Kwietnia 21 2024 22:39:44    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Jeśli niemiecki naród nie potrafi zwyciężyć, to powinien zginąć - Hitler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Kripo i Sipo
Centralnym urzędem zajmującym się sprawami kryminalnymi był w okresie Trzeciej Rzeszy V Urząd RSHA. „Do 1936 Kripo stanowiło część administracji landów, lecz po przeprowadzeniu centralizacji niemieckiej policji przez Heinricha Himmlera policja kryminalna wszystkich landów włączona została do pruskiej policji kryminalnej. W 1937 powstało Biuro Policji Kryminalnej Rzeszy (Reichskriminalpolizeiamt). Kripo wraz Gestapo (hitlerowską policją polityczną) stały się częścią Głównego Urzędu Policji Bezpieczeństwa Rzeszy (Hauptamt Sicherheitspolizei, Sipo). Wreszcie w 1939 po utworzeniu RSHA Kripo, Gestapo oraz SD (Służba Bezpieczeństwa SS) weszły w skład RSHA (Kripo stało się Departamentem V Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy)”. Oficjalnie policja kryminalna zajmowała się zwalczeniem złodziei i włamywaczy działających w skali krajowej, a także ściganiem wszelkiego rodzaju fałszerzy itp. Poza tym niektóre wydziały Kripo zajmowały się walką z handlem narkotykami oraz przestępczością obyczajową.
Wszystkimi działaniami zarządzano z centrali Kripo, przy której funkcjonował Instytut Techniki Kryminalnej SiPo. Do zadań urzędu należało prowadzenie wszelkiego rodzaju badań oraz ekspertyz technicznych, lekarskich i biologicznych dla potrzeb całego pionu Sicherheitspolizei. Wspomniany instytut dzielił się na wiele sekcji. Poszczególne z nich miały przydzielone specjalistyczne zadania np. badania w zakresie ekspertyz grafologicznych czy zajmowanie się rozpoznaniem użycia broni. Idąc w dół hierarchii Kripo placówkom policji kryminalnej podlegały znajdujące się w ich okręgu wydziały policji kryminalnej na szczeblu gminy.
„Na czele Urzędu V RSHA stał SS Obergruppenfuhrer i generał-porucznik policji Arthur Nebe”. Zajmował on swe stanowisko od 1940 roku. Po rozpoczęciu ofensywy na wschodzie zgłosił się do Heydricha z prośbą o oddelegowanie go na dowódcę Einsatzgruppe B. Mianem Einsatzgruppe nazywano sformowane cztery grupy operacyjne mające na celu wyniszczenie wrogów politycznych i ideologicznych Trzeciej Rzeszy na zajętych terenach Związku Radzieckiego i wschodniej Polski. W ich skład wchodzili członkowie gestapo, policji kryminalnej i porządkowej, SD. W ramach wykonywania swych zadań grupy te miały możliwość stosowania wszystkich koniecznych środków egzekucyjnych wobec wrogo nastawionej ludności cywilne. Prośba Nebe`go została rozpatrzona pozytywnie. Nebe pozostał na stanowisku szefa Kripo do 24 lipca 1944 roku. Jego następcą został Friedrich Panzinger.
Funkcjonowanie takiej instytucji jak Kripo było tylko przykrywką dla zakrojonych na szeroką skalę planów ludobójstwa. Szczególnie dotyczyło to obszarów okupowanych. Policja kryminalna korzystając ze swych uprawnień odgrywała zaczną rolę w wysyłaniu osób uznanych za na przykład potencjalnych bandytów do obozów koncentracyjnych czy też stosowanie tzw. aresztu prewencyjnego wobec elementów kryminogennych.
Kolejną instytucją policyjną była Ordunungspolizei (OrPo). Była to tzw. policja porządkowa. Jej liczebność wzrastała bardzo szybko. We wrześniu 1939 roku OrPo liczyła 131.500 policjantów i oficerów zaś w roku 1942 już 276,500. Jak dalej podaje Karol Grunberg w korpusie dowódców OrPo było w 1944 roku aż 33 generałów i 293 oficerów sztabowych. Szefem policji porządkowej był Kurt Daluege. Człowiek równie bezwzględny jak Himmler czy Heydrich. Jednocześnie był zaraz po Himmlerze jedną z najbardziej wpływowych osób w kręgach SS. Główny Urząd Ordungspolizei składał się z sześciu urzędów:
* Urząd dowodzenia (Kommandoamt) pod kierownictwem SS-Gruppenfuhrera i generała policji Otto Winkelmanna.
* Urząd prawno-administracyjny pod kierownictwem SS-Gruppenfuhrera Wernera Brachta
* Urząd policji kolonialnej pod kierownictwem SS-Gruppenfuhrera generała policji Karla Pfeffer-Wildenbrucha
* Urząd techniczny oraz Wyższa Szkoła Policji pod kierownictwem SS-Brigadefuhrera i generała majora policji profesora Helmuta Gerloffa
* Urząd pomocy technicznej pod kierownictwem SSS-Gruppenfuhrera generała policji Franza Weinreicha
* Urząd straży pożarnych pod kierownictwem generała majora policji Reinharda Schnella
Poza tym szefowi OrPo podlegali ponadto m.in.: Generalny inspektor Schutzpolizei na terenie całej Rzeszy SS-Gruppenfuhrer Hans Schreyer, Generalny inspektor żandarmerii SS-Gruppenfuhrer Karl Pfeffer-Wildenbruch.

Dodane przez LukLog dnia listopada 05 2011 10:55:43
6808 Czytań
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Šwietne! Šwietne! 100% [3 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Copyright © 2007 LukLog