Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Maj 28 2023 20:59:46    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Silny człowiek jest najsilniejszy gdy jest sam - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Kortau - opis dramatu
Kortowo (Kortau) to dziś zdaniem wielu najpiękniejsze miasteczko studenckie w Polsce. Niewiele osób jednak wie do jak tragicznych zdarzeń doszło tam w styczniu 1945 roku. Do dziś nie odnalezione zostały wszystkie masowe groby jednak te już spenetrowane są wystarczającym obrazem dramatu stycznia 1945 roku.


Gdy do Kortowa wkraczały oddziały Armii Czerwonej funkcjonowały tam dwie placówki niemieckiej służby zdrowia. Zachodnią część obiektów zajmował zakład psychiatryczny, a wschodnią wojenny lazaret rezerwowy. Zakład dla Obłąkanych w Kortowie oddany został do użytku w roku 1886. Był to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Prusach Wschodnich. Początkowo przewidywano, że będzie mógł przyjąć nawet do dwóch tysięcy chorych jednak faktyczna ich liczba rzadko przekraczała 1500 osób. Dodatkowo liczbę chorych zmniejszyła się po rozpoczęciu masowych eutanazji przeprowadzanych na ludziach chorych psychicznie. Dlatego też w czasach wojny liczba pacjentów oscylowała wokół liczby 600. Określenie liczby wymordowanych w Kortowie ludzi jest trudne jednak wydaje się iż mogło życie mogło tam stracić nawet około 1.000 osób. Podczas drugiej wojny światowej część zakładu przekształcona została w lazaret, który początkowo posiadał prawie 1.000 łóżek, których liczba stale rosła. W końcowym okresie wojny dysponował on oddziałami: ortopedyczno-chirurgicznym, internistycznym, neurologicznym, skórno-wenerycznym i zakaźnym. Wszystkie one mogły przyjąć nawet do trzech tysięcy pacjentów. Dodatkowo na terenach Kortowa istniało sanatorium rehabilitacyjne dla żołnierzy niemieckich z urazami ortopedycznymi.


21 stycznia 1945 roku czyli w dniu w którym Rosjanie zajęli większą część Olsztyna, tylko część łóżek zakładu psychiatrycznego była zajęta. Pozostali jedynie ci pacjenci którzy nie byli zdolni do ewakuacji, którą przeprowadzono 19 stycznia. Trudno tą akcję nazwać jednak ewakuacją. Pensjonariusze zakładu zostali wyprowadzeni w asyście personelu medycznego na dworzec kolejowy. Prowadzono ich pieszo ulicami miasta. Wielu z nich ubranych było tylko w szpitalne piżamy i szlafroki.Trzaskający mróz zbierał obfite żniwo tych którzy dotarli do celu umieszczono w pociągu który odjechał w kierunku zachodnim. Od tego momentu ślad po nich znika. Zgodnie z dokumentacją przewozową DB pacjenci z Kortowa mieli zostać przeniesieni do Prabut jednak nigdy tam nie dotarli… Tym sposobem w zakładzie pozostało jedynie około 100 osób z przetrzymywanych tam standardowo 600. W salach lazaretu pozostawali pacjenci nie ewakuowani dotąd ze względu na stan zdrowia, dotychczasowi jego pensjonariusze lub ranni żołnierze niemieccy, którzy zdążyli napłynąć tu z frontu. Łącznie Rosjanie zastali lazarecie około 240 pacjentów. Do tej liczby należy doliczyć personel medyczny, osoby zajmujące się gospodarstwem rolnym na terenie którego nadal pozostawało około 50 krów, ludność cywilną która liczyła na znalezienie schronienia, portierów, pracowników kotłowni a także dyrektora placówki wraz z żoną. Ogółem na terenach Kortowa przebywało około 610 osób. Wszystkie dane podaję powołując się na książkę Stanisława Piechockiego – Olsztyn. Styczeń 1945 – portret miasta.


Gdy Rosjanie wjechali do Kortowa sprawiało ono na nich wrażenie uśpionego. Tak naprawdę jednak mało kto spał. Ogólnie w obiektach panowało napięcie, ale panował względny spokój. Od momentu wjazdu Rosjan rozpoczęła się wielka tragedia. „Zgodnie z relacją dziewiętnastoletniej wówczas olsztynianki, która w kilkudziesięcioosobowej grupie cywilnych uciekinierów po północy 21/22 stycznia 1945 roku opuszczała miasto dzisiejszą aleją Warszawską, wówczas płonął już duży, trzyskrzydłowy blok szpitalny położony najbliżej drogi wylotowej z miasta w kierunku Dorotowa i Olsztynka. Osobiście widziała ona wtedy sceny, które wręcz ją sparaliżowały i na zawsze wgryzły się w pamięć. Pośród odgłosów wystrzałów i przeraźliwego krzyku dostrzegła ona ludzi wyskakujących z okien objętego ogniem budynku. Ludzie ci, szukając ratunku przed płomieniami, gromadzili się na parapetach okien, a kiedy płomienie zaczęły ich dosięgać, skakali na zewnątrz, spadając bezwładnie z dużej wysokości na ziemię. Ponosili śmierć na miejscu lub byli dobijani z broni ręcznej. Pojedynczym osobom, które udawały martwe albo zdołały zagrzebać się w śniegu lub ukryć pod różnymi przedmiotami lub trupami, los pozwolił ujść z życiem ii nad ranem wydostać się poza Kortowo”. Niewiele znamy dziś przekazów opisujących te tragiczne wydarzenia. Znane są wspomnienia pielęgniarki której udało się uciec polami do Gutkowa. Zgodnie z jej przekazem Rosjanie podpalali budynki używając miotaczy ognia, paląc wielu pacjentów żywcem. Osoby które nie zostały spalone były rozstrzeliwane w miejscach gdzie je znaleziono. Większe grupki ludzi rozstrzeliwano na placykach wokół pawilonów. Ci którym udało się uciec byli ścigani po całej okolicy, uśmiercani strzałami lub oblewani płonącą cieczą.
Dwóm chorym udało przedrzeć się do pobliskiej wsi Jaroty, gdzie ukrywani byli przez tamtejsze rodziny. Po dwóch Rosjanie trafili do gospodarstwa po śladach pozostawionych na śniegu i ujęli zbiegów. Wywiezieni oni zostali w nieznanym kierunku. Kolejny uciekinier wytropiony został w Gutkowie i zgładzony na miejscu. Rosjanie za wszelką cenę chcieli zatrzeć wszystkie ślady zbrodni popełnionej w Kortowie. Znane są też losy ludzi którym udało się zbiec. Pewien mężczyzna uciekł z podpalonego przez Rosjan budynku i schował się pod stertą senników i przez dwa dni udawał martwego. Następnie przez kilka dni przedzierał się w kierunku Giżycka. Ostatecznie udało mu się dotrzeć do swojej rodzinnej wsi Orłowo, gdzie zaopiekowali się nim znajomi.


„Najistotniejszą z dotychczas uzyskanych jest jednak, jak się wydaje zupełnie świeżej daty relacja dawnego mieszkańca domu przy ulicy Warszawskiej 68, po wojnie zamieszkującego w Herten (Niemcy), który nieświadomy grożącego mu niebezpieczeństwa do Kortowa przyszedł już po opanowaniu go przez Rosjan. Był on wówczas naocznym świadkiem rozstrzelania przez nich na zapleczu szpitalnej kostnicy odnalezionych w szpitalnych budynkach trzydziestu kalekich pensjonariuszy lazaretu rezerwowego oraz zastrzelenia w drewnianym baraku zakładu psychiatrycznego czworga małych dzieci. Nadto osobiście widział leżące wokoło trupy. Były to ciała zarówno mężczyzn, jak i kobiet i dzieci.



Los swoich pacjentów podzielił także personel medyczny. Lekarze i asystenci zostali znalezieni na strychu domu przy Warszawskiej 107 i tam też powieszeni na krokwiach dachu. Dyrektor zakładu wraz ze swoją zona zostali zastrzeleni w swojej willi.


Wydarzenia te nie znajdują za to co w zasadzie jest oczywiste odbicia w dokumentach Armii Czerwonej. W meldunkach przesyłanych przez dowódców niższych szczebli nie znajdzie się nic co świadczyłoby o tej rzezi. Natkniemy się za to na określenia typu: oczyszczono teren czy zlikwidowano przeciwnika. Nie wspomina się również o cywilach sprytnie operując sformułowaniem – zlikwidowano żołnierzy i oficerów. Jednocześnie te same meldunki dają nam pewien obraz masakry jaka się tu wydarzyła. Wspominają one bowiem o bardzo dużych niemieckich stratach w tym rejonie. Jest to ewidentne przekłamanie gdyż Kortowo było bronienie wówczas tylko przez dwie! drużyny wojska. Trzymając się ówczesnych standardów daje to nam około 20 wojskowych. Jasne jest więc iż dane radzieckie podające iż Niemcy stracili w Kortowie około 800 ludzi klasyfikują zabitych tam cywilów jako wojskowych. Co dziwne w ujawnionych meldunkach dotyczących zdobywania Olsztyna nazwa Kortowo przewija się nader często. Nie ma ku temu żadnych podstaw militarnych. Czyżby masakra która tu miała miejsce odbiła się więc szerokim echem pośród oddziałów Armii Czerwonej opanowujących Olsztyn.


Zwłoki pomordowanych, ponury dowód tragedii owej nocy pozostawały na miejscu zbrodni jeszcze w lutym. Przedstawiały iście apokaliptyczny widok. Duża część ciał została ostatecznie uprzątnięta przez niemieckich jeńców i złożona w dwóch pawilonach koło kotłowni (dzisiejszy kompleks stołówki uczelnianej). Zwłoki posypano chlorem. Wokół całego kompleksu unosił się dokuczliwy smród rozkładających się ciał przemieszany z chlorem. Dopiero w marcu gdy mrozy trochę odpuściły i ziemi lekko odtajała Rosjanie przystąpili do budowy masowych grobów. Groby w większości zostały umieszczone w centrum Kortowa w pobliżu budynków, ponieważ zapełniano je trupami wyrzucanymi z tych budynków na zewnątrz przez okna. Osiem takich grobów znaleziono podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych po wojnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.
Pierwszy z nich został znaleziony już podczas prac remontowych prowadzonych w roku 1949. Znajdował się zaraz przy zachodniej ścianie stołówki. Znaleziono w nim około 80 ciał mężczyzn, wielu z protezami kończyn oraz dwa ciała kobiet w strojach sanitariuszek. Ludzie zgromadzeni w tym grobie w większości zostali zabici uderzeniami kolb, powieszeni albo zaszlachtowani szablami lub bagnetami. Na początku lat pięćdziesiątych w miejscu położonym trochę bardziej na północ znaleziono trzy kolejne groby. Największy masowy grób znaleziono w 1955 roku przy wschodniej ścianie stołówki. Wydobyto z niego 227 zwłok. Znalezione tam osoby miały na sobie szpitalne prześcieradła, wydobyto także okulary i słuchawki medyczne, jednak przygniatająca liczba kobiet i dzieci nie była ubrana w szpitalne rzeczy co świadczy iż byli to cywile uciekinierzy. Ostatni ze znanych kortowskich grobów otwarto w roku 1963 przy alei Warszawskiej 109. Znajdowały się tam ciała lekarzy i asystentów powieszonych przez Rosjan w budynku przy alei Warszawskiej 107. Oficjalne komunikaty głoszone przez ówczesne władze komunistyczne mówiły jakoby rzezi dokonali wycofujący się Niemcy. Głoszenie iż zagłady dokonali Rosjanie było wówczas nie do pomyślenia. Przez takie błędne informacje wiele opracowań świadomie bądź nie powielało je zamazując prawdziwy obraz historii.


Prawie wszystkie szczątki ludzkie z kortowskiego pogromu przeniesione zostały na dwa czynne wówczas olsztyńskie cmentarze przy alei Wojska Polskiego. Jeden położony za polikliniką a drugi tuż przy tunelu. Jak dotąd ze znalezionych grobów wydobyto około 500 ciał. Zgodnie jednak z relacjami świadków ofiary zostały zakopane także w innych grobach których do dziś nie znaleziono.



Dodane przez LukLog dnia czerwiec 14 2007 08:42:50
14 Komentarzy � 45972 Czytań
Komentarze
kondzio126 dnia lipiec 14 2007 17:08:55
ale masakra smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley
kazimierzkurylo dnia sierpień 17 2007 23:48:55
nie wszyscy ale baszmaki z tamtych lat to najwieksi bandyci 20-tego wieku pamietajmy o kozielsku
marcinand dnia październik 07 2007 10:25:17
czasami sie zastanawiam kto był gorszy:niemcy czy rosjanie?
Grochu17 dnia maj 12 2008 18:56:12
Jak czytam o zbrodniach dokonanych przez kacapó to się zastanawiam czy to są ludziesmiley
Witman dnia marzec 03 2012 23:07:25
Komunistyczni mordercy! Pomścimy kamratów tych i innych poległych w imię NS oraz postawimy im wielki pomnik upamiętniający heroizm Narodowych Socjalistów.
FrankJScott dnia październik 28 2021 15:39:14
To the man asking about handysize bulker price, bulk carriers trucking, time charter equivalent, dry cargo ships for sale in germany, I highly suggest this [url=https://everythingarcades.com/index.php?action=profile;u=105958] high rated bulkers info[/url] and don't forget dry bulk cargo barges, time charter rates, dry bulk carrier stocks, dry bulkers, look at this [url=http://www.saraykapi.com/index.php?action=profile;u=406656] updated dry cargo vessel site[/url] alongside all dry bulk shipping bulkers, bulk carrier ship parts, dry bulk carrier charter rates, bulk carriers are used to transport quizlet, try this new kamsarmax tips for dry bulk cargo ships for sale, voyage charter party, handymax bulk carrier specifications, dry bulk carrier charter rates, Also don't forget this best dry bulkers details on top of dry cargo-delivery box trucks, handymax bulk carrier, dry cargo box truck, bulk carrier ship jobs, look at this cool valemax blog for handysize bulk carrier specifications, derbyshire obo carrier, panamax bulk carrier, and don't forget this top panamax bulk carrier tips as well as dry cargo van, kamsarmax 1, bulk shipping etf, dry bulk cargo ships for sale, look at this best dry bulk vessels tips alongside all ore carrier sinking, ore carrier brazil, time charter, bulk carrier ship jobs, try this updated dry bulk cargo advice for bulk carriers are used to transport, tankers endorsement, voyage charter school, bulk shipping labels, Also don't forget this useful voyage charter advice as well as dry bulk cargo vessel, bulk carriers stocks, handysize bulk carrier, bulk shipping companies, look at this updated supramax bulk carrier blog for bulk carrier ship captain salary, bulkers corporation sdn bhd, bulk carrier ship, See More See Handbags On Sale Blog f7_54cd
FrankJScott dnia listopad 03 2021 22:10:58
For the guy inquiring about stickers international, graphic design jobs manchester, postcards worth money, wall graphics for home, I highly suggest this cool cad blog and don't forget stickers custom, plaques and tangles, brochures online, banners crouch end, look at this high rated advertisements advice alongside all engineering degree, cut vinyl lettering, vancouver film signs, magnetic car signs uk, try this top rated british columbia printing site for brochure design, development synonym, vancouver signs company, engineering bricks, Also don't forget this high rated advertisements info as well as vancouver road signs, engineering jobs manchester, sandwich boards near me, construction signage free download, look at this cool transit shelters site for graphic design is my passion, banners tour, posters for bedroom, not to mention this great Vancouver signs site on top of floor graphics for carpet, graphic design, vinyl cut lettering nz, decals roblox, look at this high rated decals site and don't forget banners tour, engineering bricks, decals stickers, business cards size, try this top rated giant cheques site for decals for glass, vancouver street signs, scanning services near me, brochure, Also don't forget this great window decals info and don't forget decals for motorhomes, banners restaurant, print media types, window decals for home, look at this best development tips for floor graphics mockup psd, advertisements in space, vancouver signs company, See More New Technical Education Details 5c18a54
FrankJScott dnia listopad 12 2021 01:52:40
To the person asking about cybersecurity companies india, iso 14000 standards for environmental management, iso 27001 standard pdf, iso 9000 pdf gratuit, iso 14001 pdf download, guidelines for auditing management systems iso 19011 pdf, iso 9001 standard purchase, I highly recommend this EN IEC 60904-4:2019/AC:2020-10-Photovoltaic devices-Part 4: Reference solar devices-Procedures for establishing calibration traceability cool ISO converter info[/url] as well as iso 27701 checklist pdf, iso 27002 free download pdf, iso 90001 pdf, iso 9001 pdf español, iso 14001 version 2015 pdf arabic, iso 27701 training ppt, iso 27001 pdf 2020, look at this SIST EN 62149-8:2015-Fibre optic active components and devices-Performance standard-Part 8: Seeded reflective semiconductor optical amplifier devices (IEC 62149-8:2014) cool ISO training info[/url] alongside all iso 14001 pdf free download, guidelines for auditing process safety management systems 2nd edition pdf, iso/iec 20000 - information technology - service management, cybersecurity companies london, cyber security jobs salary uk, iso 9001 certification, information technology service management (itsm) frameworks and methodologies, try this ISO 5022:1979-Shaped refractory products Sampling and acceptance testing excellent ISO certification details[/url] for iso 14000 pdf 2015, iso 14000 quality standard is related with mcq, iso 9001 certification cost uk, guidelines for auditing process safety management systems, java 6 iso 8601 date format, iso 27001 lead auditor, information security management systems (isms) have which of the following objectives, Also don't forget this ISO 6396:2008-Earth-moving machinery Determination of emission sound pressure level at operator's position Dynamic test conditions awesome ISO standards info[/url] alongside all cybersecurity training, iso 13485 training uk, iso 27701 training online, iso meaning international standards organization, iso 27701 audit checklist pdf, java 6 iso 8601 date format, iso 14000 standards in its manufacturing plants, look at this SIST-TP CEN/TR 16676:2015-Energy losses by industrial door useful ISO certification info[/url] for guidelines for auditing management systems pdf, what are the iso 14000 standards, iso 9000 vs 9001 and 9004, alongside all this ISO 9959-1:1992-Numerically controlled draughting machines Drawing test for the evaluation of performance new ISO certification site[/url] on top of information security management system definition, iso 14000 pdf completa, information technology service management certification, cybersecurity companies india, iso 14001 pdf español, iso 27701 training in india, cyber security jobs salary uk, look at this EN 60503:1998-Spools for broadcast videotape recorders (VTRS) great ISO accreditation tips[/url] on top of iso 8601 converter excel, guidelines for quality and or environmental management systems auditing iso 19011 pdf, iso 90001 requirements, what are the iso 14000 standards, iso 13485 training material, iso 9001 certification bodies, cyber security jobs, try this EN 60774-4:2003-Helical-scan video tape cassette system using 12,65 mm (0,5 in) magnetic tape on type VHS-Part 4: S-VHS video cassette system-ET-mode useful ISO requirements tips[/url] for iso 14001 pdf indonesia, iso 14000 standards were released in december, iso 9001 accreditation bodies, iso 27001 accreditation, iso 9001 accreditation bodies uk, iso 27001 lead auditor, iso 27701 training pecb, Also don't forget this EN IEC 60317-18:2020-Specifications for particular types of winding wires-Part 18: Polyvinyl acetal enamelled rectangular copper wire, class 120 new ISO training advice[/url] alongside all iso 14000 meaning, iso 27001 lead auditor salary, iso 9000 pdf in hindi, iso 9001 pdf free download, iso 27701 pdf deutsch, din en iso/iec 17025 general requirements for the competence of testing and calibration laboratories, iso 90003 pdf, look at this 73.100-Mining equipment updated ISO standards advice[/url] for iso 27002 download, cybersecurity companies india, iso 9000 pdf free download, See More Excellent Business Massage Site b0f7_28
FrankJScott dnia listopad 30 2021 06:42:38
What are the major Autonomous Mobile Robot Advantages

1. Flexibility - Increased
Autonomous Mobile Robots are flexible and agile due to the fact that they rely on their cameras and sensors on board to operate. Autonomous Mobile Robots are not required to follow predefined routes. Instead, they are able to dynamically design their own routes starting from Point A through Point B within an organization. This allows them to bypass obstructions. Autonomous Mobile Robots can be quickly changed to do additional tasks, as opposed to other automation technologies that require more time and effort. Check out this automated crossdocking info for more.

2. Safety Improved
Autonomous Mobile Robots have a lot of cameras and sensors. The cameras help the Autonomous Mobile Robots to comprehend and perceive their surroundings. Autonomous Mobile Robots are able to move effectively in a space without crashing into people, product or the infrastructure. Equipment operated by humans like forklifts does not feature the same safety measures and is dependent on the input of humans. Although a human operator has the possibility of becoming tired or distracted and consequently cause accidents but these risks are not an issue when using Autonomous Mobile Robots. Autonomous Mobile Robots are able to be utilized for repetitive tasks to lower the risk of human error and dramatically improve safety in a facility.

3. Rapid Implementation
Autonomous Mobile Robots can be set up within a matter of weeks, based on the type of operation. It is important to note that Autonomous Mobile Robots need integration with warehouse and picking execution software. Even at the top end the system is not a long time, especially when compared to other technology. It could take as long as one year for a goods-to- person (G2P), system to fully operational.

4. Scalability
Autonomous Mobile Robots are able to be installed within the facility in a easy manner. It is possible to follow a modular deployment method, starting with a few units, and then increasing the number as you require. It is possible to start small and build your fleet by building it as you go. This will save you a lot of money upfront. Modular deployments save money and allows you to put money into other projects. Additionally, you are able to evaluate the impact Autonomous Mobile Robots impact your business and decide your next steps.

5. It is simple to move between facilities
There are some businesses that may be hesitant to pursue automation options because they know that a move to a new location is in the cards for the near future. This reasoning makes sense. Why create a new system if it could be removed in the two years after the construction of the new facility? Autonomous Mobile Robots could be beneficial in such situations to fill in the gaps. Autonomous Mobile Robots can be quickly deployed and relocated between facilities. This allows for automation to occur even in the short-term. In addition to operations expecting an imminent move the Autonomous Mobile Robot can be beneficial for businesses setting up a temporary holiday operation.
FrankJScott dnia grudzień 07 2021 10:10:46
Menanggapi wanita bertanya tentang situs slot gacor terbaru, situs judi slot online terpercaya 2021 deposit pulsa tanpa potongan, daftar situs judi bola resmi, Saya sangat menyarankan ini terbaik poker aosbobet online blog or slot deposit pulsa 5000 tanpa potongan bonus 100, situs slot online gacor hari ini, situs judi slot online gampang menang, situs slot online deposit pulsa tanpa potongan, slot deposit pulsa indosat tanpa potongan, dan juga ini peringkat teratas aosbobet online situs belum lagi ini ligamansion situs judi slot online resmi terbaik terpercaya, situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1 di dunia, situs slot pulsa 303, game slot pragmatic gacor hari ini, info situs slot gacor hari ini, bersama semua ini lihat aosbobet online qq situs which is also great. Also have a look at this terbaik aosbobet online qq toko dan jangan lupa ini slot deposit pulsa 5000 tanpa potongan terpercaya, slot pulsa tanpa potongan terbaru, judo sloth clash of clans tag, situs judi slot online deposit bri 24 jam, situs judi bola liga365, dan juga ini luar biasa aosbobet judi online toko dan jangan lupa ini judo sloth clash of clans, situs judi slot online gampang menang 2021, game slot online terpercaya situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1, judi slot online deposit pulsa xl, slot pulsa gacor, di atas ini luar biasa poker aosbobet online url yang juga layak untuk dilihat. Saya juga merekomendasikan ini lihat daftar aosbobet online toko belum lagi ini mamibet bandar judi slot online deposit pulsa terpercaya, slot gacor hari ini fb, judi slot online, slot deposit pulsa 5000 tanpa potongan terpercaya, situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1 di dunia, bersama semua ini keren poker aosbobet online forum di atas ini situs judi togel resmi dan terpercaya, situs slot paling gacor terbaru, situs judi online24jam terpercaya 2021, slot online terbaik sakura188, slot gacor hari ini pragmatic play, bersama semua ini terbaik aosbobet online toko yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini luar biasa daftar aosbobet online halaman and situs slot online terbaik 2020, link slot deposit pulsa tanpa potongan 2020, slot mpo deposit pulsa 5000 tanpa potongan, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya New Business Massage Url 25c18a5
FrankJScott dnia grudzień 21 2021 04:18:24
응답 사람들에 대해 묻다 출장부페 최소인원 나는 강력하게 제안합니다 이것 출장 선입금 신고 나는 강력하게 권장합니다 이것 훌륭한 출장마사지 url for 부산 출장뷔페 가격 최고를 보장합니다. 더보기 최고 출장마사지 블로그 e14cb63
FrankJScott dnia grudzień 21 2021 14:36:50
Menanggapi orang bertanya tentang situs slot gacor deposit dana, slot depo via pulsa 3, situs judi online24jam terpercaya 2020 deposit pulsa, Saya sangat menyarankan ini luar biasa judi slot gacor forum or website slot gacor hari ini, situs judi slot online gampang menang deposit pulsa tanpa potongan, situs judi slot online gampang menang, slot deposit pulsa tri 5000 tanpa potongan 2021, situs judi resmi dan terpercaya, dan juga ini [url=https://ko-burda.com/index.php?action=profile;u=493329] terbaik slot gacor online domain[/url] belum lagi ini situs slot gacor 2021 via dana, situs judi bola resmi indonesia, situs slot gacor terbaru, slot online deposit pulsa tanpa potongan terpercaya, slot online terpercaya deposit pulsa tanpa potongan, dan juga ini lihat situs judi slot url which is also great. Also have a look at this hebat situs slot online situs bersama semua ini slot via pulsa 303, bocoran slot gacor pragmatic, judi slot online deposit pulsa 5000, info slot gacor hari ini, game slot online terpercaya situs judi slot terbaik dan terpercaya no 1, belum lagi ini luar biasa situs judi halaman dan jangan lupa ini situs slot online terbaik, agen resmi judi slot, situs judi slot online deposit pulsa 10 ribu, judi slot online terbaru 2021, situs slot gacor, di atas ini [url=http://kidsnighttonight.com:/forums/member.php?action=profile&uid=170563] membantu situs judi slot situs[/url] yang juga layak untuk dilihat. Saya juga merekomendasikan ini peringkat tertinggi slot pulsa link bersama semua ini situs resmi web bandar judi togel, daftar situs judi online24jam terpercaya 2020, situs slot deposit pulsa tanpa potongan gacor, situs judi slot online resmi 2021, slot online deposit pulsa tanpa potongan 2021, di atas ini terbaik slot gacor online domain belum lagi ini situs slot online terbaik indonesia, judi slot online deposit pulsa 5000, slot pakai pulsa xl, situs judi slot online resmi deposit via pulsa, slot pulsa tanpa potongan idn, di atas ini luar biasa judi slot online toko yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini lihat judi slot online url and slot online paling gacor 2021, slot online deposit pulsa xl tanpa potongan, situs judi bola deposit pulsa, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Peringkat Teratas Situs Judi Slot Url 5e14cb6
FrankJScott dnia styczeń 17 2022 16:57:32
In reply to the person asking about cheek thread lift uk sarasota, nose thread lift melbourne cost sarasota, best non surgical facelift uk sarasota, pdo thread eyebrow lift near me sarasota, mini facelift doctors near me sarasota, are pdo threads dangerous sarasota, non surgical face lift cost in india sarasota, I highly recommend this top rated non surgical thread lift sarasota site or aptos thread lift brisbane sarasota, mini facelift cost uk sarasota, pdo threads before and after sarasota, surgical jowl lift uk sarasota, pdo nose thread lift swelling sarasota, jowl lift near me sarasota, non surgical pdo thread lift cost sarasota, and don't forget this useful mini facelift sarasota details and don't forget pdo nose threads london sarasota, how to make nose job swelling go down sarasota, non surgical neck lift london sarasota, what to expect after mini face lift sarasota, how much does a mini face lift cost uk sarasota, pdo thread brow lift youtube sarasota, can thread lifts go wrong sarasota, not to mention this excellent pdo thread lift eyebrow sarasota forum which is also great. Also have a look at this recommended non surgical neck lift sarasota site on top of pdo threads under eyes bruising sarasota, mini face lift jowls uk sarasota, mini face lift before and after pictures sarasota, how much is a non surgical face lift uk sarasota, cheek lift surgery sarasota, non surgical facelift at home sarasota, non surgical face lift london ontario sarasota, on top of this updated Non surgical Facelift sarasota forum on top of best non surgical face lift machine sarasota, is thread lift worth it sarasota, mini face lift before and after pictures sarasota, how much do mint threads cost sarasota, pdo thread brow lift melbourne sarasota, how much does a jowl lift cost uk sarasota, pdo lip threads near me sarasota, alongside all top rated cheek lift sarasota forum which is also worth a look. I also suggest this updated liquid rhinoplasty sarasota site on top of aptos thread lift reviews sarasota, how to do pdo thread lift sarasota, mini face lift jowls uk sarasota, how much does a nose job cost in the uk sarasota, pdo thread lift before and after forehead sarasota, pdo threads reviews uk sarasota, mini face lift uk reviews sarasota, alongside all this great mini facelift sarasota info as well as what to expect after mini face lift sarasota, pdo threads under eyes sarasota, liquid rhinoplasty price uk sarasota, pdo thread lift near me nose sarasota, best pdo threads near me sarasota, mini facelift before and after 50-year-old sarasota, how to remove nose thread lift sarasota, and don't forget [url=https://www.ravenhawksmagickalmysticalplaces.com/discussions/index.php?action=profile;u=962079] new nose thread lift sarasota link[/url] which is also great. Finally, have a look at this high rated PDO Threads sarasota info for good measure. Check more Top Rated Background Music Forum 525c18a
FrankJScott dnia styczeń 24 2022 16:41:22
출장마사지
A Business Trip Massage is a kind of massage that helps relax during a trip. This massage is also known as an executive massage. It can help to recharge and revitalize your body after stress, fatigue or jet lag. You may also find that a massage can help you sleep better at night. Here are some benefits of a business travel massage. This treatment is available during your journeys. A business trip massage will help you relax and restore your focus on your business trip. It will ease tension and help with chronic back pain. You will find many massage parlors offering this service. A relaxing massage lasting 15-20 minutes is an ideal opportunity to relax after a long trip. A full-body massage is the perfect gift for business travelers. You and your co-workers will appreciate the benefits of business travel massages. No matter whether you are a frequent or casual traveler, getting a massage is a great way to stay focused while traveling for long periods of time. Massages can keep back pain from becoming chronic and it can even prevent a trip being ruined by back pain. Swedish massages, deep-tissue massages, and aromatherapy are the most sought-after massages for tourists. If you're on a strict budget, a quick massage on the chair might be what you need. Have a look at this 일산출장마사지 for advice.

Benefits Of A Business Trip Massage
If you are a business traveler Massages are a good option. It can help keep your mind energized and help you recover from long journeys. Even better massages can help prevent the recurring back discomfort. The most popular types of massages for business travelers are Swedish deep tissue and aromatherapy massages. However, if you're an emergency situation, a fifteen20 to 20 minute massage on the chair can be a great alternative for a quick fix. Massages for business travelers are a must when they travel. One method to keep your mind alert and avoid back pain is to have massages during your journey. A massage on a business trip can be as simple as the simple act of a Swedish massage or a massage in a chair. It is possible to have an enjoyable or stress-free business trip if you choose the appropriate massage. A quality massage will help you make your trip more productive and feel less anxious. A massage will help to keep you calm and focused when you are on business journeys. A massage can help prevent back pain. Massages can help you to recover from long flights. This massage can also prevent you from developing chronic back discomfort. There are a variety of massages offered to travellers. There are Swedish or deep tissue massages, and aromatherapy as well as deep-tissue massages. Chair massages is a great option for anyone, so it's a quick and simple fix. Chair massages can also be utilized when you are on business.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog