Luty 25 2024 15:13:06    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Rosja jest już właściwie pokonana - Hitler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Proces w Norymberdze
Dlaczego proces odbywał się w Norymberdze?

W okresie trwania działań wojennych, a w szczególności pod koniec wojennej zawieruchy miasto to było wielokrotnie bombardowane przez siły aliantów. Dziwnym trafem w wśród kupy gruzu, w jakie zostało zamienione, ocalał Pałac Sprawiedliwości. Dodatkowym plusem tego miejsca było to że tuż za budynkami sądu znajdowało się wiezienie, do którego prowadziło podziemne przejście do sal rozpraw. Było to bardzo ważne gdyż obawiano się, że któryś z oddziałów niemieckich może podjąć próbę uwolnienia dygnitarzy hitlerowskich. Poza tym Norymberga była miejscem kultowym dla nazistów. Odbywali oni tam swoje zjazdy i obranie tego miasta było swego rodzaju symbolem świadczącym o ostatecznym końcu III Rzeszy.

Czy proces można uznać za kpinę z wymiaru sprawiedliwości?


Jak można zarzucać członkom najwyższych władz niemieckich knucie spisku przeciwko pokojowi od 1933 roku skoro w tym okresie wiele rządów europejskich ich jako prawowitych przedstawicieli państwa? Doskonałym przykładem jest konferencja z Monachium z 1938 roku. To właśnie tam Hitler i Mussolini debatowali z premierami Chamberlainem i Daladierem. W sierpniu 1939 roku Mołotow podpisuje układ z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Joachimem von Ribbentropem. To właśnie ten pakt umożliwił Niemcom zaatakowanie Polski. Dodatkowo miesiąc później zostaje podpisany układ o przyjaźni i granicach dzielący Polskę miedzy Niemcy a ZSRR. Gdy Ribbentrop był poszukiwany za najcięższe przestępstwa Mołotow uczestniczył w San Francisco w konferencji założycielskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Czy nie wydaje się Wam że ci dwaj politycy ponoszą w równym stopniu winę za rozpętanie wojny?? Chciałbym zwrócić tu jescze uwagę na obecność oskarżyciela z ZSRR. Nie jest dziś możliwe, aby skazany odgrywał rolę sędzi. W 1945/46 roku właśnie tak było. Związek Radziecki dopuścił się modrów na podobną skalę jednak historia dla tych zbrodniarzy okazała się bardziej łaskawa.

Akt oskarżenia


Oskarżonym postawiono cztery zarzuty. Pierwszy punkt aktu oskarżenia mówił o spisku. Faktem jest że wszyscy oskarżeni mieli bezpośredni lub pośredni wpływ na układanie planu prowadzącego do zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości. Po dojściu Hitlera do władzy zawieszone zostały postanowienia konstytucji dotyczące wolności obywatelskich itp. Należy pamiętać w tym miejscu, że ZSRR też nie gwarantował tych swobód swoim obywatelom a występował jako oskarżyciel. Punkt drugi aktu oskarżenia mówił o zbrodni przeciwko pokojowi. I tu znów faktem jest, że większość z oskarżonych współdziałała w przestawieniu machiny produkcji gospodarki na zaspokajanie potrzeb uzbrojenia. Oskarżeni złamali traktat wersalski w 1935 roku i zaczęli otwarcie się zbroić. Dodatkowo zajęta została Austria i Czechosłowacja. Łącznie naruszone zostały, co najmniej 36 międzynarodowe umowy i gwarancje w 64 przypadkach. Punkt trzeci mówił o szeroko rozumianych zbrodniach wojennych. Obejmował on Ustęp A mówiący o mordowaniu i torturowaniu ludności cywilnej i znęcaniu się nad nią. Ustęp B zaś podnosił kwestię deportacji milionów ludzi z okupowanych terytoriów. Ustęp C zawierał zarzuty dotyczące złego traktowania jeńców wojennych zaś Ustęp D dotyczył brania i zabijania zakładników wśród ludności cywilnej. Ostatni punk oskarżenia dotyczył zbrodni przeciw ludzkości.

