Czerwca 15 2024 19:59:10    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Był na poły belfrem, na poły postrzelonym durniem - Speer o Himlerze

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Upadek ideologii niemieckiej

Historycy zajmujący się historią Trzeciej Rzeszy, opisują upadek pewnej świadomości narodowej, ideologii wykształconej przez lata głównie w okresie "wilhelmińskiej Rzeszy" , a będącej motorem napędowym rozwoju całego państwa. Jednym z najbardziej reprezentatywnych prawników był Niemiec Carl Schmitt . Dziesięć lat przed objęciem władzy przez Adolfa Hitlera stworzył teorię, która była podwaliną późniejszych deformacji ustroju państwa. Otóż wyszedł on z założenia, iż wspólną cechą dla wszystkich typów demokracji jest wymrożenie jej jako woli większości. Schmitt dochodzi do krytyki "identyczności ilościowej" z "identycznością jakościową", aby z kolei postawić pytanie: co dzieje się z mniejszością przegłosowaną przez większość i co naprawdę wyraża wola większości? Historia pokazała, że miał rację. Hitlerowska większość bezwzględnie rozprawiła się z mniejszością. Carl Schmitt utrzymywał, że istniejące instytucje parlamentarne nie wystarczają do wyrażenia autentycznego demokratyzmu, i domagał się stworzenia nowego politycznego forum, które odpowiadałoby potrzebom masowej, przemysłowej demokracji. Parlamenty były uznane za przestarzałe organizacje dziewiętnastowiecznego liberalizmu mieszczańskiego; bardziej szkodziły niż pomagały, bo przez tolerancję okazywaną partiom politycznym przeszkadzały w powstaniu prawdziwej jedności Volku . Definicję Volk-u można określić jako szeroko rozumianą wspólnotę narodową Carl Schmitt po kolei kompromituje wszystkie najważniejsze pojęcia z doktryny pozytywistycznej, do których zaliczyć należy takie pojęcia jak praworządność, system parlamentarny, pojęcie ustawy jako "normatywnego związania".

Schmitt udowadniał, że państwo musi stanąć ponad prawem. W innym wypadku utraciłoby swą suwerenność. Wnioski praktyczne na użytek państwa i władzy wyciągnął z tej doktryny dopiero hitleryzm. Na potrzeby budowy państwa totalitarnego wykorzystane zostały również inne poglądy Schmitta. "Jego teorię socjologii politycznej, opartą na elementarnym rozróżnieniu "wróg-sojusznik", z której łatwo wyciągnąć można było wniosek, że polityka jest jedną z form wojny". Zwrócić w tym miejscu należy uwagę na to, iż jest to wniosek zupełnie odmienny od poglądów Clausewitza, który przyjmował odwrotną kolejność.

Tego typu poglądy trafiają na bardzo podatny grunt. Krytyka nie omija takich dziedzin nauki jak prawo, historia, socjologia czy filozofia. Oprócz Carla Schmitta wśród prawników-teoretyków i niemieckiej profesury znalazło się wiele znanych nazwisk, które popierały jego teorie. Zaliczyć do nich należy teoretyków prawa państwowego (O.Koellreuter, E.Tatarin-Tarnheyden), administracyjnego (E.Forsthoff, A.Kottgen), międzynarodowego publicznego (G.Walz) . Oprócz nich można wyliczyć kilka osób, które zrobiły błyskotliwą karierę dopiero w okresie Trzeciej Rzeszy (E.R Huber, G. Dahm i inni). Jak wiadomo wykładnikiem koncepcji teoretycznych Adolfa Hitlera była napisana przez niego książka "Moja walka". Można ją nazwać swego rodzaju manifestem politycznym. Została napisana podczas pobytu Hitlera w więzieniu w Landsbergu. Hitler zawarł w niej podstawy swoich teorii antysemickich i faszystowsko-narodowych. Stała się ona czołowym dziełem ideologii i propagandy nazistowskiej w III Rzeszy. Powołując się na pseudonaukowe tezy rasistowskie, dowodził, że "rasą panów" są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Według niego najniższą rasą mieli być Żydzi, których po przejęciu władzy w Europie za wszelką cenę pragnął zlikwidować . Spotkała się ona z gloryfikacją czołowych teoretyków III Rzeszy, zwłaszcza Alfreda Rosenberga oraz właśnie wspomnianego wcześniej Carla Schmitta . Nauki Carla Schmitta i innych teoretyków zniszczyły ideały państwa pozytywistycznego. Powstała w ten sposób swego rodzaju pustka, która mogła zostać wypełniona bezdusznym kultem posłuszeństwa ustawie.Carl Schmitt


Dodane przez LukLog dnia maja 01 2006 16:56:06
0 Komentarzy � 13956 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog