlokalizować.
Kierujemy się dalej w stronę kolejnej miejscowości jaką jest Natać. Mijamy po drodze liczne garnki Kocha i okopy. Czasem wyglądają ona jak studzienki, gdyż do czasów dzisiejszych nie zachowały się żadne okopy wokół nich i część z nich spoczywa w środku pola. Po kilku kilometrach dojdziemy do skrzyżowania dróg. Jedna z nich prowadzi do Nataci Małej druga do Nataci Wielkiej. Kierujemy się na tą drugą. Idąc wzdłuż drogi mijamy kolejne linie obrony przecinające drogę. Ja naliczyłem ich pięć. Okopy są w bardzo dobrym stanie. Gdzieniegdzie widoczne są olbrzymie leje, możliwe iż są pozostałościami wybuchów pocisków. Po pewnym czasie dojdziemy do leśnego parkingu. Od tego momentu musimy wzmóc swoją czujność. Kolejny obiekt naszych poszukiwań znajduje się już blisko. W pewnym momencie okopy zaczynają ciągnąć się wzdłuż drogi. Od tego momentu mamy dwie drogi dojścia do naszego celu. Możemy kierować się ostatnią linią okopów idącą wzdłuż drogi. Owa linia doprowadzi nas w końcu do bunkra. Drugie wyjście to dalsza podróż okopami aż do momentu gdy na drodze pojawią się słupki boczne. Po obydwu stronach trasy znajdować się będzie głęboka dolina. Bunkier znajduje się po prawej stronie drogi na prawym brzegu doliny. Jest on zachowany w bardzo dobrym stanie. Do dziś oprócz utraty metalowych części nie doznał jakiś zniszczeń. W środku widoczne są napisy w języku niemieckim. Jest bardzo malowniczo położony. Na jego stropie rosną dorodne drzewa.

By odnaleźć kolejny schron musimy udać się aż do skrzyżowania drogi z trasą na Olsztynek. Tam swe kroki kierujemy ku wąskiej asfaltowej drużce. Na jej początku widoczne są stare betonowe słupki drogowe. Droga szybko przemienia się z asfaltowej w normalną drogę leśną. Po przejściu około 700 metrów dochodzimy do skrzyżowania z inną drogą leśną, my kierujemy się nadal prosto. Po około 200 metrach po prawej stronie znajdziemy kolejny obiekt. Jest on praktycznie w idealnym stanie. W środku jest bardzo czysto. Można bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy dwoma komorami. W nim również znajdziemy napisy w języku niemieckim. Nie mamy na to co liczyć na jakieś metalowe pozostałości. Osoby mające więcej czasu na eksploracje mogą udać się ciągnącymi w lesie okopami w stronę Nataci. Po drodze znajdą liczne garnki Kocha. Ostatecznym celem będzie wspomniany już wcześniej bunkier przy dolinie. My kierujemy się do drogi Szczytno-Olsztynek. Poruszmy się kierując się w stronę Szczytna. Rów przeciwczołgowy znajdował się będzie po lewej stronie drogi zaś okopy po prawej. Rów przeciwczołgowy odbija dosyć mocno od drogi, i kieruję się w stronę Kolonii Czarny Piec otaczając ją, później zaś skręcając w stronę Czarnego Pieca gdzie przerywa swój bieg. Trzymając się drogi Szczytno-Jedwabno po 2-3 kilometrach znajdziemy po jej lewej stronie bunkier. Jest on doskonale widoczny z drogi, zaś w jego bezpośredniej bliskości znajduje się parking leśny. Bunkier jest bardzo dobrze znany. Niestety znajduje się w fatalnym stanie. Jest częściowo wysadzony w powietrze. Podczas jego eksploracji musimy uważać na liczne metalowe druty zbrojeniowe i kawałki betonu. Przejście między jego komorami jest możliwe. Zniszczenia wewnątrz są równie duże. Na jego ścianach znajdują się liczne napisy pseudoartystów które dopełniają obrazu zniszczenia.
Znalezienie kolejnego obiektu również nie powinno sprawić żadnych problemów. Kierujemy się nadal w stronę szczytna. Po około dwóch kilometrach dojdziemy do skrzyżowania. Skręcając w lewo dojdziemy do miejscowości Czarny Piec. Tam też się udajemy. Po lewej stronie mijać będziemy parking. Zaraz za nim po lewej stronie drogi pokaże nam się zarys bunkra. Jest to obiekt takiego samego typu jak ten opisany przy drodze Szczytno-Jedwabno. On również został wysadzony, ale znajduje się w nieco lepszym stanie ten ostatni. Jedna z jego ścian została powalona wybuchem. Jej szerokość daje pojęcie o sile takich obiektów. W środku znajdziemy duże ilości gruzu. Jego zwiedzanie również przysporzy nam trochę trudności. Gdy skończymy jego eksplorację wracamy na drogę Szczytno-Jedwabno, ciągle kierując się w stronę Szczytna. Dochodzimy do miejscowości Kolonia Dłużek. Zaraz przed nią zaczyna się jezioro. Przed samym jeziorem znajdziemy drogę leśna równoległą do niego. Aby odszukać pierwszy z obiektów musimy nią podążać około 1,5 kilometra. Po drodze miniemy rów przeciwczołgowy dochodzący do samych brzegów jeziora. Około 100 metrów dalej miniemy po prawej stronie szlaban, zaś po dalszych 200 metrach po lewej stronie drogi zobaczymy cel naszej wycieczki. Podobnie jak dwa poprzednie obiekty także i ten został częściowo wysadzony. Mimo to jest on jednak w dosyć dobrym stanie. Wokół niego znajdziemy liczne odłamki zbrojonego betonu. Zaraz za bunkrem znajduje się leśna droga skręcająca w lewo. Idąc nią po około 100-200 metrach trafimy na kolejny bunkier. Znajduje się on po jej lewej stronie. Na jego stropie rosną młode świerczki. Sam obiekt jest w bardzo dobrym stanie. Można spokojnie przechodzić między dwoma komorami. W jego wnętrzu doskonale widoczne są napisy w języku niemieckim. Szukając kolejnego bunkra musimy wzmóc swoją czujność. Idąc dalej tą samą drogą w głąb lasu dojdziemy do skrzyżowania z inna leśną drogą. Bunkier będzie się znajdował po jej lewej stronie tuż przed skrzyżowaniem. Z drogi jest on całkowicie niewidoczny. Porastają go liczne drzewa i zarośla które go doskonale maskują. Zapewne dzięki takiemu położeniu zawdzięcza on pewnie swój dobry stan. Podobnie jak poprzedni obiekt także i on jest zachowany w praktycznie idealnym stanie. Na jego zewnętrznych ścianach widoczne są brązowe plamy (zapewne rdza, która spływa ze stalowych elementów bunkra). Jest to ostatni obiekt jaki znalazłem podczas tej wyprawy. Mam nadzieję że moje wskazówki pomogą Wam w ich odnalezieniu. Polecam również zapoznać się z mapką jaką zamieściłem w galerii serwisu. Pamiętać należy że jest ona dosyć niedokładna i naznaczone na niej obiekty nie są naniesione za pomocą jakichkolwiek obliczeń. Jednocześnie starałem się wskazać na mapie charakterystyczne punkty dzięki którym odnalezienie bunkrów może okazać się łatwiejsze. Udając się na tego typu wyprawę proszę również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zobacz też:

Galeria
Mapa umocnień
Kilka porad dla początkujących bunkrowców

Dodane przez LukLog dnia października 04 2007 09:15:13
17223 Czytań
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Šwietne! Šwietne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 100% [1 Głos]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Copyright © 2007 LukLog