Przebieg procesu


Proces rozpoczął się 5 listopada. To właśnie wtedy na salę rozpraw wprowadzono oskarżonych, którzy chyba do końca nie zdawali sobie sprawy z ciążących na nich zarzutach. Szli pewnie uśmiechnięci, pozdrawiając się nawzajem. 20 listopada przed sądem składającym się z przedstawicieli zwycięskich mocarstw (Francja, USA, Wielka Brytania i ZSRR) został im odczytany akt oskarżenia. Po jego wysłuchaniu żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Mijały kolejne tygodnie zeznań, przesłuchań, które odsłaniały cały mechanizm działania niemieckiej machiny zbrodni. 1 pazdziernika 1946 roku sąd ogłosił wyroki. Trzech uznano za niewinnych zarzutów postawionych w akcie oskarżenia. Reszta po południu miała się dowiedzieć o wysokości wymiaru kary. Na kolejnym zgromadzeniu sądu nie było już kamer. Sąd uznał, że świat nie powinien oglądać twarzy oskarżonych w chwili, gdy dowiadywali się o czekającej ich śmierci lub długoletnim wiezieniu. Ich reakcje na wyroki znamy dzięki relacjom psychologa więziennego, który odwiedził ich kilka minut po ogłoszeniu werdyktu. Większość ze skazanych była w szoku. Alfred Jodl nie mógł się pogodzić, że wyrok miałbyć wykonany w tak nie honorowy sposób, jakim było powieszenie. Szafot został wzniesiony w pobliskiej sali gimnastycznej. Pierwszy miał iść Hermann Goering jednak ubiegł kata popełniając samobójstwo w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach. Jego miejsce zajął Joachim von Ribbentrop. Pierwszy wyrok wykonano 16 października o godzinie 1 w nocy ostatni o 2.45. Ostatnim ze skazanych był Seyss-Inquart. Zwłoki zostały spalone w krematorium w Monachium a następnie prochy wysypane do rzeki Izary.

Wyroki


Skazani na karę śmierci skazano:


Alfred Jodl, Alfred Rosenberg, Arthur Seyss-Inquart,Ernst Kaltenbrunner, Fritz Sauckel, Hans Frank,Hermann Göring, Joachim von Ribbentrop, Julius Streicher, Martin Bormann, Wilhelm Keitel, Wilhelm Frick


Dożywocie:


Erich Raeder, Rudolf Hess, Walter Funk


20 lat pozbawienia wolności:


Albert Speer, Baldur von Schirach


15 lat pozbawienia wolności:


Constantin von Neuarth


10 lat pozbawienia wolności:


Karl Dönitz


Uniewinnieni:


Franz von Papen, Hans Fritzshe, Hjalmar Schacht


Dodane przez LukLog dnia kwiecień 23 2006 20:05:37
6 Komentarzy � 18545 Czytań
Komentarze
manam dnia luty 18 2007 08:15:58
Bardzo istotna w tym procesie była postać wicekanclerza Papena, który był reżyserem dojścia Hitlera do władzy. To przecież on, oczywiście przy niezbędnej opiece swego mocodawcy, poddał propozycję szantażu Hindenburga. Jakoś dziwnie uszedł jakiejkolwiek karze, mimo tak wysokiej pozycji w nazistowskim państwie. Plecy zadziałały.smiley
manam dnia luty 18 2007 21:36:01
Papen został później skazany na roboty, ale i tak po dwóch latach zwolniono go. Za całokształt został papieskim szambelanem.smiley
Marcysia dnia czerwiec 19 2007 20:05:22
Proces Norymberski to temat rzeka.... jak najbardziej słuszny, zbrodniarzy trzeba było ukarac, aleeeeee no cóz niesprawiedliwy i to jest fakt. Osobiście nie do końca zgadzam sie z wyrokami z Norymbergii... nie tylko Papen... ale Schacht uniknął kary. Wg mnie Hess nie zasłużył na dożywocie...i wiele innych spostrzeżeń... na temat oskarżonych, ale czuje ze i tak niewiele osób to czyta, a to temat rzeka. Zastanawia mnie cos innego. Nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwage. Oskarżonemu Baldurowi von Schirach przedstawiono zarzut I i IV a skazano go.... według żadnego na 20 lat. Czy to wogóle jest możliwe? Wina Schiracha jest niewątpliwa, stał na czele Hitlerjungen, ale.... ? no cóz sama nie wiem... ale jest to ciekawe.... chyba...
margasa dnia czerwiec 03 2008 10:30:31
von Schirach zostal uznany za winnego w zwiazku z zarzutem IV (w okresie pelnienia funkcji Gauleitera Wiednia). Wlasnie stad te 20 lat.
tiger_92 dnia maj 05 2009 13:24:19
Ten sąd był po prostu śmiesznysmiley Amerykanie tańczyli tak jak Ruscy im zagralismiley
redskull dnia luty 02 2011 02:22:36
Temat ciężki do oceny. Jak cała wojna. Ogólnie żydzi zrobili co chcieli i są największym wygranym tego procesu jak i całej wojny.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog