Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Czerwiec 11 2023 00:28:35    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  My, Niemcy, nie potrafimy może żyć, ale jeśli chodzi o sztukę umierania, to tę opanowaliśmy wspaniale - Goebbels

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Jodl, Alfred

Alfred Jodl urodził się 10 maja 1890 roku w Wurzburgu. Wywodził się z typowej rodziny intelektualistów, wśród jego przodków znaleźć można więcej duchownych czy prawników niż żołnierzy. Jego ojciec choć służył w armii jako kapitan artylerii armii bawarskiej wystąpił z niej w chwili zawarcia małżeństwa z chłopską córką, która nie posiadała odpowiedniej pozycji społecznej. Alfred Jodl, gdy osiągnął odpowiedni wiek podążył śladami ojca i także został oficerem artylerii armii bawarskiej. Jodl od najmłodszych lat przejawiał cechy, za które został doceniony w późniejszym okresie. Był zdolny do ustępstw a przy tym niezwykle ambitny. Heinz Guderian określił kiedyś Jodla jako porządnego człowieka. Jako młody oficer żeni się z o 5 lat starszą od siebie hrabiną Irmą von Boulion. Jest to bardzo bogata a co za tym idzie wpływowa osoba. Nie brakuje opinii, że owe małżeństwo miało mu jedynie pomóc w dalszej karierze. Po pierwszej wojnie światowej zostaje powołany przez Urząd Wojsk Reichswehry na kurs pomocników dowódców w Monachium. Jodl doskonale wykorzystał daną mu okazję. Jako jednego z dziesięciu najlepszych słuchaczy swojego rocznika ze wszystkich dywizji, zostaje skierowany na elitarny kurs pomocników dowódców do Berlina. We wczesnych latach swej kariery Jodl znajdował się pod silnym wpływem swoich bawarskich krajanów. Najważniejszym był jego nauczyciel generał Wilhelm Adam, który w roku 1929 zostaje szefem Urzędu Wojsk i to właśnie on przyjmuje Jodla do Oddziału Operacyjnego Urzędu Wojsk. Było to bardzo ważne i bardzo pożądane stanowisko pracy przeznaczone dla ludzi przewidzianych na najwyższe stanowiska. Najważniejszy okres kariery Jodla zbiega się z czasem burzliwych przemian w państwie niemieckim.30 stycznia 1933 roku prezydent Rzeszy von Hindenburg powołał Hitlera na stanowisko kanclerza Rzeszy.

W późniejszym okresie generał Adam zostaje zastąpiony generałem Ludwigiem Beckiem. Jodl służył Beckowi z typową dla siebie lojalnością. Jodl wywarł na Becku bardzo pozytywne wrażenie. Beck określił Jodla jako człowieka z przyszłością. Jak się okazało przyszłość ta miała głównie polegać na zajmowaniu się nieustannymi sporami pomiędzy Urzędem Wehrmachtu, Wojskami Lądowymi i Marynarką Wojenną oraz Luftwaffe w sprawie utworzenia wspólnego Naczelnego Dowództwa trzech części Sił Zbrojnych. Wielkimi zwolennikami owej koncepcji byli Blomberg i Reichenau. Innego zdania byli dowódcy trzech rodzajów broni i szefowie ich sztabów, przede wszystkim Beck. Bał się utraty niezależności swych wojsk. Wszystkie te przepychanki były jedynie tłem dla wydarzeń w łonie NSDAP - Hitler kazał zamordować Rohma a po śmierci Hindenburga przyjmuje tytuł Fuhrera i Kanclerza Rzeszy. Blomberg rozkazuje Wehrmachtowi złożyć nową przysięgę wierności, osobiście na Hitlera. Jodl jako wytrawny obserwator zdawał sobie sprawę podobnie zresztą jak generał Adam, że Hitler oznacza wojnę. Również Beck podzielał owe poglądy. Jednak wskutek złożonej Hitlerowi przysięgi wraz z biegiem czasu popadł w zgubną zależność od niego. W nadziei, że uda mu się osłabić entuzjazm w sprawie spodziewanego powołania Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych, Beck skierował swojego protegowanego, ambitnego pułkownika Jodla do Urzędu Wehrmachtu. Jodl otrzymuje tam stanowisko szefa Oddziału Dowodzenia. Becka spotkało rozczarowanie. Jodl odcina się od swojego dotychczasowego protektora. Bardzo szybko okazało się, że Jodl związał się z Blombergiem i Keitlem, popierając jednocześnie koncepcję jednego Naczelnego Dowództwa dla wszystkich części Wehrmachtu. Poza tym zmieniały się coraz bardziej jego poglądy, co zaowocowało coraz większym oddaniem Hitlerowi. Jodl bezgranicznie poświęcił się pracy w Urzędzie Wehrmachtu. Ciągła walka przeciwników i zwolenników koncepcji wspólnego dowództwa osiągnęła swe apogeum, gdy owdowiały Blomberg ożenił się z prostytutką i z tego powodu musiał odejść ze stanowiska. Jodl uznał to wydarzenie za decydujący moment w życiu niemieckiego narodu. Owa sytuacja z Blombergiem zbiegła się w czasie z jeszcze większym skandalem, jakim było posądzenie o homoseksualizm dowódcy Wojsk Lądowych generała Wernera von Fritscha, który musiał także odejść.

Po tych wydarzeniach 4 lutego 1938 roku Hitler osobiście zostaje ministrem wojny Rzeszy i najwyższym dowódcą Wehrmachtu; Keitel został szefem nowego Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu w randze ministra Rzeszy, a Jodl szefem Urzędu Dowodzenia Wehrmachtu. W październiku 1938 roku Jodl otrzymuje nominację na generała majora. Jednocześnie zostaje oddelegowany na stanowisko dowódcy 44. Dywizji Piechoty w Wiedniu. Jodl coraz bardziej zbliżał się do Hitlera. W pewnym momencie zaczął wprowadzać Fuhrera w tajniki sztuki wojennej. Wyglądało to mniej wiejącej tak, że podczas posiłków zawsze siadał koło Hitlera i stopniowo zaznajamiał go ze strategią i taktyką. Można powiedzieć, iż efektem ubocznym było to, że Jodl ulegał indoktrynacji narodowosocjalistyczną ideologią. Mimo fascynacji osobą Hitlera Jodl`a męczyło życie i praca w biurze. Lubiący dobrze zjeść, wypić a przy tym zapalić Jodl musiał pogodzić się z monotonnymi rozmowami Fuhrera przy stole. Hitler nie palił, nie pił i stosował wymyślną dietę. Latem 1939 roku, Jodl cieszył się już z uwolnienia od trwającej 6 lat pracy biurowej i z tego, że w październiku miał objąć dowództwo 4 Dywizji Górskiej. Nadzieje te zostały jednak zniweczone przez, Keitla który powołał Jodla na jego dawne stanowisko szefa Urzędu Dowodzenia Wehrmachtem. Początkowo udział Naczelnego dowództwa Wehrmachtu w drugiej wojnie światowej był niewielki wskutek ciągłego braku chęci współpracy przez trzy rodzaje wojsk na początku wojny tak naprawdę OKW nie mogło zrobić nic, poza wspomaganiem Hitlera w sytuacjach, kiedy ten starał się wpływać na strategię. W miarę nabierania przez wojnę rozpędu OKW odgrywało coraz bardziej dominującą rolę. Jest wielce prawdopodobne, że to właśnie Jodl skłonił Hitlera, aby ten wydał rozkaz zajęcia Norwegii jeszcze przed planowanym atakiem na Zachód. Operacja nosiła kryptonim Weserubung. Przez cały czas jej trwania Jodl zachowywał spokój, chociaż często zdenerwowany Hitler powodował chaos. Kolejna ofensywa to także wielki sukces. Do całkowitego zadowolenia brakuje tylko przysłowiowej kropki nad i, a to z powodu wielce kontrowersyjnego rozkazu Hitlera, który nakazał zatrzymać wojska w okolicach Dunkierki. Jodl i Keitel nie zdołali zapobiec wydaniu tego rozkazu.

Po tych sukcesach Jodl zostaje awansowany na generała artylerii. Jednak od tego momentu wraz z upływem czasu zarówno Jodl jak i Keitel tracą wpływy.Keitel jest nazywany echem Hitlera, Jodl choć awansowany mógł przeforsować w najlepszym wypadku subtelne warianty wielkiej strategii Hitlera. Jodl, choć nigdy nie należał do NSDAP, to jednak powodowany jak mówią jedni własną ambicją bądź jak mówią inni dwulicowością, popierał zbrodnicze działania Hitlera. 22 sierpnia 1939 roku milcząco poparł plany Hitlera wobec Polski, również rozkaz dotyczący likwidacji politycznych komisarzy Armii Czerwonej wydany 30 marca 1941 roku nie został zanegowany przez Jodla. Więcej, Jodl tłumaczył ten rozkaz w następujący sposób - w walce z ludźmi ze Wschodu, Wehrmacht nie musi trzymać się wiernie litery wojennego prawa karnego ani przepisów dyscyplinarnych. Pech Jodla polegał na tym, że był zbyt blisko Hitlera. Domyślał się, że istnieją spiski mające na celu usunięcie Hitlera, ale zarówno on jak i Keitel byli ostatnimi generałami, którym zaproponowany by uczestniczenie w zamachu. Dlaczego? Dlatego że byli tak samo jak narodowi socjaliści uwikłani i obciążeni zbrodniami. W późniejszym okresie po porażkach pod Stalingradem i w Afryce Północnej dochodzi do zgrzytów pomiędzy Jodlem a Hitlerem, jednak nie wpływa to na jego lojalność wobec swojego wodza. Jednocześnie słabła jego zdolność do dokonywania trafnych ocen sytuacji. Stawał się całkowicie zależny od Hitlera. Coraz bardziej zaczynał się izolować. Jedynie od czasu do czasu zlecano mu inspekcje frontu. W listopadzie 1943 roku wziął krótki urlop po śmierci swojej żony. Po zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku, podczas którego zostaje ranny, żył w atmosferze strachu. Wcześniej, bo 6 czerwca 1942 roku Jodl sporządził dla OKW ważny raport pod tytułem Wehrkraft 1942. dokonał w nim błyskotliwej i nieretuszowanej analizy trudnej sytuacji Niemiec. Wątpliwe jednak by Hitler zobaczył ową analizę. Keitel pewnie nie odważyłby się przekazać jej dalej. Jodl totalnie oderwany od rzeczywistości zapewne podzieliłby los Hitlera w Berlinie jednak zostaje oddelegowany przez niego wraz z Keitlem na Zachód, aby tam dalej prowadzić walkę. 25 kwietnia 1945 roku Fuhrer podpisał rozkaz dotyczący połączenia sztabów. Jodl osiągnął to, o co walczył prawie 10 lat. W późniejszym czasie Jodl współpracuje z Donitzem. 23 maja 1945 roku razem z całym rządem zostaje aresztowany przez Brytyjczyków. Zostaje postawiony w stan oskarżenia przed Trybunałem w Norymberdze i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 16 października 1946 roku o godzinie 2.

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 17:38:57
15 Komentarzy � 16552 Czytań

Komentarze
FrankJScott dnia sierpień 09 2021 18:33:06
In response to the man asking about raj comics pdf online, free pdf books download in hindi, pdf comics marvel download, vairamuthu books pdf free download in tamil, I highly recommend this top rated free pdf books tips and don't forget free ayurvedic books download pdf in hindi, marvel dc comics pdf download, nagraj comics pdf download free, download comics online free pdf, indian comics pdf online, marvel deadpool comics pdf free download, bengali comics pdf online, download medical books online free pdf format, look at this awesome pdf comics info on top of free pdf books download for upsc, free pdf books download, indian comics books in english pdf free download, marvel comics pdf free download in bengali, ms marvel comics pdf download, books online pdf free download in hindi, nagraj comics fuel pdf free download, website for free pdf books reddit, try this greatest pdf comics advice for mrityujivi nagraj comics pdf free download, marvel comics pdf free download thanos, free pdf books download in english motivational, bengali comics pdf online, tnpsc books pdf free download in tamil, m.com books pdf free download in marathi, pdf comics download hindi, marvel comics avengers pdf free download, See More Best Cryptocurrency Info 18a54ba
FrankJScott dnia sierpień 10 2021 23:23:37
In reply to the person asking about what does prepayment mean when booking a hotel, what is the best hotel booking engine software, hotel booking sites that use paypal, best hotel booking sites in india, I highly recommend this best hotel booking blog as well as what is the cheapest booking site, what is the best hotel booking site for military, what does prepayment mean when booking a hotel, which is the best online hotel booking site, hotel booking sites, how to cancel a hotel booking without paying, best hotel booking websites uk, best hotel booking sites in india - quora, look at this best hotel booking site and don't forget how to cancel a hotel booking without paying, top 10 hotel booking sites in usa, b2b hotel booking portal in india, hotel booking sites in india, what is the best discount hotel site, which hotel booking website gives the best rewards, top hotel booking sites in usa, how do i get aaa discount on hotels, try this newest hotel booking advice for hotel booking sites that use paypal, b2b hotel booking portal in india, what is the cheapest booking site, best site for hotel booking quora, all hotel booking sites in india, cheap hotel booking sites in india, best online hotel booking sites canada, what is the best last minute hotel booking site, See More Peringkat Tertinggi 6_f57f7
FrankJScott dnia sierpień 12 2021 19:21:25
To the person asking about toy boxes for dogs, game boxes.ir, custom product packaging nz, cbd packaging companies, I highly suggest this excellent custom jewelry boxes site not to mention display boxes for sale, window boxes with brackets, custom product packaging boxes, hemp corrugated boxes, packaging boxes, display boxes, cardboard box manufacturers near me, custom boxes for shipping, look at this helpful cereal boxes blog not to mention custom made boxes uk, packaging vendors in delhi, cosmetic packaging boxes uk, printing & packaging companies in sri lanka, candle boxes packaging, custom made boxes johannesburg, cosmetic boxes wholesale, cigarette boxes in europe, try this awesome hexagon boxes site for skincare packaging design trends, cardboard box manufacturers glasgow, cardboard box manufacturers uk, custom box company near me, packaging vendors near me, packaging printing companies in zimbabwe, cbd boxes uk, cardboard jewelry boxes with cotton, See More Highest Rated Bola Daftar Pkv Games Tips 1b0f3_f
Chovicy dnia wrzesień 01 2021 11:02:01
<a href=https://buypropeciaon.com/>Propecia</a>
FrankJScott dnia wrzesień 15 2021 01:36:59
To the lady asking about boeing 777-300er ekonomi premium air france, nama klan sloth judo, otw slot 777 login, I highly recommend this berguna situs slot halaman or premium77, slot paris, Kasino slot online Inggris, kasino online tanpa bonus deposit, ekonomi premium boeing 777-200er, alongside all this peringkat teratas judi slot terpercaya halaman as well as slot online tanpa bonus deposit australia, mesin slot memenangkan kasino online uang nyata gratis, kasino online tanpa kode bonus setoran 2021, slot paris, nama klan sloth judo, alongside all this luar biasa slot online situs which is also great. Also have a look at this berguna judi slot terpercaya url alongside all situs slot online indonesia 2020, permainan slot online inggris, slot 77777 gratis, permainan pragmatis penyedia slot demo, daftar situs slot online terbaik 2021, alongside all this baru slot online toko and don't forget slot game 777 unduh gratis, slot mega 777 ios, slot kasino online malaysia, ba 777 ekonomi premium gatwick, slot terbaik untuk dimainkan di paris las vegas, and don't forget [url=https://www.curry-recipes.co.uk/curry/index.php?action=profile;u=113676] luar biasa judi online link[/url] which is also worth a look. I also recommend this lihat slot forum and don't forget slot online pandora188, tips memilih situs judi slot online terpercaya, nama klan sloth judo, slot keberuntungan 88 link alternatif, slot badak 88, on top of this membantu agen slot link not to mention ponsel asiabet4d, slot asiabet88, kungligt slott nära paris, login slot bintang88, kasino online tanpa bonus setoran, simpan apa yang Anda menangkan 2021, not to mention terbaik situs slot halaman which is also great. Finally, have a look at this terbaik bandar slot toko and slot online tanpa bonus deposit usa, kabin ekonomi premium ba 777, ceriabet situs judi slot online terbaik dan terpercaya, for good measure. See more Terbaik Judi Bola Situs eb15e14
FrankJScott dnia październik 28 2021 18:56:33
In response to the person talking about bromine electron configuration, chloroform for sale, sodium chloride inhalation solution, alkali metals list, bromine gas, scrap metal fort lauderdale, cyanide fishing, phenolic, I highly suggest this [url=http://r00tsandwings.com/index.php?action=profile;u=96054] high rated sodium carbonate blog[/url] on top of scrap metal pompano beach, sodium chloride melting point, acetic acid density, benzoic acid ir, metalsmithing, bismuth, steelers depth chart, formaldehyde in shampoo, look at this top rated hydrogen fluoride site alongside all bismuth electron configuration, ethylene oxide is quizlet, sodium chloride inhalation solution, acetic acid density, nitric acid solubility, chloroform solubility, bromine symbol, acetic acid strong or weak, try this high rated hydrogen fluoride details for hydrogen fluoride gas, formaldehyde in shampoo, toluene sds, bismuth electron configuration, hydrogen cyanide, phosphates drink, agriculture, chloroform sds, Also don't forget this excellent ore of iron info and don't forget hydrogen cyanide effects, alkali metals in the periodic table, benzoic acid pka, phenolphthalein, toluene sds, benzoic acid sds, formaldehyde in shampoo, sulfuric acid sds, look at this recommended alkali metals site for agriculture definition, sodium carbonate ph, hydrogen fluoride formula, as well as this new ammonia site alongside all sodium chloride injection, ammonia, formaldehyde in shampoo, chemicals sg lewis lyrics, chloroform boiling point, chemicals in the brain, toluene formula, chemicals synonym, look at this excellent formaldehyde info as well as chemicals in covid vaccine, toluene, bismuth steven universe, nitric acid for sale, phosphates in water, phosphoric acid formula, ore of iron list, phosphates high in pool, try this [url=http://didvids.net/forums/index.php?action=profile;u=5600] new sodium chloride info[/url] for phenol, carboxylic acid density, sodium carbonate uses, bromine electron configuration, phenol solubility, benzene free sunscreen, agriculture department miami, ore of iron meaning in hindi, Also don't forget this awesome chemicals info as well as sulfuric acid msds, ethylene oxide effects on humans, alkali metals group number, sodium carbonate molar mass, sulfuric acid structure, ammonia and bleach, chemicals synonym, sodium chloride, look at this top rated sodium chloride advice for sodium carbonate peroxide, hydrogen cyanide (hcn) is a product of combustion that, nitric acid formula, See More Great Best Handbags Blog 25c18a5
Hifsvioni dnia październik 31 2021 02:55:42
<a href=http://vsildenshop.com/>Viagra</a>
Propecia dnia listopad 02 2021 06:04:56
Propecia For Daily Use
FrankJScott dnia listopad 03 2021 01:52:10
Untuk pria bertanya tentang sewa genset 3000 watt jogja, genset merk krisbow 5000 watt, rangkaian avr genset 1 phase, Saya sangat menyarankan ini luar biasa judi sbobet toko or jual genset wilayah surabaya, cara membuat generator listrik mini, genset welder, jual genset bekas bandung, rangkaian avr genset 3 phase, dan jangan lupa ini peringkat tertinggi sbobet indonesia halaman bersama semua ini merk mesin genset kualitas terbaik, sewa genset 5000 watt, harga genset 10 kva solar, jual genset yanmar 15 kva, jenis pembangkit listrik ramah lingkungan, di atas ini luar biasa sbobet bola forum which is also great. Also have a look at this luar biasa login sbobet blog dan jangan lupa ini manual book genset cummins 350 kva, harga genset kecil bekas, what is the quietest 10000 watt generator, harga genset 10 kva open, harga genset yanmar 15 kva type silent, belum lagi ini luar biasa sbobet88 domain dan juga ini generator listrik tenaga air murah, genset silent 10 kva 1 phase, harga genset kecil jogja, genset murah kualitas bagus, supplier genset kapal, bersama semua ini peringkat tertinggi judi sbobet toko yang juga layak untuk dilihat. Saya juga merekomendasikan ini lihat sbobet asia toko dan juga ini mesin genset honda 1500 watt, harga genset 3000 watt honda, mesin genset masuk kelompok penyusutan, genset container, harga genset 5000 watt, dan juga ini lihat login sbobet link dan juga ini sewa genset 5000 watt bandung, harga genset 2000 watt yamaha, sewa genset surabaya barat, mesin genset kubota 5000 watt, distributor genset di jakarta, dan juga ini membantu sbobet88 asia url yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini luar biasa login sbobet88 toko and harga genset yanmar 5000 watt solar, harga genset silent 10000 watt bekas, jual mesin genset surabaya, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Updated Hydrogen Cyanide Details b15e14c
Viagra dnia listopad 08 2021 02:42:15
Prescription Free Cialis
Lasix dnia listopad 13 2021 17:31:29
Viamedic
FrankJScott dnia listopad 23 2021 09:07:04
남자 에 대한 질문 ÿþ Ñä²tÇ 나는 이것을 매우 권장합니다 높은 평가 서초출장안마 사이트 언급할 것도 없이 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 최고 노원출장안마 조언 모두와 함께 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 업데이트됨 출장안마 정보 for ÿþ Ñä²tÇ 또한 이것을 잊지 마십시오. 최고 부천출장안마 블로그 모두와 함께 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 추천 송파출장안마 세부정보 for ÿþ Ñä²tÇ 뿐만 아니라 this 최고 서대문출장안마 정보 언급할 것도 없이 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 신규 일산출장안마 블로그 and don't forget ÿþ Ñä²tÇ try this [url=https://prettyspa1.com/index.php?action=profile;u=331289] 멋진 구리출장안마 조언[/url] for ÿþ Ñä²tÇ Also don't forget this [url=https://geforce-samp.com/index.php?action=profile;u=168525] 우수한 종로출장안마 조언[/url] 위에서 ÿþ Ñä²tÇ 이것 좀봐 멋진 논현출장안마 블로그 for ÿþ Ñä²tÇ See More High Rated Business Massage Site 31b0f7_
FrankJScott dnia listopad 28 2021 20:58:33
In reply to the people asking about dog trainer courses manchester, dog training classes manchester nh, dog training school london, I highly suggest this top rated dog protection training link or electronic dog training collars orange county, dog training treats healthy, dog trainers wirral, dog training college unlimited pass, dog training manchester tn, alongside all this updated K9 training tips not to mention dog training leash amazon, puppy training school birmingham, how much does a service dog trainer cost, dog training lead 20m, best protection dog trainers orange county, as well as this cool dog protection training info which is also great. Also have a look at this excellent dog trainer url as well as dog training classes east london, dog training wirral area, puppy training school birmingham, dog trainer college courses, dog trainers liverpool nsw, alongside all this useful dog trainer tips alongside all dog shock training collars ebay, happy hounds dog training stockport, can training help an aggressive dog, dog training school leeds, dog school wirral, as well as useful dog trainer link which is also worth a look. I also suggest this top K9 training forum as well as how much is a dog trainer cost, do dog trainers really work, dog training school ipswich, dog training near me prices orange county, dog leash aggression training near me, on top of this updated dog protection training info on top of best bulk dog training treats, dog training treat pouch nz, dog training near me aggression, gun dog training stockport, dog training courses online orange county, not to mention [url=https://corhuay.com/webboard/index.php?action=profile;u=822947] updated dog trainer forum[/url] which is also great. Finally, have a look at this best K9 training details for good measure. Check o_obutfasttips and more High Rated News Blog 4cb631b
FrankJScott dnia grudzień 19 2021 17:05:10
Untuk wanita bertanya tentang situs slot online terbaik 2021 deposit pulsa tanpa potongan, agen slot pulsa 5000 tanpa potongan, situs judi slot pulsa terbaik dan terpercaya no 1, Saya sangat menyarankan ini luar biasa sbobet88 login forum or situs judi slot online deposit via pulsa tanpa potongan, situs judi slot 4d online, situs slot gacor pulsa tanpa potongan, judi slot via pulsa indosat, situs judi slot online resmi pulsa tanpa potongan, dan juga ini luar biasa sbobet login halaman di atas ini situs judi slot online terpercaya 2021 via dana, slot deposit pulsa im3 tanpa potongan, slot pulsa indosat, pragmatic88 situs judi slot online dengan jackpot terbesar di indonesia, situs judi bola terbesar, belum lagi ini luar biasa judi sbobet toko which is also great. Also have a look at this membantu situs bersama semua ini daftar situs judi bola resmi, slot pakai pulsa 3, situs judi slot online gampang menang deposit pulsa tanpa potongan, slot deposit pulsa 5000 indosat, situs judi slot 4d terbaru, bersama semua ini peringkat teratas judi bola link dan jangan lupa ini slot joker deposit pulsa indosat, joinbet88 situs judi slot online terbaik dan terpercaya di indonesia, situs slot gacor pakai dana, situs judi online24jam terpercaya 2021 qq, situs slot pulsa303, dan jangan lupa ini terbaik sbobet login toko yang juga layak untuk dilihat. Saya juga merekomendasikan ini [url=http://forum.venkatrp.com:/member.php?action=profile&uid=52495] terbaik login sbobet blog[/url] bersama semua ini situs slot paling gacor terbaru, situs judi slot online24jam deposit pulsa, situs judi bola liga365, slot gacor terbaru, web slot gacor hari ini, belum lagi ini luar biasa judi sbobet toko dan juga ini situs judi slot online pulsa tanpa potongan, judo sloth player tag, situs slot online gacor, slot deposit pulsa gacor, info situs slot gacor hari ini, di atas ini luar biasa login sbobet88 domain yang juga hebat. Akhirnya, lihat ini luar biasa judi sbobet url and daftar situs judi slot online terpercaya deposit pulsa tanpa potongan, situs judi slot online deposit pulsa tanpa potongan, judo sloth clash of clans id, untuk memastikan ekstra. Lihat lainnya Useful Bulk Carriers Blog 402525c
FrankJScott dnia styczeń 09 2022 22:27:35
For the guy talking about crypto market crash soon, stock market world news, financial market news this week, crypto market crash, best nfl news sites, stock market news world, why did us markets fall today, international stock market news today, india stock market news now, crypto market today news, market news now india, crypto market cap list, bitcoin market cap vs other assets 2021, market news vegetable usda, crypto market cap comparison chart, I highly suggest this market news live for crypto market news now, cryptocurrency market predictions today, why crypto is crashing today, what is the stock market going to do in the next 6 months, coin market cap calculator, hawking llc market news international, is canada housing market in a bubble, zee business share market news live tv, stock market news tomorrow us, will the crypto market crash again in 2021, us stock market news this week, how to buy cryptocurrency in inr, what is the current stock market doing, market news today in india, market news expected tomorrow, is good as well. See More New Market News International Url 18a54ba
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog