Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Wrzesień 29 2022 19:08:38    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка ...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Dornier Do 11

W drugiej połowie lat dwudziestych zakłady Dornier Metallbauten w Friedrichshafen otworzyły swoje filie we Włoszech i w Szwajcarii. Spowodowane to było ograniczeniami nałożonymi na Niemcy w Traktacie Wersalskim a zabraniającymi m.in. konstrukcji i budowy samolotów wojskowych. W szwajcarskiej filii w Altenrhein powstał czterosilnikowy bombowiec Do P. Był to grzbietopłat napędzany silnikami Bristol Jupiter o mocy 368 kW (500 KM) każdy. Pierwszy prototyp oznaczony rejestracją CH-302 oblatany został 31 marca 1930 roku. Samolot ten po zdemontowaniu wyrzutników bombowych i stanowisk broni pokładowej pokazywany był w Niemczech (z oznaczeniem D-1982) jako samolot transportowy. 17 października 1931 roku pierwszy lot wykonał prototyp kolejnego bombowca firmy Dornier Do Y. Samolot ten napędzany był trzema silnikami Jupiter VI o mocy 368 kW (500 KM) każdy. Kolejnym ciężkim bombowcem Dorniera był Do F, którego prototyp odbył pierwszy lot w Altenrhein 7 maja 1932 roku. Był to jednopłat o skrzydłach metalowej konstrukcji pokrytych płótnem i o metalowym kadłubie z chowanym podwoziem. Napędzany był dwoma silnikami Bristol Jupiter budowanymi na licencji w zakładach Siemens. Silniki te były dziewięciocylindrowe chłodzone powietrzem w układzie pojedynczej gwiazdy. Każdy z nich posiadał pierścień Townenda i napędzał drewniane czterołopatowe śmigło Dornier o stałym skoku. Maksymalna moc każdego z silników wynosiła 404 kW (550 KM). Komora bombowa mieściła się w kadłubie na wysokości płatów. Załoga składała się z pięciu osób: pilota, drugiego pilota pełniącego jednocześnie funkcję mechanika pokładowego, bombardiera, przedniego strzelca, radiotelegrafisty i tylnego strzelca. Samolot rozwijał prędkość maksymalną 250 km/h, prędkość przelotowa wynosiła 220 km/h, a zasięg 1200 km. Z uwagi na to, że maszyna ta spełniała wszystkie wymagania Fliegerstab przy Reich-swehrministerium, firma Dornier otrzymała zamówienie na podjęcie produkcji seryjnej Do F. W końcu roku 1933 hale produkcyjne w Friedrichshafen opuściły pierwsze seryjne maszyny Do F nazwanego Do 11C. Od prototypu różniły się jedynie silnikami. Samolot posiadał trójłopatowe metalowe śmigła. W październiku 1933 roku nowo utworzony Luftfahrtkommissariat wydał rozkaz stworzenia Behelfsbombergeschwader (pomocniczy pułk bombowy) jako zalążka przyszłych niemieckich sił bombowych. Do celów zamaskowania tego przedsięwzięcia jednostka była przedstawiana jako Verkehrsins-pektion der DLH (Inspekcja Komunikacyjna Niemieckiej Lufthansy). Wkrótce potem od 1 listopada 1933 roku Deutsche Reichsbahn (Niemieckie Koleje Państwowe) rozpoczęły wykonywanie usług przewozu towarów drogą powietrzną. W rzeczywistości był to kamuflaż dla nowoutworzonej jednostki bombowej, dzięki któremu Do 11C mogły wykonywać długodystansowe oraz nocne przeloty.

Był to chyba jedyny w historii lotnictwa przypadek, że przedsiębiorstwo kolejowe miało na wyposażeniu samoloty bombowe. Pierwszy seryjny Do 11C w barwach Deutsche Reichsbahn pokazano po raz pierwszy 1 maja 1934 roku. Samolot miał zakryte i zdemontowane stanowiska strzeleckie, a w komorze bombowej mieścił się luk transportowy. Do 11 C rozpoczął regularne nocne przeloty z towarami i pocztą po trasie Berlin-Danzig (Gdańsk)-Kónigsberg (Królewiec). Każdy z dostarczonych do Deutsche Reichsbahn Do 11C zaopatrzony był w liczne paki i skrzynie składowane następnie w hangarach, które zawierały części przodu kadłuba, stanowisko bombardiera, obrotnice i karabiny maszynowe oraz wyrzutniki bombowe. Umożliwiało to przezbrojenie samolotu transportowego w bombowiec w bardzo krótkim czasie. Do 1 marca 1934 roku na wyposażenie Behelfskampfgeschwader (nowa nazwa dla Beheifsbombergeschwader) weszły trzy samoloty Do 11C oraz 24 Ju 52/3m. Według projektu Luftfahrtkommisariat do końca 1934 roku miały zostać dostarczone 372 maszyny Do 11C. Jednakże piloci latający na tych samolotach wygłaszali bardzo krytyczne opinie o ich właściwościach lotnych. W pewnych warunkach płat wpadał w drgania a wykonywanie zakrętów z większym kątem pochylenia maszyny niż 45° groziło katastrofą. Wady te zmusiły firmę Dornier do przekonstruowania końcówek płatu, co miało wyeliminować brak stabilności w locie. Nowe skrzydła posiadały zaokrąglone końcówki, przedłużone lotki i mniejszą o 1,6 m rozpiętość. Nie zlikwidowały one całkowicie wszystkich wad samolotu, ale osiągi poprawiły się na tyle, że zamówione zostały kolejne egzemplarze wyposażone w nowe końcówki skrzydeł oznaczone Do 11D. Wszystkie dotąd wyprodukowane Do 11C miały zostać również przebudowane na wersje D.Wiele kłopotów sprawiało też chowane podwozie, którego mechanizm był bardzo skomplikowany, co zmusiło personel latający do wykonywania lotów z otwartym, zablokowanym podwoziem. Dornier będąc świadomym słabych stron swojego samolotu rozpoczął już w końcu 1932 roku prace nad jego ulepszoną wersją, zaopatrzoną w uproszczony system chowania podwozia oraz w klapy i lotki typu Junkers.

Prototyp tej wersji oznaczonej Do 13 odbył pierwszy lot 13 lutego 1933 roku. Już pierwsze loty próbne wykazały, że Do 13 charakteryzuje się słabą konstrukcją i bardzo niestabilnym lotem. Do tego doszły także wibracje skrzydeł znane już z Do 11. Po przeprowadzeniu licznych modyfikacji, m.in. zamontowaniu końcówek płata Do 11D ukończone zostały dwa kolejne prototypy Do 13b i Do13c. Drugi z nich wyposażony został w silniki rzędowe BMW VI o mocy startowej przez jedną minutę 551 kW (750 KM), a maksymalnej mocy ciągłej 368 kW (500 KM). Luftfahrtkommissari&t zmienił zamówienie na Do 11 żądając w zamian 222 maszyn Do 13C.Produkcja Do 11D trwała nadal, ale w bardzo wolnym tempie. Do końca 1934 roku na wyposażenie Beheifskampfgeschwader, wliczając w to również samoloty Deutsche R&ichsbahn, weszło 77 maszyn Do 11D. Opóźnienie rozpoczęcia seryjnej produkcji Do 13C spowodowane zostało kłopotami z silnikami BMW VI. Chłodnice umieszczone pod skrzydłami po zewnętrznej stronie silników stawiały tak duży opór powietrza, że osiągi samolotu raptownie spadly. Problem rozwiązało dopiero zmniejszenie przekroju czołowego chłodnic i przeniesienie ich pod gondole silników. Pierwsze Do 13C dostarczone zostały do jednostek późną jesienią 1934 roku, a już w ciągu kilku tygodni kilka z nich zostało rozbitych wskutek wad konstrukcyjnych. Pozostałe maszyny Do 13C obłożone zostały różnymi ograniczeniami jeżeli chodzi o ich eksploatację w locie. Produkcja została wstrzymana do momentu wprowadzenia zasadniczych poprawek do konstrukcji płatowca. Wprowadzone zmiany umożliwiły ponowne podjęcie produkcji tych maszyn tym razem ze zmienionym ze względów psychologicznych oznaczeniem na Do 23. Od jesieni 1935 roku Do 11D zaczęły być zastępowane w jednostkach Luftwaffe przez Do 23. Samoloty te używane były jednak dalej w szkołach lotniczych, a także jako samoloty transportowe. Dwanaście egzemplarzy Do 11Dw 1937 roku zakupiła Bułgaria. Samoloty Do 11D były pierwszymi samolotami bombowymi używanymi w lotnictwie bułgarskim.

Dodane przez LukLog dnia maj 03 2006 18:08:45
10 Komentarzy 4644 Czytań

Komentarze
Chovicy dnia wrzesień 05 2021 06:28:10
<a href=https://buypropeciaon.com/>Propecia</a>
FrankJScott dnia listopad 01 2021 20:07:10
For the man talking about technical education medical definition, engineering resources ltd, non technical education meaning in hindi, what do you mean by technical education, I highly suggest this awesome engineering resources tips on top of harold t. branch academy for career and technical education, technical education meaning in urdu, technical education meaning in hindi, technical education definition in english, look at this new 3D teaching resources details not to mention technical education meaning in bengali, water resources engineering meaning, benefits of virtual reality in education, what is a technical college uk, try this recommended 3D teaching resources blog for harold t. branch academy for career and technical education, directorate of technical education meaning in marathi, watermark engineering resources ltd, engineering resources, Also don't forget this top rated engineering resources blog and don't forget online resources for engineering students, what is technical education skills, homestead skills and technical education academy, aviation technical education council, look at this cool 3D teaching resources tips for education technical council functions, 2d and 3d shapes teaching resources, technical education and skills development authority - regional office vii, and don't forget this [url=http://50.87.64.66/discussions/index.php?action=profile;u=516501] recommended technical education advice[/url] alongside all 3d chiropractic patient education software, what are technical qualifications, what is a technical education class, how does vr help in education, look at this [url=http://forumtest.despastriko.com/index.php?action=profile;u=180759] best virtual reality in education details[/url] and don't forget career and technical education (cte) definition, what are technical qualifications, engineering resources pty ltd address, what is the meaning of technical education, try this useful STEM site for technical education council uk, how to use vr in the classroom, education technical council functions, laser engineering & resources consultants limited, Also don't forget this top rated CTE(Career and Technical Education) tips as well as homestead skills and technical education academy, engineering resources meaning, technical education meaning in hindi, merit engineering resources ltd, look at this new technical education advice for how to use virtual reality in education, offshore engineering resources pte ltd, what is technical education in india, See More Useful Vr Tips b631b0f
Propecia dnia listopad 02 2021 08:39:07
Propecia Efectivo Caida
Hifsvioni dnia listopad 02 2021 14:13:34
<a href=https://vsildenshop.com/>Viagra</a>
Viagra dnia listopad 08 2021 01:08:04
Kamagra Perime
FrankJScott dnia listopad 12 2021 17:07:53
For the guy inquiring about iso 8601 converter c#, what is the difference between iso 9000 and 9001, iso 8601 converter excel, iso 13485 training malaysia, iso 13485 training requirements, iso 27701 pdf deutsch, iso 13485 summary, I highly recommend this SIST EN 60512-5-2:2003-Connectors for electronic equipment-Tests and measurements Part 5-2: Current-carrying capacity tests-Test 5b: Current-temperature derating great ISO converter details and don't forget iso 27001 lead auditor, iso 9001 pdf standard, iso 31000 risk management pdf free download, iso 27002 toolkit free download, iso 14000 standards, iso 8601 date format java localdatetime, iso 19011 guidelines for auditing management systems pdf, look at this SIST EN 16842-5:2021-Powered industrial trucks-Visibility-test methods and verification-Part 5: Industrial variable-reach trucks greater than 10 000 kg capacity top rated ISO certification tips not to mention iso 9001 pdf 2015, iso 9001 accreditation bodies, iso 27001 lead auditor certification cost, iso 14001 pdf download, iso 27701 training, iso 14000 standards are for the mcq, iso 27001 pdf free download, try this ISO 13565-2:1996-Geometrical Product Specifications (GPS) Surface texture: Profile method; Surfaces having stratified functional properties updated ISO converter details for iso 8601 converter sql, iso 8601 date format javascript, iso 14000 standards were released in december, iso 13485 training singapore, iso 27002 pdf download, iso/iec 20000 - information technology - service management, information technology service management (itsm) tools processes and execution, Also don't forget this EN ISO 3949:2020-Plastics hoses and hose assemblies-Textile-reinforced types for hydraulic applications-Specification (ISO 3949:2020, Corrected version 2020-12) useful ISO requirements site not to mention iso 14000 pdf bahasa indonesia, what is the difference between iso 9000 and 9001, cybersecurity news websites, iso 45001 lead auditor course pdf, iso 9001 standards list, iso 27701 audit checklist xls, iso 14000 quality standard is related with, look at this IWA 14-1:2013-Vehicle security barriers recommended ISO training details for qs 9000 vs iso 9001, iso 90003 standard pdf, iso 27001 pdf 2018 free download, and don't forget this ISO 15011-4:2017-Health and safety in welding and allied processes Laboratory method for sampling fume and gases updated ISO standards info not to mention iso 8601 converter sql, • iso/iec 17025 general requirements for the competence of testing and calibration laboratories, iso 14000 standards in its manufacturing plants, iso 9001 certification cost, iso 14000 certification meaning, iso 9001 standard clauses, define iso international standards, look at this SIST EN ISO 8362-3:2003-Injection containers and accessories-Part 3: Aluminium caps for injection vials (ISO 8362-3:2001) top ISO requirements site not to mention iso 27001 certification bodies uk, iso 14000 pdf indonesia, iso 8601 converter c#, iso 9000 vs 9001, cyber security training courses, iso 14000 standards meaning, iso 9001 standard pdf free download, try this SIST ISO 15800:2006-Soil quality Characterization of soil with respect to human exposure updated ISO converter details for army information technology service management (itsm) policy, iso 27001 accreditation cost, iso 9000 pdf 2015, iso 27001 lead auditor course, cybersecurity training uk, iso 31000 pdf français gratuit, iso 14001 pdf free download, Also don't forget this 65.100-Pesticides and other agrochemicals best ISO converter advice not to mention cybersecurity companies manchester, iso 45001 lead auditor course in chennai, cybersecurity news, iso 9000 pdf indonesia, iso 14001 pdf download, iso 9001 standard purchase, iso 9001 accreditation australia, look at this SIST EN 1329-1:2021-Plastics piping systems for soil and waste discharge (low and high temperature) within the building structure-Unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U)-Part 1: Specifications for pipes, fittings and the system best ISO training details for cybersecurity news now, define iso international standards, iso 27001 certification bodies uk, See More Excellent Iso Download Blog 0f4_296
FrankJScott dnia listopad 30 2021 10:07:24
What are Autonomous Mobile Robots main advantages?

1. More Flexibility
Autonomous Mobile Robots are able to adapt and fluid automation because of their dependence on cameras as well as onboard sensors. Autonomous Mobile Robots don't have to follow predefined routes. Instead, they are able to dynamically design their own routes from Point A through Point B within the facility. This allows them to stay clear of obstacles. Autonomous Mobile Robots are able to switch to new tasks much faster than other automation technologies. Check out this Autonomous Mobile Robot info for more.

2. Security is of utmost importance.
Autonomous Mobile Robots are full of sensors and cameras. These enable the Autonomous Mobile Robot's ability to comprehend and perceive the environment around it. It can move around the facility with ease without coming into contact with people, objects infrastructure, or even people. Human operators who operate machines, such as forklifts, or other machines lack safety features and are more dependent on input from humans. Autonomous Mobile Robots eliminate the risk of human operators being exhausted or distracted, resulting in an accident. Autonomous Mobile Robots are used for repeated tasks, which decreases the risk of human error and improves security.

3. Rapid Implementation
Autonomous Mobile Robots can be deployed in just a few weeks, based on the type of operation. (Especially important here are the warehouse picking software and execution software that the units will need to integrate with.) Even with the latest technology, this process takes an incredible amount of time. It can take as long as an entire year for a good-to- person (G2P), system to fully operational.

4. Scalability
Since Autonomous Mobile Robots are fairly simple to set up in an organization, it's possible to implement the modular deployment method, beginning with a small number of units before adding more as necessary as your operation grows and your requirements shift. Start small and build your fleet by building it as you go. This will save you a lot of money upfront. The modular deployment saves capital and lets you put money into other projects. You also are able to evaluate the effects Autonomous Mobile Robots impact your business and determine the next steps.

5. It is easy to transfer between facilities
Since they know that automation is in their near future, some operations may be hesitant to invest in automation options. This reasoning is logical. A new system will not be needed for 2 years, so why implement it? Autonomous Mobile Robots can to bridge the gap between these two scenarios. Autonomous Mobile Robots are simple to set up and are able to be easily moved between locations. They can be used to facilitate automated even in the short term. Autonomous Mobile Robots are a great option for businesses to temporarily run an operation during the holiday season and also for other operations that require a move in the near future.
FrankJScott dnia grudzień 01 2021 16:03:19
In reply to the guy inquiring about massage therapy business plan template, massage business for sale singapore, business massages examples, I highly recommend this 우수한 출장마사지 정보 or massage parlor business near me 24 hours, business massages usually conclude with a, what is business account chat in whatsapp, massage business bay, mobile massage business ideas, and don't forget this [url=https://ko-burda.com/index.php?action=profile;u=371789] 우수한 출장마사지 URL[/url] not to mention massage parlor business bay, business phone massages examples, google business massages not showing, business massages usually conclude with a quizlet, routine business massages examples, not to mention this 최고 출장안마 블로그 which is also great. Also have a look at this 업데이트됨 출장 포럼 alongside all can massage chair be tax deductible, google business massage pricing, massage business bay square, is it illegal to go to a massage parlour, massage chair brand names, on top of this 우수한 출장마사지 세부 정보 and don't forget massage therapy business plan examples, asian massage parlor business near me now, is massage a good business, what is business account chat in whatsapp, massage business bay executive towers, on top of 유용한 출장마사지 사이트 which is also worth a look. I also suggest this 신규 출장 정보 not to mention bulk massage on whatsapp business, massage business plan example pdf, massage therapy business plan powerpoint, how to promote mobile massage business, massage therapy business card ideas, on top of this 최고 출장안마 URL alongside all better business bureau massage chairs, business holiday massage to customers, business cards massages examples, good names for baby massage business, massage business cards ideas, on top of 훌륭한 출장마사지 사이트 which is also great. Finally, have a look at this 업데이트됨 출장안마 블로그 for good measure. Check more Updated K9 Training Details 402525c
FrankJScott dnia styczeń 11 2022 15:37:22
In response to the lady inquiring about do freelancers need to register a company singapore, how much does boxing inc cost, can ltvp enter singapore, documents required for new company incorporation, steps to incorporate a company in singapore, can a foreigner incorporate a company in canada, documents required for company incorporation in india, I highly recommend this updated incorporate a Singapore company site or singapore company incorporation documents, what business to start in singapore 2021, how much does it cost to get a company registered, how much does incorporation cost in ontario, company incorporation singapore timeline, how to apply for private limited company, can a non resident register a business in canada, alongside all this excellent incorporation of company in Singapore url on top of what is a private limited company in singapore, how to register a company in singapore as a foreigner, open company in singapore cost, how to get company registration documents, how to incorporate a company in new zealand, how much does plague inc cost on steam, what business to start in singapore 2021, as well as this recommended incorporate a Singapore company blog which is also great. Also have a look at this great incorporate a Singapore company tips not to mention how long to register a company in singapore, singapore company incorporation cost, steps to open a company in singapore, how to set up incorporation in canada, cost of company incorporation in singapore, singapore company incorporation requirements, how to get company registration documents, and don't forget this [url=https://casualvalueinvestor.com/forum/index.php?action=profile;u=467741] awesome company incorporation Singapore site[/url] alongside all cost of opening company in singapore, how much does macros inc cost, how to register new company in singapore, can a foreigner incorporate a company in singapore, incorporate business in singapore, documents required for business incorporation, how to incorporate in singapore, alongside all cool company incorporation in Singapore blog which is also worth a look. I also recommend this awesome incorporate company in Singapore link not to mention cheapest company incorporation singapore, company incorporation singapore, singapore company incorporation with employment pass, what documents does a corporation need, how much does incorporation cost in ontario, incorporating singapore company, is it easy to start a business in singapore, not to mention this high rated incorporate a Singapore company forum not to mention cost of company incorporation in singapore, how much does boxing inc cost, how much does it cost to maintain a limited company, how to incorporate a company in new zealand, who can incorporate in canada, open a company bank account in singapore, cost to establish company in singapore, as well as updated incorporate company in Singapore site which is also great. Finally, have a look at this [url=https://xn--c3cspb1di8o8acz3dd.com/index.php?action=profile;u=2368764] awesome incorporate a company in Singapore forum[/url] for good measure. Check more Updated Background Music Advice e14cb63
FrankJScott dnia styczeń 24 2022 21:24:53
출장마사지
A Business Trip Massage is a type of massage that helps to relax during a trip. It is also known as a business massage. It's a means to recharge and refresh your mind and body after jet lag, physical strain, and fatigue. Massages will also aid in sleeping better at night. Here are some advantages of a Business Travel Massage. Be sure to avail of this massage during your travels! Massages for business can relax you while working. It can relieve tension and ease chronic back discomfort. The service is provided by numerous massage parlors, so be sure to check! A massage lasting 15 minutes is an excellent method to relax after a long trip. A full body massage is an excellent gift for business travelers. You and your coworkers will be able to see the benefits from a Business Travel Massage. It doesn't matter if you're a frequent or occasional traveler, a massage can help you to keep your mind on long flights. A massage can help prevent chronic back pain and prevent the possibility of a miserable trip due to chronic back pain. Swedish deep tissue and aromatherapy massages are among the most popular kinds of massages for travelers. If you're working on a budget, a quick chair massage might be just what you require. Check out this 김포출장마사지 for recommendations.

Benefits Of A Trip Massage For Business Trip Massage
Business Travelers will benefit from a massage while on a trip. It will help to refresh your mind and help you to recover from long travel. Massages can be beneficial to alleviate back issues. Swedish massages, deep tissue massages, and aromatherapy massages are some of the most well-known types of massages for business travellers. However, if you're an emergency situation, a fifteen- to 20-minute chair massage is an excellent alternative for a quick fix. Business travelers should enjoy massages when they travel. It is a great idea to have an experience massage while on vacation. A massage on business trips can be as simple as an Swedish massage or a massage in a chair. You can have a relaxing or stressful business trip when you select the appropriate massage. You will be more productive and less stressed if you have a good one. Massages can help you stay calm and focused on business travels. A massage can help prevent back pain. A massage can help you to recover from long flights. It can also stop the development of chronic back discomfort. There are many massages available for travelers. There are many massage options available to travelers, such as Swedish and deep tissue massages, as well as aromatherapy massages and aromatherapy. Chair massages are quick and easy to perform from any location. Massages on chairs can also be utilized when you are on business.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog