Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Maj 28 2023 20:52:45    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Himmler nie jest zbyt inteligentny, ale za to sumienny i dzielny - Goebbels

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Prusy w okresie międzywojennym

Prusy Wschodnie tak jak zresztą całe Niemcy borykały się po zakończeniu pierwszej wojny światowej z wieloma problemami. Po wojnie nastąpiło rozprężenie gospodarcze, a wszystko to dodatkowo pogłębiała szalejąca inflacja. Prusy zaczęły się jednak bardzo szybko podnosić. Wszystko to było efektem sporych ilości gotówki, jakie przeznaczano na ten region - nadmienić wypada, iż do roku 1922 na potrzeby rejencji olsztyńskiej przeznaczono 544 miliony marek. Ludzie którzy zdecydowali się pozostać na tej ziemi i podjąć trud odbudowy swych domostw otrzymywali od państwa 90% zwrotu wydanych pieniędzy na naprawę. O wiele gorzej przedstawiała się sytuacja mieszkaniowa i żywnościowa ludności. Na przykład w Olsztynie przydziały kartkowe obejmowały: chleb, mąkę, mleko, opał. Spekulacja, bieda, głód, bezrobocie, tak przedstawiał się obraz społeczeństwa zaraz po wojnie. Z myślą o najbiedniejszych tworzono darmowe jadłodajnie. Jedno z takich miejsc powstało w Olsztynie w 1921 roku. Korzystało z niej około 1000 osób. Dodatkowo utworzono specjalną komórkę funkcjonującą przy urzędzie miejskim a mającą za zadanie rozprowadzanie taniej odzieży i obuwia. Wraz z upływem czasu sytuacja materialna społeczeństwa Prus Wschodnich pogarszała się. Władze próbowały przeciwdziałać temu zjawisku. Na ożywienie koniunktury gospodarczej miało wpłynąć organizowanie robót publicznych, popieranie budownictwa mieszkaniowego. Efektem tych działań jest powstanie wielu istniejących do dziś budynków. W Olsztynie zbudowano dzielnicę mieszkaniową na Zatorzu, gmach teatru, szkołę podstawową przy dzisiejszej ulicy Kościuszki, rozbudowano stadion leśny, promenadę przy obecnej ulicy Wojska Polskiego. Plan rozbudowy objął także inne miasta takie jak np.: Iławę, Giżycko, Bartoszyce. Z Królewca chciano uczynić ważny ośrodek wymiany handlowej a przez to największy port na Bałtyku. W tym celu od 1920 roku tzw. Targi Wschodnie, których celem było nawiązanie kontaktów z Polską a także Rosją Sowiecką. W 1919 roku założono fabrykę wagonów, która o dziwo bardzo dobrze radziła sobie w czasie kryzysu. W 1930 roku wyprodukowała 30.000 wagonów. Jednak pomimo tych wszystkich działań Królewiec nie stał się wiodącym portem na Bałtyku. Przyczyną tego było wybudowanie przez Polaków Gdyni. Królewiec od tego czasu stracił na znaczeniu. Efektem był upadek wielu firm. Liczba bezrobotnych zaczęła stale wzrastać. Państwo zaczęło ograniczać swą pomoc dla biednych przerzucając ten ciężar na gminy miejskie.

Samorząd miejski starał się zahamować wzrost ilości bezrobotnych. Jednak roboty publiczne tylko na pewien czas rozwiązywały problem. Postanowiono, więc skrócić czas pracy do 36 godzin tygodniowo. W Olsztynie sądzono, że drogą do przezwyciężenia kryzysu jest zacieśnienie współpracy z Polską. Poza tym postulowano usunięcie z pracy wszystkich cudzoziemców oraz ułatwienie wyjazdu z Prus wszystkim tym, którzy tego chcą. Dodatkowo liczono, że możliwe będzie obniżenie świadczeń prowincji na rzecz państwa, oddłużenie rolnictwa, liczono na pomoc rządu centralnego. Wszystkie te postulaty były trudne do zrealizowania. Inflacja szalała i choć rok 1924 przyniósł pewną stabilizację pieniądza był to sukces krótkotrwały. W 1931 roku Niemcy dotknięte zostały światowym kryzysem gospodarczym. Niezadowolenie społeczeństwa szybko rosło. Coraz częściej ludzie kierowali swe nadzieje w stronę radykalnych ugrupowań, takich jak np. NSDAP. Wypadałoby w tym miejscu napisać kilka słów o historii tej partii na tych ziemiach. Otóż w Olsztynie partia ta rozpoczęła działalność na przełomie 1924/25 roku. Wtedy to właśnie pewien bezrobotny stolarz założył bojówkę. Jak wiadomo po fiasku puczu Hitlera NSDAP zostało zdelegalizowane. Jednak w wyborach do pruskiego Landtagu partia ta brała udział pod nazwą Narodowo - Socjalistyczny Ruch Wolności. Na ową partię padło w Olsztynie około 6% głosów. Po tych wyborach NSDAP w Olsztynie nie przejawiało zbyt dużej aktywności. Zwolenników też nie było zbyt wielu. Wystarczy wspomnieć o wyborach do pruskiego Landtagu w roku 1928 kiedy to na NSDAP w Olsztynie padły jedynie 202 głosy, zaś w powiecie olsztyńskim jedynie 115. Zaraz potem utworzono nową komórkę NSDAP w Olsztynie, która początkowo liczyła zaledwie 30 osób. Jej utworzenie zbiegło się z przybyciem do Prus Wschodnich Ericha Kocha, który we wrześniu 1928 roku został mianowany gauleiterem Prus Wschodnich. W dzień po przybyciu Kocha odbył się pierwszy zjazd partii, który miał miejsce w Gierdawach.

W Olsztynie tymczasem wybuchł konflikt w miejscowej grupie partyjnej. Koch zadziałał bardzo szybko. Zmienił władze i polecił utworzyć nową komórkę, czym konflikt zażegnano. Od tego czasu NSDAP przechodzi do zakrojonej na szeroką skalę ofensywy propagandowej. W styczniu 1929 roku pojawił się w Olsztynie Heinrich Himmler. Na jego spotkanie stawiło się około 400 osób. W tym samym roku do Królewca przyjechał Adolf Hitler. Rozochoceni tymi wizytami bojówkarze NSDAP rozpoczynają coraz to śmielej sobie poczynać. Zaczyna dochodzić do napadów na lewicowych związkowych działaczy. NSDAP w wyborach do Reichstagu w 1930 roku odnosi niespodziewany sukces. W Olsztynie 7.000 mieszkańców oddaje swój głos na tą partię, zaś w Prusach partia zdobywa 22,8% głosów. NSDAP zaczyna być utożsamiana z jedyną siłą, która walczy o interesy prowincji. Rozpoczyna akcję zdecydowanej krytyki rządu Rzeszy. Postuluje rozbudowanie umocnień obronnych, zniesienie przymusowych licytacji gospodarstw wiejskich, zniesienie podatków dopóki Prusy nie staną na nogi. W okresie kryzysu światowego owe hasła dały NSDAP silną pozycję. W roku wyborów prezydenckich -1932 - do Prus przyjechał Adolf Hitler. Przebywał w Elblągu i Królewcu.

Wizyta przyniosła pozytywny skutek gdyż w rejencjach olsztyńskiej i gąbińskiej otrzymał więcej głosów niż rywalizujący z nim Hindenburg. W późniejszym czasie jeszcze dwukrotnie odwiedził Prusy. Trasa pierwszej wizyty rozpoczynała się w Olsztynie, a następnie biegła przez Olsztynek, Nidzicę, Ruciane, Ełk do Królewca. Druga wizyta wiodła od Tylży przez Gąbino, Giżycko, Szymonek, Mikołajki, Ruciane do Szczytna. W Szczytnie odbył się ogromny wiec. Ze Szczytna udał się do Ostródy a później do Malborka skąd samolotem poleciał do Królewca. Również i te wizyty wpłynęły dobrze na wyniki kolejnych wyborów. Otóż latem, a dokładniej 31 lipca 1932 roku odbyły się wybory do Reichstagu, w których to w rejencji olsztyńskiej oddano na NSDAP 53,4% ważnych głosów. Mało tego w powiatach piskim, nidzickim oraz szczycieńskim wynik był jeszcze lepszy i wynosił około 70%. Mniejszym powodzeniem cieszyła się NSDAP na Warmii. Tam poparcie kształtowało się w granicach 23-25%. W kolejnych wyborach do Reichstagu w marcu 1933 roku NSDAP poprawiła jeszcze swoje notowania w Prusach. Wtedy to 56,5% głosów oddano na tą partię. W Olsztynie na partie NSDAP głosowało 9800 wyborców, co stanowiło 44% głosów, podczas gdy na partię Centrum swój głos oddało 7000 wyborców. Wraz z upływem czasu działania NSDAP stawały się coraz bardziej radykalne. Podkładanie bomb pod żydowskie lokale i sklepy stało się niemal codziennością. Dochodzi również do pierwszych aresztowań a także likwidacji związków zawodowych i partii komunistycznej. Cenzura znacznie rozszerzyła swoje działania. Niszczono książki uznane przez hitlerowców za szkodliwe. Prasa opublikowała listę właścicieli żydowskich firm, lekarzy i adwokatów. Poparcie NSDAP ciągle rosło. Działo się tak, dlatego iż ludzie widzieli wokół siebie zmiany. Zniknęły darmowe kuchnie, rozpoczęto budowę wielu domostw. W Olsztynie np. domy wznoszone przy dzisiejszych ulicach: Radiowej, Paderewskiego, Narutowicza, Reymonta. Powstały osiedla nad Jeziorem Długim, na Kolonii Mazurskiej i Zielonej Górce. Olsztyn w tym okresie wyraźnie się rozrastał. Na ulicach pojawiły się trolejbusy. Trolejbusem można było dojechać z Dworca Głównego do Kortowa, Kolonii Mazurskiej. W roku 1939 Olsztyn liczył ponad 50.000 mieszkańców. Dojście Hitlera do władzy zbiegło się z końcem kryzysu światowego. Nastąpił okres ożywienia gospodarczego, zwiększyły się zamówienia na rzecz wojska. W Prusach funkcjonowało 159 zbrojeniowych zakładów przemysłowych. Wznoszono liczne koszary. Inwestycje wojskowe dawały ludziom prace, choć nie zlikwidowały całkowicie bezrobocia. Ludziom żyło się lepiej, choć nie tak dobrze jak w innych prowincjach. Nie wszyscy zdawali sobie jednak sprawę, iż polityka Hitlera prowadzi do wojny z sąsiadami.

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 18:28:05
5 Komentarzy � 20494 Czytań

Komentarze
FrankJScott dnia październik 28 2021 15:12:49
In response to the person talking about replenishment dry cargo vessel, dry bulk cargo handling equipment, tankers movie, panamax bulk carrier charter rates, I highly recommend this updated dry bulkers site on top of arctic obo carrier, kamsarmax vessel, panamax bulk carrier ship, capesize bulk carrier charter rates, look at this excellent panamax bulk carrier info alongside all handysize bulk charter rates, ultramax dry bulk vessels, dry cargo chartering, dry bulk shipping news, try this best supramax bulk carrier tips for bulk carriers, bulkers for sale, panamax bulk carrier dwt, kamsarmax vessel dwt, Also don't forget this [url=http://novogorskpark.ru/index.php?action=profile;u=213228] top rated bulkers blog[/url] as well as handysize bulk carrier specifications, bulk carriers dalton ga, panamax bulk carrier dwt, voyage charter, look at this [url=https://everythingarcades.com/index.php?action=profile;u=110002] high rated time charter details[/url] for dry cargo-delivery box trucks for sale, dry bulk cargo handling equipment, dry cargo van, and don't forget this [url=http://agrocase.ru/index.php?action=profile;u=351083] excellent bulk ship details[/url] and don't forget bulkers 2020 stock, dry bulk cargo ship, panamax bulk carrier dimensions, dry bulk shipping index, look at this excellent handysize bulker tips as well as bulkers marine ltd, panamax bulk carrier ship, tankersley, ore carrier brazil, try this excellent dry cargo ships advice for time charter equivalent rate, bulk carrier ship jobs, voyage charter party, valemax, Also don't forget this awesome tankers details on top of dry bulk carrier types, tankers off the coast of california, handysize bulk charter rates, dry cargo ships sizes, look at this top rated tankers blog for derbyshire obo carrier, bw dry cargo ships ltd, ore carrier brazil, See More Membantu Distributor Genset Url b15e14c
FrankJScott dnia listopad 03 2021 01:31:21
Untuk orang bertanya tentang genset krisbow 5000 watt solar, genset murah rumah tangga, genset doosan indonesia, Saya sangat menyarankan ini berguna sbobet88 url or distributor genset honda, mesin genset honda 10 kva, supplier genset, genset murah kualitas bagus, harga genset 10 kva 3 phase, dan juga ini baru sbobet88 asia toko belum lagi ini distributor genset honda jakarta, jual beli genset semarang, jual genset medan, genset container for sale, jual genset bekas palembang, di atas ini membantu sbobet88 forum which is also great. Also have a look at this peringkat tertinggi sbobet asia domain belum lagi ini genset maestro 5000 watt solar, harga avr genset 3 phase, genset murah berkualitas, genset silent honda 10 kva, jual genset bekas di palembang, belum lagi ini luar biasa sbobet88 asia blog dan jangan lupa ini harga genset 1000 watt, jual genset murah jakarta, genset silent 5000 watt bekas, jual genset silent, jual genset murah, dan jangan lupa ini peringkat tertinggi sbobet indonesia forum yang juga layak untuk dilihat. Saya juga menyarankan ini luar biasa sbobet88 bola url bersama semua ini harga genset 100 kva bekas, generator listrik tenaga angin, welding genset for sale, genset open, harga genset 1000 watt electric starter, dan juga ini berguna sbobet88 bola situs di atas ini harga genset kubota 5 kva, jual genset mitsubishi 250 kva, cari genset murah sidoarjo, genset 5000 watt yang bagus, jual beli genset medan, dan juga ini peringkat teratas sbobet88 slot toko yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini [url=http://www.vstromturkiye.com/index.php?action=profile;u=256075] membantu sbobet88 asia halaman[/url] and harga genset 1000 watt yamaha, mesin genset silent terbaik, jual genset bekas 5000 watt, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Top Rated 3d Education Software Tips a54baeb
FrankJScott dnia listopad 12 2021 15:29:11
In reply to the person inquiring about cyber security jobs bristol, iso 27001 lead auditor exam questions and answers pdf, guidelines for auditing process safety management systems 2nd edition free download, guidelines for auditing process safety management systems, iso 9001 certification, cybersecurity newsletter, iso 90001 standards, I highly suggest this ISO 20480-2:2018-Fine bubble technology General principles for usage and measurement of fine bubbles top ISO accreditation advice not to mention Information security management systems, iso 14000 meaning, iso 27001 standards list, iso 90003 que es, iso 14001 pdf 2015 free download, iso/iec 24712 download, current date in iso 8601 format java, look at this ISO/IEC 9282-1:1988-Information processing Coded representation of pictures new ISO converter details alongside all iso 27701 training, iso 14001 requirements pdf download, iso 14000 meaning, what is service in itsm, what is iso 31000 risk management, iso 27001 pdf español, cybersecurity companies, try this EN ISO 11690-2:2020-Acoustics-Recommended practice for the design of low-noise workplaces containing machinery-Part 2: Noise control measures (ISO 11690-2:2020) excellent ISO requirements tips for what is international standards organization (iso), iso address standards, iso 14000 standards deal with, iso 27701 training online, iso 45001 lead auditor course material, cyber security jobs uk, cybersecurity training near me, Also don't forget this EN 61300-2-19:2013-Fibre optic interconnecting devices and passive components-Basic test and measurement procedures-Part 2-19: Tests-Damp heat (steady state) updated ISO training site and don't forget information technology service management (itsm) software tool, iso 9000 pdf 2015, iso 27002 pdf 2013 download, iso 27001 standard ensures that, iso 90001 definition, cybersecurity news india, iso 9001 standard, look at this SIST EN ISO 14008:2020-Monetary valuation of environmental impacts and related environmental aspects-Principles, requirements and guidelines (ISO 14008:2019) updated ISO training details for cybersecurity news sites, iso 27001 lead auditor certification cost, iso 31000 pdf free download, and don't forget this SIST EN ISO 3961:2018-Animal and vegetable fats and oils-Determination of iodine value (ISO 3961:2018) top rated ISO requirements blog alongside all iso 9001 standard purchase, iso 27001 pdf free, cyber security jobs leeds, iso 90001 certification meaning, iso 90001 meaning, what is service management in itsm, iso 8601 converter duration, look at this SIST EN ISO 22476-5:2013-Geotechnical investigation and testing-Field testing-Part 5: Flexible dilatometer test (ISO 22476-5:2012) cool ISO requirements info on top of iso 27001 standards consist of domains, iso 31000 pdf español, iso 27002 pdf 2013 download, iso 45001 lead auditor course material, cyber security jobs near me, iso 14001 pdf español, iso 9001 standards uk, try this EN 60310:2016-Railway applications-Traction transformers and inductors on board rolling Stock best ISO download blog for what is the iso 31000, iso 9000 pdf romana, army information technology service management (itsm) policy, iso 9000 pdf 2020, iso 27002 checklist free download, iso 27001 lead auditor jobs, iso 19011 guidelines for auditing management systems pdf, Also don't forget this EN 60384-2:2012-Fixed capacitors for use in electronic equipment-Part 2: Sectional specification-Fixed metallized polyethylene terephthalate film dielectric d.c. capacitors cool ISO accreditation blog and don't forget iso 13485 training ppt, iso 14001 pdf, iso 8601 converter php, iso 14000 pdf, iso 9000 vs 9001 vs 9002, iso 9001 standard pdf free download, iso 8601 date format java parse, look at this SIST EN 13670:2010/A101:2010/AC:2017-Execution of concrete structures-National Annex-Corrigendum AC new ISO requirements tips for iso 31000 standard pdf free download, iso 27002 annex a, cybersecurity training, See More High Rated Iso Certification Site 5c18a54
FrankJScott dnia listopad 30 2021 02:27:46
What are the primary benefits of Autonomous Mobile Robots

1. Flexibility - Accrorated
Autonomous Mobile Robots are flexible and agile due to the fact that they rely on their cameras and sensors that are onboard to perform. Autonomous Mobile Robots don't need to follow predetermined paths. They are able to create their individual efficient routes within a facility. This lets them stay clear of the obstacles. This allows Autonomous Mobile Robots can be reprogrammed to perform new tasks with the utmost ease, as opposed to other automation systems that generally require more time and effort to program. Check out this orderpick robot info for more.

2. Increased safety
Autonomous Mobile Robots are full of sensors and cameras. The cameras help the Autonomous Mobile Robots to understand and interpret their surroundings. Autonomous Mobile Robots can then move efficiently within a building without colliding with people, product or even infrastructure. However, machines operated by human operators (e.g. forklifts) don't have as many safety measures and depend on human input. Autonomous Mobile Robots minimize the possibility of human workers becoming distracted or fatigued and causing accidents. Autonomous Mobile Robots are able to be utilized for repetitive tasks that reduce the risk of human error, and also dramatically improve safety in a facility.

3. Rapid Implementation
Autonomous Mobile Robots typically can be set up in a matter of four to six weeks dependent on the specifics of the process. (Especially important in this case are the software for picking and warehouse execution software that the units will have to connect with.) Even at the top end this is still a relatively short period in comparison to other technologies. To give you an example of this, a goods to individual (G2P) system could take as long as one year to implement.

4. Ability to increase scale
Since Autonomous Mobile Robots are relatively easy to implement within the facility, it's possible to implement an approach of modular deployment, starting with just a couple of units, and adding more as necessary as your operation grows and your needs change. This means that you don't have to spend an enormous amount of money in the beginning. Instead of purchasing massive quantities of Autonomous Mobile Robots, you can buy a few and then increase the number of units you have. You can save capital by using modular deployment, meaning you can take on different projects while you assess the effects of Autonomous Mobile Robots and then decide on the next steps.

5. It is simple to travel between facilities
Certain operations might not be willing to consider automation options if they realize that the need to move into an entirely new facility is coming up. This logic makes sense. Why would you create a brand new system when it will be taken down in two years after the construction of the new facility? Autonomous Mobile Robots can be beneficial in such situations to bridge the gap. Because they are relatively simple to install and can be transferred between facilities in a relatively simple manner, allowing automated processes even in the short run. These Autonomous Mobile Robots are a boon for companies looking to set up the concept of a temporary holiday operations.
FrankJScott dnia styczeń 24 2022 22:08:02
출장마사지
A Business Trip Massage is one type of massage that aids in promoting relaxation during a trip. This massage is also known as a business massage. This is a great opportunity to relax and recharge following jet lag and physical strain. Massage will help you to get better sleep at nights. These are the benefits of a Business Travel massage. You should make use of this procedure during your trip. A massage for business trips can help you relax and concentrate on your business trip. It can alleviate tension and help prevent back discomfort. A lot of massage salons provide this type of service, so make sure you find one that does! A 15-20-minute chair massage is an excellent option to revitalize yourself after a long trip. A full body massage is the ideal gift for business travelers. You and your coworkers can both see the benefits from massages for business travelers. Massages can help you focus on long flights, regardless if you are frequent travelers or a frequent air traveler. Massages can also ease back pain that can lead to a long flight being cancelled due to back issues. Swedish massages as well as deep tissue massages are two of the most requested massages for travellers. Aromatherapy massages are also extremely well-known. If you are on a budget and want to save money, a massage chair could be the best choice. Check out this 출장안마 for tips.

Benefits Of A Business Trip Massage
For business travelers Massages are an excellent option. Massages can boost your mental clarity and accelerate recovery after long flights. Massages can also help relieve chronic back pain. Swedish massages, deep tissue massages, and aromatherapy massages are among of the most well-known types of massages for business travellers. If you are needing to get somewhere fast and need to get your work done, a 15- or 20 minute chair massage can be a viable alternative. Business Travelers should consider getting massages on their trips. It's a good idea to receive a massage on your trip. You can pick a simple 15-minute chair massage, or a complete body Swedish massage for a business trip massage. A business trip massage could make the difference between an incredibly stressful and relaxing experience. You'll be more productive and less stressed if you have a good one. Massages can help you remain calm and focused on business journeys. A massage can help prevent back pain. The massage will help you recover from a long flight. It can help prevent back pain. There are numerous types of massages that are suitable for those traveling. There are a variety of aromatherapy or deep tissue massages. Chair massages can be done anywhere, so it's a quick and easy fix. Chair massages can also be employed when working.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog