Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Maj 28 2023 21:56:18    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Moja ręka drży, ale serce nie - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Kontrola społeczeństwa

Już przed tym jak Hitler proklamował zakończenie rewolucji narodowosocjalistycznej formował się system władzy hitlerowskiej. Hitler swą pozycję ukształtował na podstawie zasady wodzostwa. Gdy 2 VIII 1934 roku umierał Hindenburg Hitler na podstawie (prawdopodobnie sfałszowanego) jego testamentu obejmuje urząd prezydenta jako wódz (Fuhrer) i kanclerz Rzeszy. Samo słowo wódz było bardzo eksponowane, nawet jego najbliżsi towarzysze zwracali się do niego mein Fuhrer. Odtąd to na Hitlera składano przysięgi, pozdrowienie (heil Hitler) przeszło nawet do korespondencji! Jego władza nie była niczym ograniczona. Stal on, bowiem ponad państwem, a jego wola stanowiła najwyższe prawo. Od momentu przejęcia władzy przez hitlerowców rozpoczął się proces oczyszczania władzy. Na początku zachowywano jeszcze pozory praworządności i Rząd Rzeszy zbierał się bardzo często. Jednak wraz z upływem czasu zebrania były coraz rzadsze. 5 IV 1933 roku Hitler wprowadza do rządu Goebbelsa, który zostaje mianowany ministrem propagandy. Wymiana kadr nabierała tempa kolejno odchodzili Papen (zrezygnował z wicekanclerstwa), Neurath (zastąpiony Ribbentropem), Schacht (następca Walter Funk). W kraju pozostawiono podział administracyjny, chociaż tak naprawdę nie miało to znaczenia gdyż o wiele ważniejszy był podział na okręgi partyjne (Gauen). Lokalni przywódcy partii byli z reguły namiestnikami kierując władzami prowincjonalnymi. W tak uprzywilejowanej pozycji stawiała partię "Ustawa o zabezpieczeniu jedności partii i państwa". Owa ustawa głosiła, iż partia jest "piastunem germańskiej idei państwa i jest nierozerwalnie złączona z państwem". Liczebność partia bardzo szybko się zwiększała. Wstępował do niej każdy, kto chciał zrobić karierę. Starzy członkowie partii zaczęli ginąc w masie nowych przybyszów. Wprowadzono, zatem zakaz przyjmowania nowych, stopniowo rozluźniany, zaś całkowicie zniesiony w 1939 roku, a dopuszczanie zaczęto selektywnie, zależnie od zajmowanego stanowiska. Członkowie NSDAP stanowili: 7% ogółu zatrudnionych, ale wśród urzędników 20%, nauczycieli 30%, pracowników umysłowych 12%, samodzielnych wytwórców 15%, robotników 5%, chłopów 4%. Na mocy zarządzenia o "odnowieniu stanu urzędniczego" z dnia 7 IV 1933 roku usunięto wszelkich ludzi nieodpowiednich a więc Żydów, komunistów i socjalistów. Dodatkowo sytuację pogarszał konflikt pomiędzy dowódcą organizacji SA E. Rohmem a samym Hitlerem. Odpowiedzią Hitlera była noc z 29 na 30 czerwca 1934 roku. To właśnie wtedy wódz przy pomocy wojska i swojej osobistej gwardii rozprawił się w bawarskiej miejscowości Wiessee z przywódcami SA z Rohmem na czele. Kierownictwo SA oskarżono o homoseksualizm i o przygotowanie spisku, (co było oczywiście kłamstwem). Zamordowano ponadto wieleset osób, a Hitler przy okazji załatwiał stare porachunki z Kahrem, Strasserem i generałem Schleicherem.

Od tego momentu SA pozostawała na drugim planie. Jej miejsce zajęła SS. Gęsta sieć organizacji hitlerowskich oplotła całe społeczeństwo. Należenie do nich stawało się przymusowe lub przynajmniej bardzo wskazane. Młodzież od 10 do 18 roku życia od 1 XII 1936 roku musiała należeć do organizacji Młodzież Hitlera (Hitlerjugend). Dziewczęta zaś do Związku Niemieckich Dziewcząt. Na czele tych organizacji stanął Baldur von Schirach jako wódz młodzieży Rzeszy. Osobne organizacje posiadali studenci, urzędnicy, pracownicy naukowi, prawnicy, lekarze itp. Na niższych szczeblach rządzili w nich Kierownicy (Leiter) zaś na najwyższych wodzowie. W miastach nawet każdy większy budynek mieszkalny miał swojego Blockleitera. W działaniach owych nie chodziło tylko o jak najgłębsza narodowosocjalistyczna indoktrynację społeczeństwa, o wiele ważniejszy był jak najściślejszy nadzór nad nim. W osiągnięciu tego celu pomocny był szeroko pojęty aparat policyjny. Juz 22 IV 1933 Goering utworzył w Prusach Tajna Policję Państwową (Geheime Staatspolizei, Gestapo). Jednak stanowisko szefa tej organizacji przejął Himmler.Po nocy długich noży SS jako samodzielny organ NSDAP wzięło w swe ręce obozy koncentracyjne. Zostały obsadzone oddzialami Totenkopfverbande. Stosunkowo dużo czasu zajmowało objęcie siecią wpływów aparatu sądowniczego. Jednak brak prawomocnych wyroków nie był żadnym problemem dla policji, która często działała przez bezpośrednią akcję. Wszystkich zatrzymanych kierowano do obozów koncentracyjnych. W początkowym okresie były one budowane dość chaotycznie. Jednak po przejęciu pieczy nad nimi przez SS postanowiono budować mniej obozów za to miały być one większe. Wraz z biegiem czasu władza coraz bardziej starała się kontrolować społeczeństwo.10 maja 1933 roku na ulicach Berlina zapłonęły setki stosów książek autorstwa ludzi, którzy w owym okresie byli uznawani za najwybitniejszych pisarzy niemieckich. Tak rozpoczynała się polityka narodowosocjalistyczna w dziedzinie kultury. Do jesieni 1933 roku Goebbels podporządkował sobie całą prasę, radio, film i teatr. Tylko ten, kto był dobrze widziany przez reżim, mógł należeć do jednej z 6 izb (literatury, prasy, radia, teatru, muzyki i sztuk plastycznych). Wszystko podporządkowano celom partii.

Głównym założeniem było założenie że kultura niemiecka nie może istnieć obok innych kultur, lecz musi być nad nimi. W literaturze zniknęły dzieła największych współczesnych pisarzy niemieckich jak bracia Mann. Z dziejów literatury zniknął H.Heine, bo był Żydem. W malarstwie niemal cały ekspresjonizm zaliczony został do przejawów sztuki zdegenerowanej. W architekturze reżimowi służyły podnoszące jego chwale kolosalne budynki. W wyniku ciągłej nagonki i prześladowań, około 250 co wybitniejszych twórców wyjeżdża z kraju szukając schronienia na emigracji. Jednym słowem w sztuce zapanowała miernota. Tworzono mdłe powieści, które szukały w przeszłości prekursorów narodowego socjalizmu lub głosiły chwałę mitycznych bojowników spod znaku swastyki. Nie lepiej było z filmem, poza pozycjami rozrywkowymi produkowano takie obrazy jak antysemicki "Żyd" czy antypolski "Wrogowie". W kwestii nauki nie było lepiej. Hitler rolę nauki zniżył do służebnej pozycji względem partii. Musiało się to odbić na jej poziomie. Dodatkowym minusem tego było to, że uniwersytety oczyszczono z Żydów i innych podejrzanych uczonych.. W ten oto sposób zmieniono ponad 45% kadry. Oprócz tego potępiono teorie naukowe także za to, że wypływały z ducha żydowskiego, jak teoria Einsteina. Dużą wagę przykładano również, jeśli chodzi o szkolnictwo niższe. Chodziło przecież o naukę młodych, którzy w późniejszym czasie mieli prowadzić państwo. Również sport nie pozostał obojętny wobec wydarzeń politycznych. Nie szczędzono na niego nakładów, chodziło, bowiem o to, aby wychować pokolenie rozwiniętych fizycznie młodych ludzi. Pokazem potęgi Niemiec na tym polu stała się Olimpiada w Berlinie w 1936 roku. Do najważniejszych dziedzin należała polityka społeczna łącząca się ściśle z polityką gospodarczą Trzeciej Rzeszy. Utworzono Niemiecki Front Pracy pod wodza Roberta Leya.Warunki zatrudnienia normowane były przez instytucje państwowe, które wyznaczały powierników pracy, w zakładach panowała zasada ścisłej dyscypliny, której pilnował przedsiębiorca jako wódz (Betriebsfuhrer). Znacznie ograniczono prawa robotników ustawą o "porządku pracy narodowej". Ograniczała ona możliwość zmienienia pracy, ale zezwalała przedłużać godziny pracy. Państwo starało się wytworzyć przekonanie, że nie jest tylko zwierzchnikiem, ale i opiekunem.

W tym celu powstała organizacja Siła przez Radość. Zajmowała się ona urządzaniem różnych imprez, wycieczek itp. Jeśli chodzi o handel i rzemiosło to nie otrzymały one ochrony przed konkurencją ze strony wielkiego przemysłu i domów towarowych. Rządy hitlerowskie dosyć szybko usunęły tak dotkliwe bezrobocie: 1932 rok - 6 milionów 1933 rok - 4 miliony 1934 rok - trochę ponad 2 miliony 1937 rok - 500,000 1938 rok - od tego roku zaczyna odczuwać się brak rak do pracy. Jednym ze środków walki z bezrobociem było rozpoczęcie wielkich robot publicznych. Uważano, że skuteczniejszym sposobem jest pociąganie do pracy nawet tej mało płatnej niż wypłacanie zasiłków dla bezrobotnych. Jednym z najważniejszych sposobów redukcji bezrobocia była rozbudowa przemysłu zbrojeniowego. Nieznane są dokładne dane ile wydano na te cele, ale suma ta zamyka się w przedziale pomiędzy 60 a 90 mld marek. Najważniejszymi gałęziami był przemysł metalurgiczny (w produkcji aluminium Niemcy zajęły pierwsze miejsce na świecie) i chemiczny (tu ogromną wagę kładziono na produkcję benzyny syntetycznej i sztucznego kauczuk u). Wszystkie te wysiłki były bardzo kosztowne. Pewnie zastanawiacie się skąd brano na to pieniądze? Otóż w dużej części środki pozyskiwano z podwyższania podatków, a wiec kosztem stopy życiowej społeczeństwa. Prowadzono szeroko zakrojoną akcję oszczędności. Pomimo to wszystkie inwestycje w przemysł powodowały brak stabilności budżetu. Dług publiczny wzrósł z 1,6 do 5 mld marek. Wobec pojawiających się trudności uzyskania pożyczek zagranicznych sytuacje starano się poprawić przez odpowiednie ukształtowanie handlu zagranicznego. Propagowano zasadę samowystarczalności, aby zmniejszyć przywóz do Niemiec towarów, które nie były bezwzględnie konieczne dla przemysłu. Efektem był spadek handlu Niemiec z krajami uprzemysłowionymi zaś wzrósł handel z krajami Europy Wschodniej i Południowej.

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 16:46:44
14 Komentarzy � 18354 Czytań

Komentarze
FrankJScott dnia sierpień 22 2021 15:19:15
In reply to the person asking about iso 13485 overview pdf, iso 14000 pdf 2015, what are the iso 14000 standards, iso 13485 explained, cybersecurity companies uk, information security management system template, iso 9001 certification bodies, iso 9000 pdf indonesia, iso 27001 standards list, iso 27001 lead auditor, iso 90003 que es, iso 9001 pdf francais, I highly recommend this newest International ISA Standards site for cybersecurity training uk, iso 8601 date format java localdatetime, iso 9001 standard download, iso 8601 converter duration, iso 14000 meaning, iso 27701 audit checklist, iso 45001 lead auditor course in india, iso 9000 pdf 2020, iso 45001 lead auditor course, iso 14001 manual free download pdf, what is iso 31000 risk management, guidelines for auditing management systems pdf, is good as well. See More Useful Custom Packaging Boxes Tips 25c18a5
prednisone dnia październik 10 2021 10:12:09
cialis coupons
FrankJScott dnia październik 28 2021 18:48:33
To the lady inquiring about benzoic acid formula, ammonia formula, metals usa, alkali metals list, hydrogen cyanide treatment, sulfuric acid, chemicals that can kill frogs, phosphates high in pool, I highly recommend this best phosphates site alongside all agriculture in a sentence, formaldehyde formula, ore of iron is called mcq, chemicals in spanish, bismuth steven universe, sodium carbonate formula, phosphoric acid, acetic acid otic solution, look at this excellent phosphates info alongside all benzoic acid nmr, toluene solubility, sulfuric acid sds, ore of iron meaning, benzoic acid pka, acetic acid density, ethylene oxide, phenol structure, try this excellent ammonia site for phosphoric acid, ethylene oxide sterilization, scrap metal miami, nitric acid uses, phosphates in reef tank, phosphoric acid uses, sodium chloride melting point, ore of iron example, Also don't forget this useful hydrogen cyanide details on top of beryllium phosphate trihydrate, beryllium atomic mass, beryllium atomic number, benzoic acid structure, bismuth symbol, alkali metals list, phosphoric acid uses, sulfuric acid solubility, look at this excellent benzoic acid site for metals, phosphates, hydrogen fluoride gas formula, on top of this excellent alkali metals details on top of nitric acid for sale, benzene ring, sulfuric acid structure, sulfuric acid formula, chemicals in covid vaccine, cyanide, benzene free sunscreen list, sulfuric acid solubility, look at this updated hydrogen fluoride tips alongside all phosphoric acid molar mass, bismuth atomic number, sulfuric acid drain cleaner, hydrogen cyanide structure, ammonia sickness, metals usa, hydrogen cyanide aqueous solution, sodium carbonate peroxide, try this excellent sodium carbonate tips for phosphoric acid pka, sodium carbonate uses, formaldehyde free keratin, bismuth crystal, ethylene oxide, bromine electron configuration, hydrogen fluoride uses, benzene ring, Also don't forget this top acetic acid info not to mention benzene free sunscreen list, toluene density, hydrogen cyanide skyfall, bromine atomic number, sodium carbonate sds, alkali metals characteristics, ammonia levels, chemicals in covid vaccine, look at this high rated ore of iron info for agriculture license, bismuth crystal, toluene boiling point, See More Excellent Bulk Ship Details aeb15e1
Hifsvioni dnia listopad 02 2021 22:54:45
<a href=http://vsildenshop.com/>viagra egypt</a>
FrankJScott dnia listopad 03 2021 21:23:52
For the people inquiring about developmental milestones nhs, magnetic car signs blank, retail printing scale, advertisements definition, I highly suggest this cool engineering info alongside all posters for room, banners restaurant, promotional materials synonym, wall graphics design for home, look at this cool retail printing info on top of postcards for sale, business cards size, stickerscape, sandwich boards home depot, try this [url=https://hypnotronstudios.com/simpleForum/index.php?action=profile;u=119159] best giant cheques tips[/url] for architecture salary, plaques for benches, giant cheques from banks, advertisements in space, Also don't forget this [url=http://astrallife.info/index.php?action=profile;u=213876] useful architecture info[/url] alongside all plaques, vancouver signs company, magnetic car signs nz, graphic designer manchester, look at this top posters advice for window decals bloxburg, cut vinyl lettering install, restaurant menu printing paper, as well as this top window decals info as well as plaques and tangles, brochures templates, construction signage standards, cut vinyl lettering pricing, look at this excellent print media tips on top of print media css, decals for cars, scanning services near me, restaurant bill printing machine, try this top rated construction tips for brochure mockup, graphic designer manchester, wall graphics for home, promotional materials synonym, Also don't forget this cool construction signage info not to mention magnetic car signs cheap, vancouver neon signs, stickers for whatsapp, scanning probe microscopy, look at this awesome graphic design details for business cards next day delivery, transit shelters, retail printing group, See More Peringkat Teratas Sbobet88 Slot Halaman f2_25ad
Propecia dnia listopad 08 2021 11:17:13
Propecia Lilly
Lasix dnia listopad 10 2021 08:50:20
Cialis Ubersetzung
FrankJScott dnia listopad 10 2021 21:07:20
남자 에 대한 질문 ÿþ Ñä²tÇ 나는 이것을 매우 제안합니다 유용한 종로출장안마 팁 뿐만 아니라 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 최고 양천출장안마 정보 뿐만 아니라 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 업데이트됨 강북출장안마 팁 for ÿþ Ñä²tÇ 또한 이것을 잊지 마십시오. [url=https://cryptoprate.com/index.php?action=profile;u=1534] 업데이트됨 남양주출장안마 블로그[/url] 뿐만 아니라 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 추천 마포출장안마 세부정보 for ÿþ Ñä²tÇ 언급할 것도 없이 this 추천 구리출장안마 사이트 모두와 함께 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 최고 중구출장안마 블로그 alongside all ÿþ Ñä²tÇ try this 추천 파주출장안마 팁 for ÿþ Ñä²tÇ Also don't forget this 멋진 남양주출장안마 블로그 위에서 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 추천 논현출장안마 팁 for ÿþ Ñä²tÇ See More Cool Massage Trends 4cb631b
FrankJScott dnia listopad 23 2021 18:36:42
In reply to the person inquiring about hot เบทฟิก online thatland I highly suggest this high rated betflik info or try betflix789 online site as well as this useful betflix789 advice alongside all best betflik online url not to mention this best betflix789 url which is also great. Also have a look at this cool เบทฟิก details as well as great betflik trusty site not to mention this best เบทฟิก forum as well as best เบทฟิก online thatland as well as great เบทฟิก details which is also worth a look. I also suggest this best betflix789 tips not to mention try เบทฟิก trusty url not to mention this updated betflik advice as well as recommended betflix789 online url as well as excellent betflik info which is also great. Finally, have a look at this recommended betflik link for good measure. Check thatfasttips and more New Betflik Link c18a54b
Geogaby dnia grudzień 09 2021 17:40:53
<a href="https://ocialisshop.com/ ">cheapest cialis</a>
FrankJScott dnia grudzień 21 2021 13:41:13
In response to the lady talking about business massages apple, baby massage business names, sample business plan massage therapy, business reopening massage to customers, massage chair business in india, google business massage pricing, facebook business massage on whatsapp, massage business plan example pdf, business massage names, business massage plan, how to start a mobile spa business, chair massage business names, massage therapy business cards ideas, business plan for massage therapist example, massage business bay, I highly suggest this 신규 출장마사지 링크 for massage spa business bay dubai, planning business massages examples, how to write a spa business plan, massage chair business philippines, sweet massage center business bay dubai, business holiday massage to customers, massage therapy business for sale edmonton, massage therapy business cards examples, business massages usually conclude with a quizlet, marketing ideas for massage therapy business, google business massages privacy policy, massage business plan pdf, google business massages not showing, is there a business whatsapp, massage therapy business card ideas, is good as well. See More 최고 출장마사지 팁 54baeb1
FrankJScott dnia styczeń 03 2022 23:41:00
To the people talking about wheat grinder electric, grain grinder uk, wheat grinder electric and manual, how to make a grain grinder, grain grinder near me, why mill your own flour, grain mill homebrew canada, grain grinder machine used, pepper mill grinder uk, manual grain grinder ALD.kitchen, flour grinder machine price, wheat grinder, wonder mill grinder amazon, manual grain mills for sale, grain mill for sale philippines, I highly suggest this best wheat grinder site for waldner grain mills ALD.kitchen, manual wheat grinder ALD.kitchen, types of flour mills, how to mill corn, nutrimill wheat grinder manual, stone mill grinder ALD.kitchen, mill grinder commercial, mill coffee grinder meaning, how to make a grain grinder, powder mill grinder price, feed mill grinder for sale, wheat flour mill near me, grain grinder near me, wheat grinding machine for home use, grain milling machinery, is good as well. See More Top Chicago Photo Booth Rental Blog a54baeb
FrankJScott dnia styczeń 09 2022 22:13:42
For the people asking about crypto market news now, stock markets around the world news, usda market news livestock export summary, topps nft newsletter, nft news now, important stock news this week, bitcoin market cap comparison, what is the market up today, what stocks are expected to rise today, share market news tomorrow hindi, xrp market cap prediction, what happened to sensex today, crypto market crash today live, are us markets open today, crypto market crash today, I highly recommend this market news this week for housing market news today uk, crypto market news today in hindi, crypto market cap comparison chart, crypto market down now, what stocks are reporting this week, what to expect this week in the stock market, coin market cap graph, market news live stream, is crypto market going to crash 2021, stock market news today india live telugu, market news live tv, world stock market news tomorrow, us market news last week, bitcoin market crash reason, crypto market news app, is good as well. See More Best Crypto Market Blog 525c18a
FrankJScott dnia styczeń 24 2022 01:34:36
In response to the man inquiring about best skin care products for acne and hyperpigmentation, organic skin care courses, affordable organic skin care uk, eminence organics skin care sale, best organic skin care brands in canada, I highly recommend this awesome eminence organics canada advice or best affordable.skin care line, which skin care products is best, best skin care products uk drugstore, eminence organic skin care best sellers, natural skin care ingredients suppliers uk, on top of this awesome eminence organic skin care details and don't forget best skin care products uk boots, divine organic skin care uk, best korean skin care products reddit, best organic skin care uk, eminence organic products, not to mention this best eminence organics canada link which is also great. Also have a look at this awesome eminence organic skin care advice and don't forget best organic anti aging skin care products reviews, what is the best japanese skin care products, eminence organic skin care strawberry rhubarb dermafoliant, best korean skin care products in india, best korean skin care products for anti aging, as well as this top eminence organic skin care blog alongside all natural skin care products uk, best baby skin care products in nigeria, eminence organic skin care hibiscus ultra lift eye cream, eminence organic skin care blueberry soy night recovery cream, divine organic skin care uk, on top of cool eminence organics blog which is also worth a look. I also recommend this excellent eminence organic skin care tips and don't forget eminence organic skin care bearberry eye repair cream, best skin care products for rosacea canada, organic skin care formulation courses india online, best natural skin care products in india, best organic anti aging skin care uk, on top of this updated eminence organic skin care details and don't forget best skin care products uk cheap, botani - organic & natural skin care products australia, beautiful earth organics reviews, affordable organic skin care uk, eminence organics exfoliant, as well as [url=http://eszanesiturk.guru/index.php?action=profile;u=289674] updated eminence organics url[/url] which is also great. Finally, have a look at this top rated eminence organic skin care site for good measure. Check more Cool Dusk To Dawn Barn Lights Details 15e14cb
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog