Grudzień 02 2023 07:24:33    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Jeżeli chociaż jedna bomba spadnie na Berlin, możecie mnie nazywać Meyerem = Goring

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Dora-największe działo wszechczasów

Prace nad działem rozpoczęły się w 1935 roku. Głównym pomysłodawcą i gorącym orędownikiem nowej broni był Adolf Hitler. Wierzył on, że owe działo pozwoli skruszyć bunkry linii Maginota, co umożliwi podbój Francji. Zadanie prac nad działem powierzono koncernowi "Krupp AG". Inżynierowie z biura konstrukcyjnego stworzyli projekt działa kolejowego kalibru 800mm!! Urząd Uzbrojenia Wojsk Lądowych zamówił trzy działa tego typu. Bardzo szybko jednak natrafiono na problemy technologiczne związane z wykuciem i obróbką 32 metrowej lufy działa. Z powodu owych opóźnień działo było gotowe dopiero jesienią 1941 roku. Wtedy to właśnie przeprowadzono pierwsze próbne strzelania na poligonie w Rugenwalde. Działo było olbrzymie. Żeby, choć trochę przedstawić jego ogrom przedstawię tu kilka jego parametrów. Otóż miało ono masa 1350 ton, 47,3 m długości, 7,1m szerokości oraz 11,6 m wysokości. Działo nie mialo możliwości poruszania sie w kierunkach lewo prawo. Aby rozwiązać ten problem działo było umieszczone na specjalnym 40 - osiowym podwoziu kolejowym, które poruszało się po dwóch równoległych do siebie torach kolejowych, przechodzących w odpowiednim momencie w zakręt. Działo wystrzeliwało granaty przeciwpancerne o masie 7,1 tony, na odległości maksymalną 38 kilometrów. Pocisk taki był w stanie przebić płytę stalową o grubości 1 metra lub ściany żelbetowe o grubości 8 metrów!! Działo zostało przydzielone do 672 Dywizjonu Artylerii Kolejowej. Chrzest bojowy Dora przeszła podczas oblężenia Sewastopolu. Działo ustawiono w odległości 25 kilometrów od linii wroga. Jego złożenie oraz późniejsza ochrona naziemna i osłona przeciwlotnicza wymagała wysiłku około 5,000 ludzi! Sukcesy były niewspółmiernie małe w porównaniu do nakładów. Ogółem z działa wystrzelono około 50 pocisków, jednak tylko 5-7 trafiły bezpośrednio w cel, który obrano. Reszta spadała nawet w odległości 600 metrów od celu. Okazało się, że nie można uniknąć poważnego rozrzutu. Wraz z końcem walk rozpoczęto demontaż działa. Niemcy zdawali sobie sprawę, że użycie Dory było jedynie chwytem propagandy. Brak sukcesów oraz wysokie koszty użycia działa wpłynęły na to, że Dora nie została juz nigdy więcej użyta bojowo. Została ona zniszczona przez Niemców w ostatnich tygodniach walk.

Dodane przez LukLog dnia maj 02 2006 17:44:22
5 Komentarzy � 21981 Czytań

Komentarze
Kondzio dnia grudzień 12 2006 22:13:55
Takie duże i ciężkie maszyny nigdy nie były skuteczne. Przynajmniej dla porównania czołg Maus, wielkie działo, gruby pancerz, ale i tak nie było skuteczności tego czołgusmiley
kondzio126 dnia lipiec 05 2007 15:46:38
ale by wyglądał dom po trafieniu pociskiem z tego działasmiley
Kondzio dnia sierpień 15 2007 23:56:43
ale jest problem ile pocisków trzeba żeby trafić ten dom
celność niska ale masz rację co zostanie z tego trafionego domu
Patryk dnia luty 18 2009 20:02:36
Może skuteczność mała, ale największa jest satysfakcja ,że się takie działo posiadało.
Ruthless dnia kwiecień 29 2009 19:50:35
wszystko bardzo dobrze opisane ale jakieś fotki by sie przydały co prawda ja już widziałęm wiele fotografiii tego działa ale co niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy jaka Dora, a raczej działo Gustaw był olbrzymi.. a był !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog