Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Marzec 22 2023 23:39:02    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Jeden naród, jedna partia, jeden fuhrer - Hess

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка ...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Milch, Erhard

Erhard Milch urodził się 30 marca 1892 roku w Wilhelmshaven. Jego ojciec był aptekarzem cesarskiej Marynarki. Oboje rodzice byli ewangelikami. Żydowskie pochodzenie jego ojca w późniejszym czasie zostało za sprawą Hitlera i Goeringa sprytnie zakamuflowane. Do historii przeszło zdanie wypowiedziane przez Goeringa "To ja decyduję, kto u mnie jest Żydem". Gdy ojciec Milcha zakończył służbę w Marynarce przeniósł się wraz z całą rodziną do Gelsenkirchen gdzie kupił aptekę. W niedługo potem rodzice rozchodzą się i matka wraz z sześciorgiem dzieci przeprowadza się do Berlina. Tam Milch kontynuuje naukę w Gimnazjum Joachimsthaler, gdzie w roku 1910 zdaje egzamin dojrzałości. Jeszcze w tym samym miesiącu wstępuje do 1. baterii 1. pułku artylerii pieszej von Lingen w Królewcu. W krótkim czasie zostaje awansowany na podporucznika. W październiku 1913 roku zostaje oddelegowany do szkoły nauki strzelania artylerii pieszej w Juterbogu. W okresie pierwszej wojny światowej Milch został adiutantem II rezerwowego batalionu swego pułku. Już dwa miesiące później otrzymuje Krzyż Żelazny 2 Klasy. 1 lipca 1915 roku zostaje oddelegowany na szkolenie jako obserwator samolotów do zapasowego dywizjonu lotniczego w Doberitz. Szkolenie, choć krótkie zaowocowało awansem na stopień porucznika i przeniesieniem do 204 Dywizjonu Artylerii Lotnictwa na froncie zachodnim. W czerwcu 1916 roku udekorowany zostaje Krzyżem Żelaznym I klasy. Później zostaje ponownie przeniesiony, tym razem na stanowisko adiutanta dowódcy I Lotniczej Szkoły Artylerii Wschód w Gross-Auz w Kurlandii.Nie pobył tam jednak długo gdyż już w czerwcu 1917 roku przeniesiony zostaje ponownie na front zachodni gdzie zostaje zastępcą dowódcy 5 Dywizjonu Lotniczego. Później zostaje oficerem rozpoznania fotograficznego. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Milch przechodzi do Straży Granicznej Wschód. Obejmuje tam stanowisko dowódcy eskadry lotniczej XVII Korpusu Armijnego, a następnie nad 412 Ochotniczym Dywizjonem Lotniczym. Kariera Milcha staje pod znakiem zapytania w momencie, gdy Niemcy zaczynają się stosować do postanowień traktatu wersalskiego.

Otóż 31 stycznie 1920 roku rozstaje się ze służbą wojskową, zaś w marcu 1921 roku ze służby, do której wstąpił, aby kontynuować latanie, zanim jeszcze jego policyjna eskadra musiała zdać samoloty na mocy wspomnianego traktatu. Gdy w Wolnym Mieście Gdańsku utworzona zostaje Gdańska Poczta Lotnicza (Danziger Luftpost GmbH) Milch zostaje jej kierownikiem. Miało to miejsce 26 lutego 1921 roku. W końcu roku 1923 Milch przechodzi na stanowisko dyrektora Komunikacji Lotniczej Junkersa w Dessau. 1 stycznia 1926 roku zostaje w wieku zaledwie 33 lat członkiem zarządu nowo utworzonej Niemieckiej Lotniczej Hansy (Deutsche Lufthanse). Gdy Hitler zaczyna zdobywać coraz większe poparcie, Goering - stary znajomy Milcha zapoznaje go z Hitlerem. Milch jest pod wrażeniem stylu wypowiedzi a także inteligencji Hitlera. Wieczorem 28 stycznia 1933 roku Milch w swoim mieszkaniu spotyka się z Goeringiem, który stara się go namówić żeby został jego zastępcą w planowanym Ministerstwie Żeglugi Powietrznej na stanowisku sekretarza stanu. Milch poprosił o kilka dni do namysłu. Trzy dni później sam Hitler przeprowadził z nim rozmowę, po której Milch nie miał już wątpliwości, co do swej decyzji. . Mimo że założeniem owego ministerstwa oficjalnie była budowa cywilnych linii lotniczych to tak naprawdę chodziło jedynie o wybudowanie zakazanych traktatem wersalskim Sił Powietrznych (Luftwaffe). 28 października 1933 roku prezydent Rzeszy Hindenburg mianował Milcha pułkownikiem, a 24 marca 1934 roku nastąpił awans na generała majora. Już rok później Milch był generałem porucznikiem. Współpraca Milcha z Goeringiem od początku była naznaczona ciągłymi sprzeczkami. Nie ma się, co temu dziwić. Wystarczy spojrzeć na cechy osobowości tych obu ludzi.Z jednej strony Goering minister Rzeszy zarozumiały, samolubny, oddający się rozkoszom życia a z drugiej Milch kulturalny, inteligentny, kompetentny. Goering był zazdrosny o Milcha gdyż obawiał się konkurencji z jego strony. Jedyną rzeczą, która ich łączyła to to, że obaj nie byli uważani w generalicji za pełnowartościowych.

Milcha uważano za cywila zaś Goeringa za polityka. 1 listopada 1938 roku, Milch zostaje generałem pułkownikiem zaś w późniejszym czasie nawet feldmarszałkiem. Należy wspomnieć, iż obaj nie posiadali żadnego oficerskiego wyszkolenia a mimo to nadal pieli się po stopniach kariery. Wzbudzało to coraz większą niechęć wśród innych oficerów. Gdy rozpoczęła się wielka ofensywa niemiecka na zachodzie Milch przez krotki okres był dowódcą frontowym. Od 12 kwietnia do 10 maja 1940 roku dowodził 5 Flotą Powietrzną w Norwegii. Po zakończonej sukcesem operacji desantowej w Norwegii odznaczony został Krzyżem Rycerskim. Po samobójczej śmierci Udeta Milch przejmuje jego stanowisko Generalnego Zbrojmistrza Luftwaffe, a po śmierci przewodniczącego rady nadzorczej niemieckiej Lufthansy radcy stanu d. Georga-Emila von Straussa, Milch został również prezydentem Lufthansy. Milch otrzymał w pewnym momencie szansę wykazania się. Otóż Hitler zlecił mu uporządkowanie zaopatrzenia lotniczego okrążonej w Stalingradzie 6 Armii. To zwiększyło niechęć Goeringa do Milcha.

Po klęsce pod Stalingradem Milch stawił się u Hitlera 5 marca 1943 roku. Wykazał się nie lada odwagą, kiedy radził mu, aby przejść do obrony, drastycznie zwiększyć liczbę samolotów myśliwskich kosztem bombowców i dokonać zmian personalnych. W walce o większą liczbę myśliwców Milch zwrócił się przeciwko Goeringowi i Hitlerowi, którzy ciągle byli zdania, iż należy trwać na pozycjach ofensywnych. Złe stosunki pomiędzy Goeringiem a Milchem znacznie się pogorszyły, gdy ten ostatni przydzielił, Milchowi na stanowisko szefa personalnego umocnienia i narodowosocjalistycznego kierownictwa Luftwaffe swego protegowanego z okresu pierwszej wojny światowej generała pułkownika Bruno Loerzera. Wpłynęło to oczywiście na ograniczenie kompetencji Milcha. Wraz ze stale pogarszającą się sytuacją na frontach Milch uznał, że nie może już dalej ponosić odpowiedzialność za Luftwaffe, aby tego dokonać rozpoczął wraz ze swoim przyjacielem Albertem Speerem zabiegi o przesunięcie zbrojeń lotniczych do Ministerstwa Uzbrojenia.W końcu po długich staraniach 20 czerwca 1944 doszło do tego. Zlikwidowano stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Żeglugi Powietrznej i teraz Ministerstwo Speera odpowiedzialne było za całe zbrojenia. Krok uczyniony został w dobrym kierunku, jednak o wiele za późno. Od tej pory Milch ciągle towarzyszył Speerowi w jego wyprawach służbowych. Podczas jednej z nich zostaje ciężko ranny w wypadku samochodowym. Z połamanymi zebrami przeleżał do połowy stycznia 1945 roku w swojej leśniczówce. 4 maja 1945 roku podczas pobytu nad Morzem Bałtyckim Milch dostał się do brytyjskiej niewoli. Był sądzony podczas drugiego procesu norymberskiego. Skazany został na karę dożywotniego więzienia jednak w późniejszym okresie (31 stycznia 1951 roku) karę zmniejszono do 15 lat więzienia. Ostatecznie został zwolniony 28 czerwca 1954 roku. Następnie aż do śmierci był doradcą przemysłowym w Wuppertalu. Zmarł 25 stycznia 1972 roku. Jego nekrolog zawierał sformułowanie: Erhard Milch, feldmarszałek, odmeldowuje się.

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 17:51:51
13 Komentarzy 13160 Czytań

Komentarze
FrankJScott dnia sierpień 09 2021 18:19:22
In reply to the people asking about download free marvel vs dc comics pdf, free pdf books online, batman dc comics pdf free download, m.com books pdf free download in marathi, I highly suggest this greatest free pdf books tips on top of english comics books pdf free download, free pdf books for kindle, archie comics free download pdf file, comics pdf free download in bengali, archie comics pdf ebook free download, funny hindi comics pdf free download, avengers infinity war comic pdf free download, free download hindi comics books in pdf format, look at this top rated free pdf books details on top of free pdf books download sites, free ayurvedic books download pdf in hindi, free download tailoring books pdf in marathi, superman comics in bengali pdf free download, archie comics pdf ebook free download, pdf comics download free, marvel comics pdf download free, free books pdf reddit, try this helpful free pdf books blog for indian comics books in english pdf free download, avengers infinity war comic pdf free download, bengali comics books pdf free download, free children's books pdf online amazon, batman vs superman comics pdf free download, nagraj comics pdf download free, tamil school books online free download pdf, marvel comics pdf free download in bengali, See More Coolest Cryptocurrency Blog 0f7_3d9
FrankJScott dnia sierpień 14 2021 18:47:57
In reply to the people asking about bitbucket restore repository from backup, restore the repository, how to restore svn repository from backup in windows, git find deleted folder, git get one file from remote repository, reset_git_repo files, git retrieve one file from repository, how to take backup from svn repository, restore repository contents in informatica, how to find git dir, git restore repository from backup, restore deleted repository gitlab, I highly recommend this top rated repository backup software advice for how to restore repository navigator in informatica, how to find git dir, restore repository ubuntu, git reset file from repository, git restore file from repo, git find deleted folder in history, git reset file from repo, git restore from repo file, restore repository azure devops, how to remove .git folder mac, how to backup svn repository linux, git restore file from repository, is good as well. See More Coolest Privacy App Details Advice[/url] 5e14cb6
FrankJScott dnia wrzesień 19 2021 19:30:40
To the man asking about iso standards for microbiology laboratory, international auditing standards issued by intosai pdf, fdi notation for permanent teeth, what is international labor law, I highly suggest this cool CEN standard blog and don't forget what is the iso 9001 standards framework, what is iso standards 9001, what is the difference between codes and standards or guidelines, the importance of international financial reporting standards, look at this high rated CEN standard site not to mention iso 9000 quality standards were developed in response to, what is the responsibility of the international accounting standards board quizlet, why are international accounting standards important to management, what is iso 22000 pdf, try this recommended IEC standard site for objectives of international accounting standards board, what is the international labour organization, what are the 5 codes of practice, what is international reporting standards, Also don't forget this cool CENELEC standard info not to mention what are the iso 14000 standards, what is haccp iso 22000, role of international accounting standards board, international standards organization country codes, look at this recommended IEC standard blog for what is ul standards, international accounting standards committee foundation, iso 9001 welding standards pdf, and don't forget this awesome IEC standard advice and don't forget who adopts international labour standards, what are the types of international labour standards, international accounting standards committee objectives, why do we need international accounting standards, look at this recommended SIST standard advice not to mention international standards organization system, what is iso standards ppt, international standards organization 9000, using the international standards organization system of tooth recording which tooth is #25, try this awesome ISO standard info for what are ilo conventions and core labour standards, what is the iso 9000 family of standards, what are the bases of the iso 14000 family of standards quizlet, iso 15189 overview, Also don't forget this awesome ETSI standard details and don't forget what is iso 9001 standard, isa 700 revised summary, iso 9001 documentation requirements pdf, what is the role and history of international public sector accounting standard board, look at this useful SIST standard details for international financial reporting standards (ifrs) 2020 pdf, how are teeth numbered diagram, international standards on auditing (isa) are issued by, See More Awesome Standards From ISO Advice 8a54bae
FrankJScott dnia październik 28 2021 17:34:06
In response to the people inquiring about dry bulk vessel size, bulk shipping, bulk shipping envelopes, bulk carrier ship companies, I highly recommend this new kamsarmax blog alongside all time charter definition, voyage charters, dry cargo ships for sale, dry bulk shipping stocks, look at this top rated dry bulk vessels site on top of dry cargo ships, dry bulk carrier stocks, time charter, capesize bulk carrier meaning, try this top rated supramax bulk carrier blog for handymax bulk carrier specifications, dry cargo chartering ics pdf, dry cargo vessel for sale, bulk shipping labels, Also don't forget this great supramax bulk carrier info alongside all panamax bulk carrier dimensions, ultramax dry bulk vessels, dry cargo chartering book, bulk carriers for sale, look at this best tankers blog for dry bulk shipping index, handysize bulker, panamax bulk carrier dwt, and don't forget this new valemax info and don't forget dry bulk carrier, valemax, panamax bulk carrier dwt, dry cargo, look at this recommended dry cargo ships tips on top of dry bulk carrier charter rates, bulk carrier ship companies, tankers comic, dry bulk carrier for sale, try this cool ore carrier site for bulkers meaning, dry cargo-delivery box trucks for sale, dry bulk cargo ships for sale, dry bulk carrier malaysia, Also don't forget this recommended handymax bulk carrier tips and don't forget supramax dry bulk vessels, kamsarmax, handymax bulk carrier for sale, bulk shipping supplies, look at this best ore carrier details for dry bulk cargo chartering, ore carrier sunk, panamax bulk carrier dwt, See More Top Bulkers Details 8_d3f50
FrankJScott dnia listopad 03 2021 02:12:33
Menanggapi wanita bertanya tentang harga genset 10000 watt semarang, mesin genset untuk las listrik, harga avr genset 3 phase, Saya sangat merekomendasikan ini hebat sbobet88 halaman or jual genset second surabaya, harga genset 20 kva 1 phase, kubota generator 30kva, mesin genset untuk las listrik, mesin genset mini silent, di atas ini lihat judi bola sbobet blog belum lagi ini genset for sale in south africa, mesin genset mini, harga genset yanmar 35 kva, genset silent 10 kva harga, genset silent inverter hyundai 2000 watt, bersama semua ini luar biasa sbobet88 slot url which is also great. Also have a look at this hebat judi online blog dan jangan lupa ini genset yanmar 10 kva silent, harga genset 10000 watt bekas, mesin genset solar, harga dinamo generator listrik mini, beli genset silent, belum lagi ini luar biasa sbobet88 bola halaman dan jangan lupa ini harga genset 10 kva krisbow, sewa genset, merk mesin genset terbaik, jual genset second di samarinda, harga genset 5000 watt solar, dan jangan lupa ini hebat login sbobet88 url yang juga layak untuk dilihat. Saya juga menyarankan ini terbaik sbobet link belum lagi ini genset honda 5000 watt bekas, harga sewa genset surabaya, cara pasang avr genset 3 phase, mesin genset portable, jual genset yamaha jakarta, di atas ini peringkat teratas login sbobet blog bersama semua ini supplier genset malaysia, genset silent 10kva bekas, jual genset second solo, genset italy generators, jual genset murah di semarang, dan jangan lupa ini luar biasa login sbobet88 blog yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini berguna judi bola sbobet situs and harga genset cummins 200 kva, genset silent 10 kva harga, harga genset 20 kva yanmar, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Recommended Bismuth Site 02525c1
Hifsvioni dnia listopad 07 2021 17:00:07
<a href=https://vsildenshop.com/>viagra 100mg instructions</a>
Lasix dnia listopad 11 2021 12:17:16
Trusted Mens Meds
FrankJScott dnia listopad 18 2021 15:40:18
For the person inquiring about us standard products facebook marketplace cars & trucks, us standard products ppe mask coronavirus 3m face mask, us standard products facebook home, I highly recommend this high rated US Standard Products url or us standard products facebook iniciar sessão google classroom, us standard products linkedin profile tips 2021 nfl, us standard products linkedin login sign, us standard products ppe mask images printables, us standard products linkedin login learning connection iiep, on top of this best US Standard Products info as well as us standard products linkedin signature buttons kaluhiokalani, us standard products linkedin logo icons symbols, us standard products linkedin backgrounds motivational posters, us standard products linkedin background banner, us standard products linkedin logo 2021 mtv movie, on top of this high rated US Standard Products url which is also great. Also have a look at this excellent US Standard Products tips and don't forget us standard products ppe mask images funny thanksgiving jokes, us standard products ppe masks japan, us standard products linkedin signature buttons lyrics, us standard products facebook marketplace vehicles classic cars, us standard products linkedin profile background nursing, not to mention this [url=https://community.projectstealthgame.com/forums/index.php?action=profile;u=31028] great US Standard Products url[/url] on top of us standard products facebook iniciar sesion gmail, us standard products linkedin profile tips for job hunting, us standard products facebook iniciar sessão dgespe, us standard products linkedin logo 2021 mtv vma, us standard products linkedin logo 2021 mtv, as well as updated US Standard Products blog which is also worth a look. I also suggest this excellent US Standard Products info on top of us standard products linkedin signature icon png, us standard products facebook iniciar sesión registrate facebook, us standard products linkedin profile url*, us standard products linkedin logo for resume, us standard products facebook iniciar sessão dges bolsa, not to mention this top US Standard Products link on top of us standard products linkedin profile summary tips def, us standard products facebook iniciar sessão dges pedido, us standard products facebook marketplace stuart, us standard products linkedin signatures, us standard products ppe mask images, alongside all top rated US Standard Products advice which is also great. Finally, have a look at this awesome international humidors for metallic elements site for good measure. Check stanfasttips and more Best Thai Baccarat Tips 0f8_025
FrankJScott dnia listopad 30 2021 01:45:33
What are the primary advantages of Autonomous Mobile Robots?

1. Flexibility - Increased
Autonomous Mobile Robots exhibit flexibility and agility automation because they are largely dependent on their onboard cameras and sensors to operate. Autonomous Mobile Robots don't have to follow predefined paths. They are able to create their own efficient routes within a facility. This helps them avoid the obstacles. Autonomous Mobile Robots can also be adapted to be changed to perform new tasks quickly, unlike other automation systems that require more effort and time to program. Check out this Warehouse robotics info for more.

2. Increased Security
Autonomous Mobile Robots are packed full of sensors and cameras. These enable the Autonomous Mobile Robot's ability to see and comprehend the environment around it. It is able to move through an area efficiently, without having to come into contact with people, objects, infrastructure, or people. Human operators who operate machines, such as forklifts or other machines, have less safety features and depend more on human input. Autonomous Mobile Robots eliminate the risk that human operators are tired or distracted. But, this is not a concern when using Autonomous Mobile Robots. Autonomous Mobile Robots are useful for tasks that are repeated many times, which minimizes human error and greatly enhances safety.

3. Rapid Implementation
Autonomous Mobile Robots can be installed within a company in just 4 to 6 weeks, based on how complex the operation is. The software for picking and warehouse execution software the units will need integrate with are particularly important. Even on the high end of the spectrum, this is a remarkably small amount of time--especially when compared with other technology. It could take upto one year for a goods-to- person (G2P), system to fully operational.

4. Ability to grow
Autonomous Mobile Robots are simple to use within a facility. They are able to utilize modular deployment methods which allow users to start with only one or two units and then expand your capacity as the size of your operation grows or as your needs change. This means you don't have to make a massive initial expenditure. Instead of purchasing many Autonomous Mobile Robots in one go You can buy fewer units and build your fleet over time. This modular deployment gives you the capital you need to fund other projects, and also allows you to evaluate the impact Autonomous Mobile Robots affected your company and figure out your next steps.

5. It is simple to transfer between facilities
Since they know that automation is in their very near future, some companies may be hesitant to invest in options for automation. This is a smart option. The new system will be removed in two years. In such a scenario, Autonomous Mobile Robots can be used to bridge the gap during the time between. Autonomous Mobile Robots are easy to set up and can be moved easily between locations. This allows for automated even in the short time. Additionally, if you are planning a near-term move it can also benefit companies that are planning to set up an interim holiday business.
Geogaby dnia grudzień 10 2021 00:29:51
<a href="https://ocialisshop.com/ ">cialis cheapest online prices</a>
FrankJScott dnia grudzień 21 2021 02:07:52
Menanggapi pria bertanya tentang situs slot gacor dan terpercaya, judi slot online terbaik 2020, slot online pulsa pandora188, Saya sangat menyarankan ini peringkat teratas slot online terbaik halaman or slot pulsa tanpa potongan xl, situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1 2020, daftar slot pulsa 303, ceriabet daftar situs judi slot online24jam terpercaya, situs judi bola resmi 2021, di atas ini peringkat teratas situs slot gacor blog di atas ini slot online terbaik dan terpercaya 2021, slot online via pulsa xl, slot pakai pulsa xl, slot deposit pulsa xl tanpa potongan minimal 10rb, situs judi resmi idn, dan juga ini baru situs judi domain which is also great. Also have a look at this luar biasa situs judi slot domain dan jangan lupa ini situs judi slot, slot online via pulsa indosat, slot deposit pulsa xl terbaru, agen slot pulsa 5000 tanpa potongan, situs slot pulsa 303, dan juga ini hebat situs judi slot domain belum lagi ini situs slot depo pulsa xl tanpa potongan, lvobet bandar judi slot online deposit pulsa tanpa potongan pulsa888.com/, situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1 2021, situs judi bola resmi dunia, judo sloth best war base, dan juga ini peringkat tertinggi situs judi blog yang juga layak untuk dilihat. Saya juga menyarankan ini peringkat tertinggi situs slot online url dan jangan lupa ini slot depo pulsa indosat tanpa potongan, situs slot depo pulsa xl tanpa potongan, situs judi slot bri online 24 jam, game slot gacor hari ini, judo sloth best clan castle troops, dan juga ini berguna judi slot gacor blog belum lagi ini situs slot online terbaik, slot online terbaik depoxito, slot deposit pulsa tanpa potongan gacor, situs judi slot gacor, slot deposit pulsa 3, di atas ini terbaik judi slot gacor situs yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini luar biasa situs judi slot situs and situs judi resmi slot, situs judi bola resmi 2021, situs slot pulsa tanpa potongan 2020, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya New Modern Forms Lighting Advice 15e14cb
FrankJScott dnia styczeń 09 2022 21:06:27
For the person asking about best music for timelapse, folk instrumental music mp3 free download, background music no copyright, folk background music free download mp3, happy ukulele songs, instrumental folk albums, best instrumental music for youtube videos, I highly suggest this [url=http://kidsnighttonight.com:/forums/member.php?action=profile&uid=173843] high rated background music advice[/url] or background music for motivational speech, epic battle music for gaming, free download music, happy ukulele music royalty free, epic gaming music for fortnite, best instrumental music for youtube videos, background music for business video, on top of this updated background music forum on top of corporate background music for videos & presentations, background music for trip video, corporate music for ppt, epic gaming music for fortnite, action music for trailers, background music mp3 free download pagalworld, music for video editing youtube, not to mention this excellent background music forum which is also great. Also have a look at this useful background music blog and don't forget instrumental music for studying youtube, background music remover, background music for corporate presentation, background music for gaming without copyright, background music for facebook live, background music for presentation .wav, background music for kids video, as well as this great background music forum alongside all instrumental folk bands, background music mp3, good background music for instagram stories, background music for vlogs happy, instrumental music mp3 download masstamilan, background music for trailer free download, happy instrumental music bollywood, as well as best background music details which is also worth a look. I also recommend this high rated background music url as well as acoustic guitar music books, acoustic music near me, happy instrumental music fnf, instrumental folk music free download, epic background music download, epic gaming music for fortnite, abstract music art video, as well as this useful background music site and don't forget acoustic guitar background music, background music for business meeting, music for video editing app, music for timelapse video, instrumental bgm 2021, acoustic guitar music no words, background music for gaming videos, on top of awesome background music advice which is also great. Finally, have a look at this updated background music blog for good measure. Check more New Background Music Details 7402525
FrankJScott dnia styczeń 25 2022 03:26:38
출장마사지
A Business Trip Massage is a form of massage that encourages relaxation on a journey. This kind of massage is usually referred to"business massage. It can help you refresh and rejuvenate your body after fatigue, stress or jet-lag. Massages can help you get more restful sleep at night. These are the advantages of a Business Travel massage. The treatment is available throughout your travels. A business massage can relax you while working. It can ease tension and help prevent back discomfort. This service is offered by several massage salons So be certain to look them up! After a long flight and a 15-minute chair massage can be an excellent way to recharge. Massages for the entire body are an ideal present for a business traveler. You and your co-workers will benefit from business travel massages. Whatever your needs, whether you're an avid or casual traveler, a massage can be a wonderful way to stay focused while traveling for long periods of time. It may help stop back pain from becoming chronic and could make sure that your trip isn't ruined due to back pain. The most sought-after types of massage for travellers are Swedish massages as well as deep tissue massages and aromatherapy massages. If you're looking to save money and want to save money, a massage chair could be the best alternative. See this 홈타이 for information.

Benefits Of The Trip Massage For Business Trip Massage
Business travelers can make use of a massage on the course of a business travel. Massages can be a great method to keep your mind focused and recuperate from long travel. In addition massages can help prevent the recurring back pain. Swedish massages, deep tissue massages, and aromatherapy massages are some of the most sought-after types of massages for business travellers. If you're in a pinch, a fifteento 20-minute massage in a chair is an excellent alternative for a quick fix. Business travelers should receive massages during their travels. Getting a massage while on an excursion is a fantastic way to stay focused and to avoid back pain that is chronic. Massages during a business trip can be as easy as an Swedish massage or a chair massage. Choose the appropriate massage for your business trip to make your travel more relaxing or stressful. A quality massage will help you be more productive and less stressed. Massages can help you stay focused and relaxed while on business journeys. A massage can help prevent back pain. It will make you feel more relaxed after a long flight. Massages can also help prevent your back from suffering from chronic pain. Massages are offered to travelers. You can pick from Swedish massages to aromatherapy and deep tissue. A chair massage is an easy fix that you can do yourself anywhere. If you are on a business trip, a chair massage can be arranged.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog