Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Wrzesień 27 2023 17:20:17    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Jeżeli ta wojna jest przegrana, to nie jest moim zmartwieniem, że giną w niej ludzie. Nie uronię za nich jednej łzy, bo nie zasłużyli na nic lepszego - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,371
Najnowszy Użytkownik: rtaletxenh

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Masakra w Malmedy
JAK DO TEGO DOSZŁO?

Ciała żołnierzy amerykańskich

Słynna masakra w Malmedy, miała miejsce w pierwszych dniach ostatniej wielkiej ofensywy niemieckiej, która rozpoczęła się 16 grudnia 1944 roku w Ardenach. Znaczna część źródeł jako dokładną datę wskazuje 17 grudnia. Wokół samego jej przebiegu do dziś krąży wiele niedomówień. Zapewne ogromny wpływ miały na to same władze amerykańskie, które w powojennym procesie za wszelką cenę starały się udowodnić brak jakiejkolwiek przypadkowości działań oraz istnienie z góry założonego planu eliminowania jeńców. Jako osobę, która mogła wydać rozkaz likwidacji wskazywano SS-Oberstgruppenführera Josefa Dietricha. Wróćmy jednak na chwilę do samego zdarzenia. Głównym winowajcą była Kampfgruppe „Peiper", która wraz z początkiem ofensywy w Ardenach rozpoczęła swój rajd na tyły wroga. Dowodzone przez Joachima Peipera oddziały od początku napotykały na nieplanowane przeszkody i punkty oporu wobec czego łapały coraz większe opóźnienia w stosunku do zaplanowanych działań. Sytuacja była napięta, dodatkowo przy skrzyżowaniu pięciu dróg w okolicach Baugnez dochodzi do kolejnego kontaktu bojowego. Tym razem prowadzące grupę pojazdy dostrzegły nadjeżdżający konwój amerykański składający się z około 30 pojazdów (ciężarówek i jeepów) należących do baterii "B" z 285. dywizjonu obserwacyjnego artylerii polowej, z amerykańskiej 7. DPanc. Sam Peiper nie brał nawet udziału w walce zaś całą sprawą miała się zająć pozostawiona kompania czołgów. Po krótkiej wymianie ognia amerykańscy żołnierze poddali się. Było to na rękę Niemcom, którzy chcieli za wszelką cenę przejąć nieuszkodzone ciężarówki, których im chronicznie brakowało. W walce zginęło zaledwie 4 Amerykanów, reszta trafiła na pobliskie podwórze. Od tego momentu wokół tego co miało się za chwilę wydarzyć krążą liczne niedomówienia i domysły.

MASAKRA
Trudna do określenia jest już sama ogólna liczba zgromadzonych na podwórzu jeńców. Niemcy utrzymywali, że znajdowało się tam około 20-25 jeńców, belgijscy świadkowie że około 30 zaś Amerykanie szacowali ich liczbę na ponad 120. Ogółem w literaturze można się spotkać z twierdzeniami, że jeńców mogło być od 60 do nawet 200. Skąd taka rozbieżność? Tego dokładnie nie da się niestety już dziś ustalić. Amerykanie utrzymywali, że działanie Niemców było całkowicie zaplanowane. Powoływali się między innymi na zeznania ocalałych. Jednym z nich był William Merriken, obserwator z 285. batalionu artyleryjskiego armii: "Staliśmy w małych grupkach, czekając na jakiś samochód, który mógłby nas podwieźć do obozu jenieckiego" - opowiada. - "Na drodze stały dwa czołgi i pojazd półgąsienicowy; wyglądało na to ze nas pilnują. Nagle jakiś Niemiec w pojeździe wstał i wycelował z pistoletu. Zabił jednego Amerykanina, potem drugiego i trzeciego. Kiedy oba czołgi zaczęły ostrzeliwać nas z karabinów maszynowych, ja, choć nie trafiony, padłem na ziemie. Tamci strzelali jeszcze przez chwilę, słyszałem jak pociski trafiają ciała leżących obok mnie i w ziemię. Potem minęły nas dwie kolumny pojazdów, z których też zaczęto nas ostrzeliwać. Wreszcie nastała cisza, ale wkrótce usłyszałem kroki dwóch zbliżających się Niemców. Stanęli tuz nade mną. Czyjeś ciało przygniatało mi nogi, leżało w poprzek. Kiedy się poruszyło, jeden z tych dwóch strzelił do niego z pistoletu. Pocisk zabił rannego i utkwił w moim kolanie, ale udało mi się pozostać w bezruchu". Inna wersja mówi o tym, że w niejasnych okolicznościach pierwszy strzał oddał w kierunku grupy jeńców rumuński Volksdeutsch, SS-Rottenführer Georg Fleps z załogi czołgu numer 731. Jeńcy rozbiegli się we wszystkie strony, Niemcy zaś otworzyli chaotyczny ogień. Jeszcze inna wersja mówi o niedoświadczonych załogach czołgów, które zupełnie nieprzygotowane musiały zająć się pilnowaniem jeńców. Ci, co chwila próbowali ucieczek, aż w końcu w wyniku ostrzegawczych strzałów w powietrze doszło do zamieszania, wskutek którego wybuchła panika i tak rozpoczęła się ucieczka. Amerykanie za wszelką cenę chcieli utrzymać wersję w której to ostrzał został rozpoczęty do nic nieplanujących żołnierzy amerykańskich. W kilku źródłach możemy się jednak natknąć na zupełnie inne informacje. Andre Zbiegniewski w swojej książce „Ostatnia ofensywa” tak opisuje całą sytuację: „Poza kilkoma zdezorientowanymi konwojentami, nie miał kto pilnować jeńców. Ich spora początkowo grupa zmniejszała się stale z powodu ucieczek. Konwojenci od czasu do czasu oddawali w powietrze strzały ostrzegawcze. Nie wiedzieli czy lepiej poprowadzić Amerykanów na tyły, czy zostać na miejscu czekając na transport. W którymś momencie strażnicy całkiem utracili kontrolę nad tłumem i uznając, że im zagraża, nie mieli innego wyjścia jak otworzyć ogień”.

WĄTPLIWOŚCI
Zgodnie z zeznaniami żołnierzy ocalałych, widzieli oni jak Niemcy dobijają rannych a także okradają ich ciała. Z masakry udało się zbiec około 40-50. Tą liczbę także należy traktować z dużą dozą niepewności. Jeszcze tego samego dnia pracownicy wywiadu zebrali zeznania od ponad 20 osób. Jednocześnie pouczyli ich o tym jak mają zeznawać, czego wynikiem są choćby zarejestrowane na drugi dzień stenogramy:
„Niemcy zgromadzili nas na polu a zaraz potem otworzyli ogień ze wszystkich stron, waląc do nas jak do kaczek. Uczynili to pomimo, iż żaden z jeńców nie próbował uciekać. Potem wkroczyli na pole i w kłębowisku splątanych ciał dobijali rannych i obdzierali trupy z kosztowności. Nikomu nie przepuścili.”
Tak czy inaczej obraz przedstawiony w filmie „Bitwa o Ardeny”, gdzie grupkę jeńców otaczają ciężarówki z zamontowanymi karabinami maszynowymi na pace, możemy włożyć między bajki.
Faktem jest, że sekcje zwłok przeprowadzone przez amerykańskich lekarzy: Morrone, Kurcza i Snydera, objęły 84 ciała. W tym miejscu wypada jednak wspomnieć o jednej bardzo istotnej rzeczy. Jak się z czasem okazało wśród tych ciał znalazły się zwłoki osób uznanych wcześniej za zaginione, osób poległych na zupełnie innym terenie (jak szeregowy Stan Piasecki czy kapral John Brzozowski), zmarłych w szpitalu (niektórzy w wyniku odmrożeń) czy też żołnierzy poległych w działaniach wojennych toczonych w… styczniu 1945 roku. Poza tym sekcje wykazały, że w ponad 40 przypadkach śmierć nastąpiła w wyniku postrzału w głowę. Może to trochę dziwić w obliczu zeznań, które wskazują na chaotyczny ogień prowadzony do grupy uciekających ludzi. W takiej sytuacji raczej ciężko jest trafić w czyjąś głowę. Wskazywać by to mogło na planowaną egzekucję i to, że rannych dobijano, jednak z drugiej strony zastanawiająca jest również duża, bo wynosząca około 50 liczba żołnierzy, która zbiegła. Przy założeniu, że na początku samej masakry zgromadzono nawet około 150 osób daje to mniej więcej trzydziesto procentowy wskaźnik udanych ucieczek. Wydaje się, że jest on zbyt wysoki, jeśli faktycznie miało by dojść do zaplanowanej, masowej egzekucji. Z drugiej jednak strony może to również świadczyć o zbyt małej liczbie pilnujących żołnierzy i ich słabych kwalifikacjach. Z tym drugim argumentem ciężko jednak się zgodzić, w końcu chodziło o żołnierzy doborowej 1 Dywizji Pancernej SS Leibstandarte SS Adolf Hitler. Jedynym argumentem, który może przemawiać, że do masakry doszło w sposób planowy, może być pośpiech o którym wspominałem na początku. Być może zdecydowano się nie czekać na transport jeńców na tyły, a rozwiązać sprawę w bardziej drastyczny sposób, od ręki na miejscu. Nie zachował się jednak żaden dowód, że ktoś takowy rozkaz ustnie lub pisemnie wydał. Trudno posądzać o ten czyn Peipera, który zgodnie z kilkoma źródłami miejsce masakry opuścił około 40 minut wcześniej. Gdyby on sam wydał wspomniany rozkaz nie widzę sensu, dlaczego z rozpoczęciem rozstrzeleń wstrzymywano by się przez 40 minut. Poza tym w tym samym dniu oddziały Peipera odsyłały na tyły już dwukrotnie konwoje jeńców pojmanych w innych rejonach walk. Dlaczego więc w tym momencie mieliby postąpić inaczej? Jedynym usprawiedliwieniem może być po prostu brak możliwości odprawienia kolejnych oddziałów do konwojowania jeńców. Równie zastanawiającym faktem jest to, że niemieccy żołnierze musieliby sobie zdawać sprawę z tego, że zabicie tak dużej liczby amerykańskich żołnierzy w obliczu kończącej się wojny, nie pozostanie nie zauważone i taka zbrodnia na pewno zostanie rozliczona zaraz po zakończeniu konfliktu. Mimo to po dokonaniu mordu nie poczynili żadnych kroków aby zbrodnię tą w jakikolwiek sposób zamaskować. Wydaje się, że do masakry w Malmedy mogło dojść wyniku fatalnego zbiegu okoliczności, a sam jej fakt Amerykanie próbowali po wojnie dodatkowo wyolbrzymić.

PROCES

Joachim Peiper

Zaraz po wojnie Amerykanie zatrzymali ponad 500 osób z dywizji LSSAH mogących mieć udział w masakrze. Zarzuty postawiono 74 oficerom (w tym jej dowódcy Dietrichowi) i żołnierzom. Proces rozpoczął się w kwietniu 1946 roku w Dachau przed amerykańskim sądem wojskowym. Materiał dowodowy zbierano w sposób urągający jakimkolwiek normom prawnym. Więźniów w czasie przesłuchań bito i szantażowano. Niektórym obiecywano nadzwyczaj łagodne kary. Innych prowadzano na udawane egzekucje. Nic zatem dziwnego, że znalazły się nawet dowody na to, że dowódcy wydali swoim podkomendnym rozkaz mówiący o zakazie brania jeńców. Skład ekipy prokuratorskiej został oparty na ludziach wcześniej prowadzących samo śledztwo. Obronę stanowili niemieccy prawnicy. W czasie procesu większość oskarżonych wycofywała się ze swoich zeznań złożonych w czasie śledztwa, tłumacząc się, że w jego trakcie byli bici i torturowani. Co ciekawe oskarżyciele (wcześniej śledczy) wcale temu nie zaprzeczali. Jedynie Joachim Peiper chcąc bronić swoich żołnierzy przez cały okres trwania procesu cała winę brał na siebie. Mimo to w ostatecznym wyroku uniewinniona została tylko jedna osoba. Resztę uznano za winnych. 16 lipca 43 osoby (także Peipera) skazano na śmierć przez powieszenie. Pozostali zostali skazani na kary wiezienia. Cała sprawa, proces i wyroki budziły na tyle dużo kontrowersji, że zajęły się nimi komisje śledcze US Army. W wyniku ich działań wyszło na jaw prawdziwe oblicze amerykańskich śledczych imających się wszelkich sposobów, dzięki którym możliwe było uzyskanie odpowiednich zeznań. Specjalna opinia wydana przez amerykański Departament Sprawiedliwości przyznawała, że znaczną część zeznań uzyskano dzięki stosowaniu tortur. Całość niech podsumuje ten fragment wydanej opinii: metody stosowane w śledztwie godne były raczej Gestapo, niż Armii Stanów Zjednoczonych".

LOSY PEIPERA
Joachim Peiper ostatecznie wyszedł na wolność w 1956 roku. Zatrudniony został w zakładach Porsche, gdzie szybko awansował. Liczne protesty związków zawodowych przeciwko obsadzaniu stanowisk kierowniczych przez zbrodniarzy wojennych wpłynęły na decyzję o rozwiązaniu z nim umowy o pracę. Mimo to nadal znajdował sobie bez problemu pracę w innych firmach zajmujących się motoryzacją. Ostatnie lata swojego życia spędził we Francji. Kupił tam nieruchomość i pod przybranym nazwiskiem prowadził sielankowe życie. W 1974 roku zostaje przypadkowo rozpoznany robiąc zakupy w sklepie. Miasteczko w którym mieszka zostało zarzucone ulotkami z jego podobizną i informacją o jego zbrodniach. On sam zaczął dostawać liczne groźby pod swoim adresem. W ich wyniku zdecydował się odesłać swoją rodzinę do Niemiec. W nocy z 13 na 14 lipca 1976 roku w jego domu doszło do strzelaniny i pożaru. W zgliszczach znaleziono ciało, które uznano za zwłoki Peipera. Sekcja wykazała, że osoba ta została zastrzelona z broni o kalibrze 0,22 mm. Sprawców nigdy nie udało się odnaleźć, jednak uważa się, że były to osoby związane z komunistycznymi organizacjami.

Dodane przez LukLog dnia maj 07 2013 22:10:37
11 Komentarzy � 5254 Czytań
Komentarze
Chovicy dnia wrzesień 08 2021 17:07:01
<a href=http://buypropeciaon.com/>aclepsa buy propecia</a>
FrankJScott dnia październik 28 2021 18:53:12
To the guy talking about hydrogen fluoride, toluene solubility, chloroform formula, agriculture land for sale in florida, benzene in sunscreen, hydrogen cyanide skyfall, sulfuric acid, sodium carbonate ph, I highly recommend this updated ammonia tips alongside all agriculture license, agriculture in a sentence, ore of iron meaning, steelers score, sodium chloride inhalation solution, cyanide and happiness, phosphoric acid, bromine atomic mass, look at this [url=https://foro.mecanicasa.es/index.php?action=profile;u=60035] top rated ethylene oxide blog[/url] and don't forget bismuth element, agriculture license, alkali metals group number, beryllium atomic number, formaldehyde lewis structure, scrap metal recycling near me, phosphates in pool causes, hydrogen cyanide aqueous solution, try this excellent sodium carbonate blog for agriculture jobs, phenol solubility, cyanide symbol, chloroform, nitric acid density, phosphoric acid formula, sodium chloride iv, benzene molar mass, Also don't forget this cool steel details alongside all beryllium symbol, bromine valence electrons, benzoic acid, acetic acid sds, phenol, ore of iron and copper, chemicals synonym, chloroform meme, look at this high rated bromine tips for phosphoric acid formula, nitric acid ph, chemicals in the brain, not to mention this recommended scrap metal details alongside all phenol, agriculture in a sentence, formaldehyde in shampoo, sodium carbonate vs sodium bicarbonate, phosphoric acid chemical formula, formaldehyde in vaccines, sodium carbonate formula, benzoic acid, look at this best sodium chloride site on top of bromine atomic mass, sodium chloride nebulizer, sodium carbonate vs sodium bicarbonate, chemicals in cigarettes, carboxylic acid formula, ore of iron, beryllium oxide formula, sodium chloride structure, try this awesome phosphoric acid blog for chloroform formula, benzoic acid melting point, beryllium oxide formula, chemicals that can kill frogs, benzoic acid formula, alkali metals properties, steelers game, cyanide in spanish, Also don't forget this updated cyanide info as well as toluene, bismuth subsalicylate, steel, agriculture license, sulfuric acid, phenol red, beryllium phosphate trihydrate, chemicals in the brain, look at this recommended phosphates site for phosphates in pool causes, benzoic acid formula, bismuth symbol, See More Excellent Dry Bulkers Info 4cb631b
Propecia dnia listopad 01 2021 03:33:02
Vente De Tadalis Sx En France
Hifsvioni dnia listopad 03 2021 08:09:20
<a href=https://vsildenshop.com/>Viagra</a>
FrankJScott dnia listopad 05 2021 19:46:16
To the lady talking about market analysis report template, how do you perform market analysis what tools do you use in procurement, market research analyst jobs in bangalore, what does market analysis mean, I highly recommend this recommended stock market info tips and don't forget market analysis report cost, market trends definition economics, stock market analysis meaning, market analysis tools pdf, look at this high rated stock market trends blog and don't forget market analysis report example, market share analysis excel template, market analysis example for food business, market trends example, try this top rated stock market news site for property market analysis 2021, what is the target market of a coffee shop, market analysis definition, market research template ppt, Also don't forget this useful stock market news tips and don't forget what is a market analysis example, stock market analysis software mac, food market trends 2022, stock market trend today graph, look at this new stock market info site for how to do market analysis for procurement, stock market fundamental analysis excel template free, market analysis meaning in filipino, as well as this new stock market tips blog alongside all market basket analysis wiki, what are the market trends today, market trends for small business, market research brief example pdf, look at this useful stock market tips details alongside all how to describe market trends, pet food market trends 2021, market analysis example business plan, market analysis tools, try this recommended stock market advice site for real estate market analysis report example, market trends 2021 fort myers, stock market trends 2022, how to do market opportunity analysis, Also don't forget this top stock market news tips as well as how to comparative market analysis, gift industry trends 2021 uk, market trends 2021 fort myers, current industry trends 2021, look at this best stock market tips site for market opportunity analysis framework, market analysis tools swot, market analysis tools and techniques pdf, See More Updated Stock Market News 25c18a5
FrankJScott dnia listopad 22 2021 22:22:53
Untuk pria bertanya tentang slot online terbaik di indonesia, slot situs terbaru 2021 deposit pulsa tanpa potongan, situs judi resmi deposit pulsa tanpa potongan, Saya sangat menyarankan ini luar biasa slot online gacor toko or website slot gacor hari ini, slot online gacor, situs judi bola deposit pulsa indosat, clash of clans update judo sloth, situs judi slot online deposit pulsa 10 ribu, dan jangan lupa ini peringkat teratas judi slot toko dan juga ini situs judi slot deposit pulsa indosat, judi slot online terbaik, situs judi slot online terbaik 2019, situs judi slot online deposit pulsa 10 ribu, slot pulsa 365, dan jangan lupa ini berguna situs judi slot situs which is also great. Also have a look at this luar biasa situs judi blog dan juga ini slot online pulsa m3, judo sloth gaming net worth, slot pulsa 365, situs judi slot online terpercaya 2021 deposit pulsa tanpa potongan, situs slot online deposit pulsa tanpa potongan, dan juga ini membantu slot online gacor halaman belum lagi ini situs judi resmi, slot pulsa 365, situs judi slot online terpercaya 2021 deposit pulsa tanpa potongan, judi slot online jackpot terbesar deposit pulsa tanpa potongan, situs judi slot gampang menang 2021, dan jangan lupa ini peringkat tertinggi slot gacor url yang juga layak untuk dilihat. Saya juga merekomendasikan ini terbaik situs judi online halaman dan juga ini slot pulsa tanpa potongan bet kecil, slot paling gacor dan terpercaya, clash of clans update judo sloth, daftar situs judi bola terbesar di asia, situs judi bola liga365, dan jangan lupa ini baru situs judi situs di atas ini judi slot online deposit pulsa indosat, info link slot gacor hari ini, judo sloth best war base, situs slot 4d terbaru deposit pulsa tanpa potongan, slot via pulsa indosat, belum lagi ini luar biasa situs judi slot blog yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini luar biasa situs judi online url and slot via pulsa 303, situs judi slot online deposit via pulsa xl, jam slot pragmatic gacor hari ini, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Excellent Thai Baccarat Site 14cb631
FrankJScott dnia listopad 30 2021 09:42:32
What are the major advantages of Autonomous Mobile Robots?

1. Flexibility - Increased
Autonomous Mobile Robots are able to be agile and flexible due to the fact that they make use of onboard sensors, cameras and magnet tape for their operations. Autonomous Mobile Robots can create their own pathways between Point A to Point B in an area. This allows them to avoid obstacles and instead of following predetermined routes. Autonomous Mobile Robots are able to change tasks faster than other automation techniques. Check out this Intralogistics robots info for more.

2. Safety Improved
Autonomous Mobile Robots are stocked with cameras and sensors. These allow the Autonomous Mobile Robot to comprehend and perceive its environment. It can travel in a facility efficiently without coming into contact with people, objects, infrastructure, or people. In contrast, machines operated by human operators like forklifts don't have the same safety features and ultimately depend on the input of humans. Autonomous Mobile Robots don't have the same risks that human operators do. A human operator may be disoriented or tired, which could lead to accidents. Employing Autonomous Mobile Robots for tasks that are easily repeatable will allow operations to remove the potential for human error and drastically improve the overall security of the facility.

3. Rapid Implementation
Autonomous Mobile Robots can typically be deployed within four to six week depending on the details of the operation. (Especially important in this case are the warehouse picking software and execution software that the units will require integration with.) Even at the upper level, this is a short timeframe, particularly when you take into account other technology. It could take as long as one year for a goods-to- person (G2P), system to fully operational.

4. Ability to scale
Autonomous Mobile Robots are able to be installed within a facility in a relatively easy manner. You can follow an approach of modular deployment, starting with a few units and adding more when you require them. You can start with a small amount and expand your fleet by building it as you go. This can save you a significant amount of money in the beginning. This modular deployment frees up capital that you can use to pursue other initiatives while you analyze the impact of Autonomous Mobile Robots on your business and plan your next steps.

5. It's simple to travel between facilities
Some operations may not be willing to consider the possibility of automation if they know that the need to move into a new facility is imminent. This logic makes sense. Why create a new system if it could be removed in the two years after the new facility is constructed? Autonomous Mobile Robots are able to be utilized to fill in the gap in these instances. Autonomous Mobile Robots are very easy to operate and can be easily moved from one facility to another. This makes it possible to automate even for the short term. This is an advantage for companies seeking to set up temporary holiday operations.
FrankJScott dnia grudzień 01 2021 15:34:23
In reply to the man inquiring about massage spa business philippines, google business massages api, horse massage business names, I highly suggest this [url=https://www.ravenhawksmagickalmysticalplaces.com/discussions/index.php?action=profile;u=648267] 멋진 출장 팁 [/url] or massage business for sale melbourne, google business massages not showing, sample business plan massage therapy, mobile massage business ideas, massage business for sale edmonton, as well as this 멋진 출장안마 블로그 on top of equine massage company names, business massage for sale gold coast, massage spa center in business bay, business massage parlor, massage business for sale singapore, and don't forget this 추천 출장마사지 사이트 which is also great. Also have a look at this 최상급 출장마사지 조언 on top of business massage for sale, mobile massage business cards, massage business cards ideas, business thanksgiving massage to customers, what is a good massage business name, and don't forget this 높은 평가 출장 세부 정보 as well as eva massage centre business bay, business boss massage chair, business reopening massage to customers, massage therapy business plan executive summary, young massage center business bay dubai, on top of 높은 평가 출장마사지 팁 which is also worth a look. I also suggest this 우수한 출장마사지 링크 on top of business massages api, asian massage parlor business near me now, massage therapy business plan samples free, marketing massage business ideas, massage parlour business plan pdf, as well as this 높은 평가 출장안마 포럼 and don't forget eva massage centre business bay, are vending massage chairs profitable, massage therapy business card ideas, massage business bay hotel, massage parlor business philippines, not to mention 우수한 출장안마 팁 which is also great. Finally, have a look at this 추천 출장마사지 사이트 for good measure. Check more High Rated เบทฟิก Site 631b0f2
Geogaby dnia grudzień 09 2021 15:10:07
<a href="http://ocialisshop.com/ ">buy cialis non prescription</a>
FrankJScott dnia styczeń 09 2022 22:32:19
In response to the person inquiring about what businesses have been in the news this week, why crypto market is down today in hindi, why is the crypto market going up today, market news usda gov portal, is the cryptocurrency market going to crash, crypto market crash hindi, share market news in hindi live tv today, crypto market cap tradingview, what is the canadian stock market doing today, are us markets open today, is the crypto market gonna crash, what happened to indian share market today, crypto market cap comparison tool, crypto market down today reddit, best nfl news sites, I highly recommend this markets news now for market news today usa, crypto market today news, why has the crypto market crash today, nbt news in hindi faridabad, what will crypto be worth in 5 years, will the market be bullish tomorrow, highest market cap crypto list, housing market news uk 2020, world share market news today, market news expected tomorrow, what is the stock market going to do in the next 6 months, crypto market cap compare tool, stock market news today india live english, is the crypto market crashing, share market news today live in hindi, is good as well. See More Best Background Music Link 25c18a5
FrankJScott dnia styczeń 25 2022 01:23:43
출장마사지
A Business Trip Massage is one that promotes relaxation on the trip. The massage is also referred to as an executive massage. It can help you recharge and revitalize your body after stress, fatigue or jet lag. Massage can also help you sleep better in the evening. Here are some advantages of a Business Travel Massage. It is recommended to use this procedure during your trip. A massage for business can help you relax while on business. It can relieve tension and relieve chronic back pain. There are a variety of massage parlors offering this service. Check for the possibility of offering it. A relaxing, 15 minutes chair massage is an excellent way to get your mind and body prepared for a long trip. Business travelers will appreciate a complete body massage. Your coworkers and you will benefit from Massages for Business Travelers. If you're a frequent traveler or a frequent traveler, a massage may help you stay focused during long flights. It may help stop back pain from becoming chronic and could make sure that your trip isn't ruined due to back discomfort. Swedish massages and deep-tissue massages and aromatherapy are among the most popular types of massages for travellers. If you are looking to save money and want to save money, a massage chair could be the best alternative. See this 홈타이 for information.

Benefits Of A Business Trip Massage
Business travelers can take advantage of massages during an official travel. It will help to refresh your mind and aid in recovering from long flights. Massages can even help with chronic back pain. The most popular types of massages for business travelers are Swedish deep tissue and aromatherapy massages. You could also choose a short 15-20 minutes, or a 20-minute massage in a chair if you're really in need. Business travelers should think about having massages during their travels. It's a great method of staying focused and avoiding persistent back pain. A business massage could be as short as a 15-minute Swedish massage, or as long as a full-body Swedish massage. It is possible to choose the best massage for your business trip to make your experience more relaxing or stress-free. An effective massage can ensure that your trip is more productive, and you'll be less stress-stricken. A massage will keep you focus and relaxed during an upcoming business excursion. A massage can help prevent back pain. Massage can aid in recovering after a long trip. It will help you avoid back problems. There are numerous massage options offered to travellers. There are a variety of aromatherapy and deep tissue massages. You can have a chair massage anywhere you go. Chair massages can also be utilized when you are on business.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny

Notice: Undefined index: user_id in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/includes/ratings_include.php on line 38
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Copyright © 2007 LukLog