Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Wrzesień 27 2023 16:30:23    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Jakże nędzne są myśli ludzi małych - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,371
Najnowszy Użytkownik: rtaletxenh

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Keitel, Wilhelm

Wilhelm Keitel urodził się 22 września 1882 roku w majątku ziemskim Helmscherode pod Bad Gandershein. Już jako młodzieniec wykazywał cechy, które miały określić jego przyszły charakter: bezwzględne posłuszeństwo wobec zwierzchności i zaledwie przeciętną inteligencję. Keitel od najmłodszych lat chciał zostać rolnikiem. Jednak matka wcześnie zmarła, ojciec ponownie się ożenił i zaledwie 230 hektarowy majątek ziemski uznano za niewystarczający dla utrzymania dwóch rodzin. Wilhelm zgodnie zresztą z życzeniem ojca, wstąpił w 1901 roku jako podchorąży do 46 pułku artylerii polowej w Wolfenbuttel. Keitel nie był zadowolony. Wolał kawalerię. Jego kariera rozwija się dosyć szybko. Działo się tak nie ze względu na jego duże umiejętności taktyczne. Keitel żył ze wszystkimi w dobrej komitywie, kochał polowania, imprezy towarzyskie, dobre jedzenie i picie. W 1902 roku otrzymuje patent podporucznika. W 1908 roku został adiutantem pułku, w 1910 roku awansował na porucznika zaś w 1914 roku na kapitana. 18 kwietnia 1909 roku Keitel bierze ślub z Lisą Fontaine. To zdarzenie miało wielki wpływ na jego przyszłą karierę. Lisa miała zdecydowanie silniejszą osobowość w tym związku. To ona była wielbicielką Adolfa Hitlera i okazała się ważnym czynnikiem we wspieraniu wojskowej kariery małżonka. W momencie wybuchu pierwszej wojny światowej Keitel uczestniczył w kursach przygotowawczych dla oficerów Sztabu Generalnego. Jednak już na początku sierpnia 1914 roku wyrusza ze swym pułkiem na front. Bral udział w walkach w Belgii i Francji. We wrześniu 1914 roku zostaje ciężko ranny odłamkiem granatu. Gdy tylko doszedł do siebie powraca do 46 pułku artylerii, gdzie w listopadzie zostaje dowódcą baterii.Kolejne lata to kolejne awanse i tak w marcu 1915 roku zostaje oficerem Sztabu Generalnego w XIX Korpusie Rezerwowym gdzie służy w latach 1916 - 1917, później zostaje przeniesiony do 19 Rezerwowej Dywizji Piechoty a następnie służy w Korpusie Ochotniczym na granicy z Polską. Po I wojnie Keitel pozostaje w wojsku. Jego kariera rozwija się systematycznie, ale bez jakiś fajerwerków.

W latach 1920 - 1923 pracuje jako instruktor w Szkole Kawaleryjskiej w Hanowerze. W 1925 roku zostaje awansowany na majora. Na początku 1925 roku zostaje przeniesiony do Oddziału Organizacyjnego Personalnego Wojsk (tak nazywano Sztab Generalny, którego istnienie było zakazane traktatem wersalskim). W promocji tej duże znaczenie miała jego znajomość z szefem tej jednostki pułkownikiem Erichem von den Bussche-Ippenburg. Do zadań Keitla należało teraz tworzenie skromnych wojsk rezerwowych, które według postanowień wspomnianego układu pokojowego były nielegalne. Jednak Keitel był zadowolony ze swojej pracy. Jak zwykle do swych obowiązków podszedł solidnie i odpowiedzialnie. Podczas tego pobytu w Berlinie odnowił lub zawarł przyjaźnie z kilkoma ważnymi wojskowymi miedzy innymi z Wernerem von Blombergiem, Wernerem von Fritschem i Waltherem von Brauchitschem. Jednak w listopadzie 1927 roku Keitel wyprowadza się z Berlina do Munster gdzie przejął dowództwo dywizjonu 6 pułku artylerii polowej. Była to tylko chwilowa wyprowadzka gdyż już w 1929 roku otrzymuje awans na stopień podpułkownika i powraca do Sztabu Generalnego na stanowisko szefa Oddziału Organizacyjnego. Keitel całkowicie poświęcał się pracy. Zdawał sobie jednak sprawę, że wiele czynności, które wykonuje są poza literą prawa. Bardzo go to dręczyło. Historycy sądzą, że uważał iż nie dorasta do zajmowania stanowiska. Kumulujący się stres powodował pogarszanie się stanu zdrowia. Nabawił się ciężkiego zapalenia żył w prawej nodze. Ignoruje jednak chorobę i nadal chodzi piechota do pracy. Ten fizyczny wysiłek w połączeniu ze stresem spowodował embolię. Do tego doszło jeszcze dodatkowo zapalenie płuc. Gdy Hitler przejmował władzę 30 stycznia 1933 roku Keitel przebywał na leczeniu w czechosłowackim sanatorium w Wysokich Tatrach.Po wyzdrowieniu w lipcu 1933 roku w Bad Reichenhall po raz pierwszy spotkał Hitlera. Ogarnia go natychmiastowa fascynacja Fuhrerem. W październiku Keitel rozpoczął nowy etap swojej służby wojskowej, tym razem jako dowódca piechoty i zastępca dowódcy 3 Dywizji Piechoty w Poczdamie. 1 kwietnia 1934 roku otrzymuje nominację na generała majora. W tym czasie umiera ojciec Keitla i zauważa on szansę na spełnienie swego marzenia. Chodzi mi tu o wspomnianym pozostaniu rolnikiem. Wbrew woli żony składa podanie o dymisję. Keitel zostaje wezwany przez Schwedlera, który był szefem Urzędu Personalnego Wojsk Lądowych oznajmia mu on, że Fritsch nie chce go stracić i dlatego jest gotów powierzyć mu dowództwo nad jedną z dywizji, które powinny być wkrótce wystawione, jeśli Hitler wypowie traktat wersalski. Keitel nie mógł oprzeć się takiej okazji. Za namową żony godzi się pozostać w wojsku. Wyszukuje sobie 22 Dywizje Piechoty w Bremie.

Nie zabawił tam jednak długo. Już po niecałym roku zostaje w sierpniu 1935 roku na wniosek Fritscha powołany na szefa Urzędu Wehrmachtu. Został następcą generała Walthera von Reichenaua. Keitel nie chciał wyjeżdżać z Bremy, nie pociągała go polityka. Jednak znów to żona wpłynęła na niego, aby przyjął nominację. We wrześniu 1935 roku obejmuje powierzony mu urząd. Kolejne awanse Keitel otrzymuje najpierw na generała porucznika w styczniu 1936 roku oraz w sierpniu 1937 roku na generała artylerii. 27 stycznia 1938 roku Hitler dymisjonuje Blomberga. Ten proponuje żeby Hitler sam przejął urzędy ministra wojny i naczelnego dowódcy Wehrmachtu. Hitler zapytał jednak Blomberga, kogo zaproponowałby mu na stanowisko szefa Sztabu Wehrmachtu. Blomberg nie wymienił żadnego nazwiska. Wtedy Hitler zapytał, kto jest szefem sztabu Blomberga. Odpowiedź brzmiała: Keitel. Blomberg starał się wyjaśnić niejasności. Zaczął tłumaczyć że nie wchodzi on w rachubę gdyż jest tylko kierownikiem jego biura. Hitler jednak wiedział że potrzebuje człowieka, który będzie wykonywał jego rozkazy precyzyjnie i bez zadawania pytań, który był zaledwie lepszym urzędnikiem administracyjnym, który nie będzie posiadał samodzielnych uprawnień dowódczych ani nie będzie do nich dążył.W ten właśnie oto sposób Keitel 4 lutego 1938 roku zostaje mianowany szefem Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu. W początkowym okresie miał bardzo duży wpływ na Fuhrera, o wiele większy niż kiedykolwiek później. To właśnie w tym okresie po zdymisjonowaniu Fritscha Hitler chciał na jego następcę powołać Reichenaua jednak, Keitel żywił do niego dużą niechęć. Wmówił więc, Fuhrerowi, że ta nominacja nie będzie miała poparcia wśród oficerów i że o wiele lepszym kandydatem jest von Brauchitsch. Osiągnął swój cel. 1 listopada 1938 roku otrzymał nominację na generała pułkownika. Keitel ciągle jednak czuł, że nie dorasta do swego stanowiska.

Odpowiadał jednak Hitlerowi dopóki przekazywał jego rozkazy i był mu bezwarunkowo posłuszny. Keitel nie był w stanie sprzeciwiać się woli swojego wodza. Nie posiadał on nigdy rzeczywistej władzy rozkazodawczej, nie można, więc w poniższym szkicu biograficznym wymienić żadnych bitew. Po wojnie Keitel był sądzony za zbrodnie, które tak, poprawdzie nie wychodziły od niego; był jedynie wspólnikiem w przestępstwie. Często podpisywał jedynie jakieś rozkazy. Należy jeszcze wspomnieć o awansie na feldmarszałka, który otrzymał 19 lipca 1940 roku. Koniec wojny był smutny. To właśnie Keitel podpisuje 9 maja 1945 roku bezwarunkową kapitulację. Zasiada na ławie oskarżonych w Norymberdze. Do końca dochował wierności swojemu Fuhrerowi. Zeznał: "Jestem przekonanym zwolennikiem Adolfa Hitlera". Jednak w swej mowie obrończej przyjął stanowisko ze tylko wykonywał rozkazy. Został uznany winnym we wszystkich czterech punktach oskarżenia: spisku w planowaniu agresywnej wojny, zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. 16 października 1946 roku Keitel został powieszony.

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 17:41:04
17 Komentarzy � 12329 Czytań

Komentarze
FrankJScott dnia sierpień 08 2021 23:48:28
In reply to the man asking about ethereum exchange rates, crypto currency exchange uk, cryptocurrency exchange kraken, cryptocurrency exchange software solution provider, I highly recommend this top rated cryptography advice alongside all best cryptocurrency exchange uk, xrp exchange uk, cryptocurrency exchange wallet, cryptocurrency exchange platforms, safest cryptocurrency exchange sites, cryptocurrency exchange rates charts, blockchain wallet - exchange cryptocurrency, best cryptocurrency exchange 2019, look at this newest cryptography info as well as cryptocurrency exchange list, indian cryptocurrency exchange list, best cryptocurrency exchange for beginners, cryptocurrency exchange united states, cryptocurrency exchange platform script, cryptocurrency exchange rate calculator, cryptocurrency stock exchange list, cryptocurrency exchange software development, try this finest cryptography tips for cryptocurrency exchange llc inc, xrp exchange list, cryptocurrency exchange list, cryptocurrency exchange canada, cryptocurrency exchange platform development, best cryptocurrency exchange, cryptocurrency exchange rates today, top cryptocurrency exchanges, See More Useful Cryptocurrency Advice 9a74025
FrankJScott dnia sierpień 13 2021 14:48:47
To the man asking about data privacy mobile apps, vulnerability and penetration testing services, owasp android, encryption for data in transit, I highly suggest this coolest security software site as well as owasp api security top 10 2019, rest api security testing, vulnerability assessment testing, android encryption app, look at this greatest security software blog and don't forget fraud detection system, owasp api security project, top ten de owasp, app development security, try this greatest security software details for jailbroken iphone apps, latest version of owasp top 10, data encryption app, payment by phone, Also don't forget this helpful security software details and don't forget publish app google, mobile banking security bank, network security system, mobile application vulnerabilities, look at this [url=https://www.engelliler.biz.tr/index.php?action=profile;u=412008] top rated security software info[/url] for network security protection, data security standards iso, owasp in cyber security, not to mention this excellent security software info as well as top vulnerabilities, securing mobile devices, owasp top ten 2019, mobile app penetration testing, look at this highest rated security software advice on top of latest version of owasp top 10, pci information, information security regulations, app protection intune, try this [url=http://riicorecruitment.org/index.php?action=profile;u=181148] coolest security software advice[/url] for end point protection software, it security consulting firms, pci payment card industry, pci compliance process, Also don't forget this excellent security software tips and don't forget phone security apps, file encryption app, encryption in database security, dss standard, look at this recommended security software tips for cloning app, phone protection app, android antivirus, See More [url=https://forum.qworld-tuna.com/showthread.php?tid=37684&pid=50485#pid50485]Best Finest Uni Coin Details c18a54b
Chovicy dnia sierpień 31 2021 12:20:51
<a href=https://buypropeciaon.com/>how common are propecia side effects</a>
FrankJScott dnia wrzesień 20 2021 21:57:07
In reply to the person asking about slot online terpercaya maha168, slot star77, 777 peta kursi ekonomi premium, I highly recommend this terbaik sbo online url or slot demo gratis bermain pragmatis tanpa deposit, slot demo pragmatis sweet bonanza xmas, boeing 777 ekonomi premium bersatu, slot terpisah 77777, togel badakslot, not to mention this [url=https://lysto-forum.tue-image.nl/index.php?action=profile;u=401807] luar biasa link alternatif situs[/url] on top of apa mesin slot online terbaik?, 777 slot bintang apk, demo slot pragmatis sweet bonanza rupiah, http://m.asiabet88/, premium77 bola, alongside all this membantu sbobet asia toko which is also great. Also have a look at this baru judi online situs and don't forget tips memilih situs judi slot online terpercaya, slot keberuntungan 777 apk, permainan mesin slot online memenangkan uang nyata, slot demo akun pragmatic play indonesia, boeing 777 ekonomi premium, as well as this baru situs judi bola toko as well as premium 777, paris slot 88 login, asiabet1x2, asiabetking lc, slot demo pragmatis aztec, not to mention luar biasa bola net url which is also worth a look. I also recommend this luar biasa agen bola url as well as slot online terbaik dan terpercaya, asiabetking, ekonomi premium boeing 777 maskapai amerika, slot bintang88 online, permainan demo slot pragmatis bermain, as well as this berguna daftar sbobet blog on top of kasino online tanpa kode bonus deposit usa, kasino online tanpa kode bonus setoran september 2020, slot kasino online memenangkan botswana uang nyata, nama situs slot online terbaik 2021, tips memilih situs judi slot online terpercaya, not to mention baru daftar sbobet halaman which is also great. Finally, have a look at this hebat sbobet asia blog and jackpot mesin slot keberuntungan 88, slot 77777 gratis, slot online terbaik sultan play, for good measure. See more Excellent Standards From CEN Info a740252
prednisone dnia październik 07 2021 00:55:39
brothels cialis
FrankJScott dnia październik 13 2021 19:01:57
Part 2-8 Part 2-8: Safety And Performance Specifications For Medical Electrical Equipment En 60601-2-8:2015
Businesses sometimes disregard the strict definitions of norms and documents for a variety of reasons. One reason is the fact that standards are constantly changing. One of the most important documents that can influence the businesses that deal with medical equipment is EN 60601-2-8:2015. It lays out the fundamental safety requirements and performance requirements for medical X-ray therapy equipment, which has nominal Xray tube voltages of 10 kV up to 1 MV when connected to an alternating current mains supply. It includes requirements for reliability and accuracy which are directly connected to radiation quality. The second edition of IEC 60601-2-8 is canceled and replaced with this edition. This is a technical revision that brings this standard in line with IEC 60601-1, and its associated standards. We strongly recommend to follow the link to the website when your business operates in the field of mentioned equipment. See the recommended sist catalog standards sist-en-60335-2-40-2003 site.

Innovation Management - Basics And Vocabulary. (Iso 56000.2020). EN ISO 56000:2021
In some instances, when it comes to technological standards such as the one that describes the issue of information security, explanatory documents are created to avoid misperception of this or that phrase. EN ISO 56000: 2021 is an example. This document covers the essential concepts, vocabulary, and principles of innovation management as well as the systematic application. It is useful for:a) Organisations who implement an innovation management strategy , or conduct assessments of innovation management.smiley organizations that need to increase their capability to effectively manage innovation activities;c) users, customers and other relevant parties (e.g. Partners, suppliers, funders university, investors, public authorities, etc.) who wish to be confident in the capabilities of innovation and efficiency of an organization.d) Organisations and other interested parties that seek to enhance communication through a common understanding of the terms used in innovation management.e) Consultants as well as training, assessment and advice on innovation management and systems.F) Developers of innovation management and related standard1.2 The document is intended to be applicable to: a) all types of organizations regardless of their nature, sector, maturity or size;b. All types, including disruptive innovation. There is the possibility of having a service, product or model.c. All types of approaches, such as. Internal and open innovation as well as technology-driven and market-driven innovations.This document describes the definitions and terms that are applicable to all ISO/TC 279 innovation management and innovation system standards.There are many clarifications in this document. We suggest to carefully read them and evaluate them against the technology foundations of your business to ensure that the document will be able to enable you to take your business to the highest standard. See the best iso catalog standards iso-8549-3-2020 blog.

Characterization Of Bulk Materials – Determination Of A Size Weighted Fine Fraction Or Crystal Silica Content - Part 2 Method For Calculation EN 17289-2:2020
The different parts of the same standard could be combined or used to regulate completely distinct zones. EN 17178-2: 2020 is the second element of the standard that was previously in use.This document describes the determination of the size-weighted fine portion (SWFF) as well as the size-weighted fine portion of crystallized silica (SWFFCS) in bulk materials through calculation. The document also defines the preconditions and assumptions that must be fulfilled for this method to be considered valid.This document will allow users to assess bulk materials based on their fine fraction size and crystalline silica contents.A specific method of evaluation of the SWFF for bulk diatomaceous earth materials is provided in Annex A. Annexe A provides a specific method to evaluate the SWFF of diatomaceous earth bulk materials.This document applies to the crystalline silica that contains bulk material that has been thoroughly investigated and validated for the assessment of the size-weighted, fine fraction as well as the crystalline silica.You can gain a clear impression of the importance of these standards by comparing the technical specifications of the production standard with those of individual standards. If you have any concerns about the process of implementing this phase, you can always consult a team of specialists in the field of international standards. Have a look at the most popular iec catalog standards iec-60335-2-89-2019 info.

Methodology For Reducing The Environmental Impact Caused By Product Design And Development Of Mechanical Products EN 16524:2020
Modern technology and an increase in air pollution are causing issues with safety and environmental. One of the documents offering solutions to this issue is EN 16524: 2020.This document outlines a strategy to minimize environmental impact by the development of products and their design. It is specific to mechanical products, as explained in 3.1.This approach is especially for redesigning an existing product; it could also be used for the design of an entirely new product, provided that the appropriate assumptions about the (virtual) model are taken. This approach is for companies who are implementing an ecodesign strategy to maximize the environmental impact of products throughout their lifecycles.It meets some of the requirements of ISO 14001 :2015 regarding the inclusion of environmental considerations in the design of products. This document is intended for people directly involved in designing and making mechanical products as well as decision-makers and managers that must establish corporate policies. This approach is intended to encourage ecodesign initiatives in companies as part a teaching and continuous improvement plan.This document includes the template that companies can use in their communication about their environmental policies. This document cannot be used to compare products (even the ones from similar suppliers). The document isn't designed to be used in the process of certifying products.This document is particularly relevant for the 21st century Therefore, you should think about the possibility of acquiring it and incorporate it into the business activities of your organization. Have a look at the recommended cen catalog tc iso-tc-321 review.

Health InformaticsInteroperability Of Devices. Part 10201. Point-Of Care Medical Device Communications. Domain Information Model. (Iso/Ieee 11073-10201:2020). EN ISO/IEEE 11073-10201:2020
Documents pertaining to medical devices can have many parts. They may complement each with respect to their respective functions, and can discuss completely different technology. An example of this is EN ISO / IEEE 11073-10201: 2020.This project's purpose is to create a general data model, based on object-oriented concepts, that can be used to determine and organize medical device communication at point-of-care (POC). This project focuses on medical devices used in acute care as well as the transmission of patient vital information.Information technology is becoming increasingly well-known in boosting productivity of businesses and expanding businesses. We suggest purchasing documents that are standardized at an international level. See the recommended sist catalog standards sist-en-13044-3-2011 info.

FrankJScott dnia październik 28 2021 17:41:44
In response to the lady talking about tms dry bulkers, supramax bulk carrier for sale, tankersley food service, tankers, I highly suggest this awesome voyage charter blog not to mention panamax bulk carrier dwt, dry bulk carrier for sale, obo carrier definition, time charter equivalent rate, look at this top rated bulk carrier ship info alongside all kamsarmax vessel, tankers movie, handymax bulk carrier specifications, bulk carrier ship drawing, try this high rated panamax bulk carrier info for kamsarmax, kamsarmax vessel price, bulk shipping etf, voyage charter vs time charter, Also don't forget this cool dry cargo ships blog on top of dry cargo chartering jobs, dry cargo ships sizes, dry bulk vessels market, bulkers shipbroking, look at this updated ore carrier site for valemax, dry bulk carrier stocks, dry cargo chartering, alongside all this top bulk carriers site as well as ore carrier loading, tankersley food service, panamax dry bulk vessels, dry cargo bag, look at this [url=https://old.speedinlive.com/index.php?action=profile;u=91707] top rated dry bulk carrier info[/url] on top of bulk carrier ship price, dry cargo vessel ???, dry cargo-delivery box trucks for sale, bulkers corporation sdn bhd, try this updated obo carrier advice for dry bulk shipping bulkers, valemax, capesize bulk carrier for sale, dry bulk cargo examples, Also don't forget this cool valemax tips as well as dry bulk carrier ship, time charter rate index, voyage charter school, ore carrier crossword, look at this great ore carrier info for kamsarmax vessel price, dry cargo chartering broker, derbyshire obo carrier, See More Top Denim Bags Page 4cb631b
Hifsvioni dnia listopad 01 2021 14:31:59
<a href=https://vsildenshop.com/>viagra eye drops</a>
Viagra dnia listopad 02 2021 15:04:34
viagra madrid entrega en mano
Propecia dnia listopad 05 2021 00:16:04
Acheter Amoxil Pharmacie
FrankJScott dnia listopad 05 2021 21:02:51
In response to the man asking about stock market trends analysis, market analysis meaning in marathi, market analysis meaning in economics, online market research tools free, I highly suggest this cool stock market trends details and don't forget what is market analysis example, current job market trends 2021, market trends meaning in business, market analysis report example, look at this useful stock market news blog not to mention market analysis tools for procurement, market research tools and techniques pdf, market analysis tools portal, how to analyse stock trends, try this updated stock market info details for market analysis software free, market analysis template google sheets, free real estate comparative market analysis excel template, market data analyst job description, Also don't forget this top rated stock market advice advice not to mention what are the latest trends in recruitment, market data analyst jobs, cryptocurrency market trends today, market trends example, look at this excellent stock market advice info for comparative market analysis report real estate, what's trending in the stock market, payment industry trends 2021 pdf, and don't forget this top stock market info advice not to mention stock market analyst jobs in dubai, food market trends 2022, what is the target market of a coffee shop, how to do market analysis for procurement, look at this great stock market info advice as well as market research ppt example, market analysis tools, property market analysis jobs, stock market analysis tools india, try this excellent stock market news blog for how to do a market basket analysis, market research report ppt template, market analysis report template word, what are the trends in business, Also don't forget this recommended stock market advice info and don't forget market analysis template word, market analysis definition journal, what do you mean by market trends, free real estate market analysis template, look at this great stock market info site for market research analyst jobs, how to do a market analysis for a restaurant, market analysis software applications, See More Top Rated Vr Tips 02525c1
FrankJScott dnia listopad 10 2021 21:07:57
남자 에 대한 문의 ÿþ Ñä²tÇ 나는 이것을 매우 권장합니다 멋진 김포출장안마 정보 언급할 것도 없이 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 우수한 의정부출장안마 사이트 언급할 것도 없이 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 신규 종로출장안마 정보 for ÿþ Ñä²tÇ 또한 이것을 잊지 마십시오. 높은 평가 출장안마 조언 위에서 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 [url=http://aranajones.eu.org/index.php?action=profile;u=173642] 우수한 송도출장안마 세부정보[/url] for ÿþ Ñä²tÇ 그리고 잊지 마세요 this [url=http://www.spokee.co.uk/index.php?action=profile;u=107778] 신규 고양출장안마 사이트[/url] 모두와 함께 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 최상급 강서출장안마 블로그 as well as ÿþ Ñä²tÇ try this 높은 평가 남양주출장안마 조언 for ÿþ Ñä²tÇ Also don't forget this [url=http://wirelesshotspotzone.com/index.php?action=profile;u=287214] 최상급 하남출장안마 세부정보[/url] 뿐만 아니라 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 업데이트됨 동대문출장안마 블로그 for ÿþ Ñä²tÇ See More Cool Business Massage Tips 8a54bae
FrankJScott dnia listopad 28 2021 18:29:26
For the person talking about dog training near me aggression, what qualifications do i need to be a dog trainer orange county, dog training reddish stockport, I highly suggest this top rated dog protection training blog or dog trainers in bristol ct, dog trainers south london, free spirit dog training london ky, are dog training collars cruel, k9 protection dog training near me, and don't forget this updated dog trainer link not to mention dog training classes wirral, best gun dog trainers orange county, dog trainers north west london, soft peanut butter dog training treats recipe, dog training near me prices orange county, and don't forget this excellent dog protection training url which is also great. Also have a look at this updated dog trainer info not to mention dog trainer courses sheffield, dog training lead 15m, dog training collars and leads, dog training classes grimsby college, chicken dog training treats recipe, and don't forget this updated dog protection training blog as well as dog trainer courses online orange county, how much is a dog trainer, vegetarian dog training treats recipe, dog trainer school near me, how much does private puppy training cost, alongside all cool dog protection training forum which is also worth a look. I also recommend this [url=http://www.meditechth.com/forum/index.php?action=profile;u=160280] top rated dog protection training url[/url] as well as dog training courses near me, dog training courses kent, dog training boarding school near me, dog training lead to stop pulling, dog training courses online south africa, not to mention this excellent dog trainer site and don't forget dog agility training manchester nh, dog training courses birmingham, dog trainers liverpool, puppy training south liverpool, dog training near me aggression, not to mention useful dog trainer link which is also great. Finally, have a look at this cool dog protection training details for good measure. Check o_obutfasttips and more Top Rated Dog Trainers In Orange County Tips aeb15e1
Geogaby dnia grudzień 10 2021 13:11:25
<a href="https://ocialisshop.com/ ">cialis coupons</a>
FrankJScott dnia grudzień 15 2021 02:16:14
In response to the man talking about dry cargo vessel types, obo carrier que significa, dry bulk cargo chartering, I highly recommend this new tankers info or kamsarmax 1, tankers off the coast of california, time charter equivalent rate, replenishment dry cargo vessel, dry bulk shipping news, and don't forget this excellent dry cargo vessel details and don't forget kamsarmax vs panamax, panamax dry bulk vessels, tankers endorsement, dry cargo chartering companies, bulkers ltd, on top of this useful kamsarmax url which is also great. Also have a look at this excellent handysize bulker forum alongside all dry cargo vessel types, panamax bulk carrier specifications, time charter equivalent rate, handysize bulker, bulkers, alongside all this useful dry bulk shipping blog alongside all time charter party agreement sample, dry cargo vessel operator jobs, bulk shipping containers, dry cargo bag, handysize bulk carrier, alongside all best dry cargo vessel info which is also worth a look. I also recommend this awesome dry bulk vessels url on top of ore carrier sunk, time charter definition, handysize bulk charter rates, dry cargo vessel ???, voyage charter example, on top of this new panamax bulk carrier url not to mention handymax bulk carrier, valemax bulk carriers, bulk shipping rates, dry bulk carrier vessels, capesize bulk carrier meaning, and don't forget awesome voyage charter advice which is also great. Finally, have a look at this top rated obo carrier forum for good measure. Check more High Rated Lighting Stores In Toronto Tips 0f8_4d8
FrankJScott dnia styczeń 19 2022 14:46:51
For the person talking about IEC 60034-29:2008-Rotating electrical machines-Part 29: Equivalent loading and superposition techniques-Indirect testing to determine temperature rise, IEC 60335-2-26:2002/AMD1:2008-Amendment 1-Household and similar electrical appliances-Safety-Part 2-26: Particular requirements for clocks, IEC 60619:1993/AMD2:2004-Amendment 2-Electrically operated food preparation appliances-Methods for measuring the performance, I highly recommend this recommended IEC International Electrotechnical Commission tips or CISPR 15:2018-Limits and methods of measurement of radio disturbance characteristics of electrical lighting and similar equipment, IEC 61557-12:2018-Electrical safety in low voltage distribution systems up to 1 000 V AC and 1 500 V DC-Equipment for testing, IEC 61084-2-3:2017-Cable trunking systems and cable ducting systems for electrical installations-Part 2-3: Particular requirements-Slotted cable trunking systems intended for installation in cabinets, and don't forget this updated IEC International Electrotechnical Commission blog not to mention IEC 62933-2-1:2017-Electrical energy storage (EES) systems-Part 2-1: Unit parameters and testing methods-General specification, IEC 61820-1:2019-Electrical installations for aeronautical ground lighting at aerodromes-Part 1: Fundamental principles, IEC TS 60349-3:2010-Electric traction-Rotating electrical machines for rail and road vehicles-Part 3: Determination of the total losses of converter-fed alternating current motors by summation of the component losses, alongside all this top IEC International Electrotechnical Commission link which is also great. Also have a look at this new IEC International Electrotechnical Commission site not to mention IEC 60335-2-73:2002+AMD1:2006 CSV-Household and similar electrical appliances-Safety-Part 2-73: Particular requirements for fixed immersion heaters, IEC TS 62764-1:2019-Measurement procedures of magnetic field levels generated by electronic and electrical equipment in the automotive environment with respect to human exposure-Part 1: Low frequency magnetic fields, IEC 60454-3-1:1998/AMD1:2001-Amendment 1-Pressure-sensitive adhesive tapes for electrical purposes-Part 3: Specifications for individual materials-Sheet 1: PVC film tapes with pressure-sensitive adhesive, on top of this useful IEC International Electrotechnical Commission tips not to mention IEC 60335-2-39:2012/AMD1:2017-Amendment 1-Household and similar electrical appliances-Safety-Part 2-39: Particular requirements for commercial electric multi-purpose cooking pans, IEC 60601-1-2:2014-Medical electrical equipment-Part 1-2: General requirements for basic safety and essential performance-Collateral Standard: Electromagnetic disturbances-Requirements and tests, IEC 60335-2-61:2002/AMD2:2008-Amendment 2-Household and similar electrical appliances-Safety-Part 2-61: Particular requirements for thermal storage room heaters, alongside all excellent IEC International Electrotechnical Commission forum which is also worth a look. I also suggest this great IEC International Electrotechnical Commission details alongside all IEC 62025-2:2019-High frequency inductive components-Non-electrical characteristics and measuring methods-Part 2: Test methods for non-electrical characteristics, IEC 60335-2-83:2001-Household and similar electrical appliances-Safety-Part 2-83: Particular requirements for heated gullies for roof drainage, IEC 60079-14:2013-Explosive atmospheres-Part 14: Electrical installations design, as well as this top rated IEC International Electrotechnical Commission forum as well as IEC 60763-1:2010-Laminated pressboard for electrical purposes-Part 1: Definitions, ISO 80601-2-80:2018-Medical electrical equipment-Part 2-80: Particular requirements for basic safety and essential performance of ventilatory support equipment for ventilatory insufficiency, IEC TR 63037:2019-Electrical interface specifications for self ballasted lamps and controlgear in phase-cut dimmed lighting systems, on top of high rated IEC International Electrotechnical Commission link which is also great. Finally, have a look at this excellent IEC International Electrotechnical Commission tips for good measure. Check more Excellent non surgical neck lift sarasota Blog 2525c18
FrankJScott dnia styczeń 24 2022 20:54:21
출장마사지
Business trip massage helps to promote relaxation during trips. It is also described as a "business massage. It can help you refresh and rejuvenate your body after fatigue, stress, or jet lag. Massages will help you to get better sleep in the night. Here are some advantages of a Business Massage. Make use of this massage when you travel. A business trip massage is an effective method to relax and get your thoughts back to normal during the road for business. It can ease tension and help with chronic back pain. There are massage parlors that offer this type of service. A chair massage of 15-20 minutes is an ideal way for you to unwind after a long trip. A full-body massaging is the perfect gift for business travellers. Your colleagues and you will both be able to benefit from a Business Travel Massage. It doesn't matter if you're an avid or casual traveler, a massage can help you to stay focused while during long flights. Massages can also ease back pain that can lead to a long flight being cancelled due to back problems. Swedish massages and deep tissue massages are some of the most popular massages for travellers. Aromatherapy massages are also very well-known. If you're in a tight budget, a chair massage could be the best choice. See this 출장마사지 for information.

Benefits Of Business Trip Massage
Business Travelers can benefit from a massage during a trip. Massages are a wonderful way to keep your mind alert and recover from long flights. A massage can also help prevent back discomfort. The most popular kinds of massages for business travelers are deep-tissue massages, Swedish massages, and aromatherapy. If you are on the go and need to get your work done, a 15- or 20 minute chair massage is a good alternative. Business travelers must take advantage of massages during an official trip. One method to keep your brain alert and avoid back pain is to get massages during your trip. A business trip massage could be as easy or complicated as an Swedish or massage in a chair. A business trip massage can make all the difference between a stressful and peaceful experience. A quality massage will help you make your trip more productive, and you'll be less anxious. Massage can help keep you in a calm and focused state while on business trips. A massage can help prevent back pain. A massage can help you to recover from long journeys. It will also help to avoid chronic back pain. You can pick from a variety of kinds of massages that are appropriate for those who travel. You can choose between aromatherapy and deep tissue massages. You can get a chair massage anywhere you travel. Even during business trips, you can get an arm massage.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog