Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Marzec 23 2023 00:14:08    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка ...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       Canaris, Wilhelm

Człowiek zagadka. Do dziś jest on jedną z najbardziej kontrowersyjnych osobowości III Rzeszy. Wokół jego osoby nadal krążą legendy, których tak do końca nie potrafią rozszyfrować historycy. Urodził się 1 stycznia 1887 roku w Aplerbeck kolo Dortmundu. Był potomkiem włoskich emigrantów. Dorastał w czasach rozkwitu wilhelmińskiego imperializmu. Od najmłodszych lat pasjonował się morskimi przygodami i obcymi państwami. Efektem tego było to, że bardzo chciał rozpocząć służbę w Marynarce. Jego marzenie się spełniło. Od samego początku jego kariera rozwijała się bardzo szybko. Służbę podjął w 1905 roku. Przeszedł szkolenie na korwecie Stein. Kolejne lata to kolejne awanse i tak w 1908 roku na podporucznika, a w 1911 roku na porucznika. Pływał na kilku krążownikach pełniących służbę u wybrzeży Ameryki Łacińskiej. Jego przełożeni bardzo szybko zauważyli jego duże zdolności dyplomatyczne i lingwistyczne. Podczas kryzysu wokół Wenezueli z roku 1908 Canaris okazał się zręcznym negocjatorem. Jego upodobanie do świata wywiadu stało się dla małego krążownika Dresden jedyną szansą ratunku, kiedy wybuch wojny w 1914 roku zaskoczył okręt na wodach Morza Karaibskiego. To właśnie konspiracyjne kontakty Canarisa umożliwiły krążownikowi przedarcie się na południowy Atlantyk. Okręt prowadził walkę korsarską. Jednak w 1915 roku musiał opuścić banderę. Canarisowi udało się uciec dzięki fałszywemu paszportowi. Najpierw przedostał się do Niemiec a następnie pod pseudonimem Kika zjawił się jako szef agentów w Hiszpanii. W początkowym okresie tej kampanii dowodził organizacją zaopatrzeniową i wywiadowczą. W znaczny sposób przyczyniła się ona do sukcesów, jakie na Morzu Śródziemnym odnosiły niemieckie okręty podwodne. W dalszym okresie wojny hiszpańskiej sam dowodził okrętem podwodnym odnosząc liczne sukcesy.Koniec wojny był dla niego bolesnym przeżyciem. Ugodziła go klęska oraz rewolucja listopadowa. Jak sam powiedział były to najbardziej bolesne doświadczenia w jego życiu. Pełen goryczy przyłączył się do Ochotniczych Korpusów. Ich działalność bardzo odpowiadała jego ówczesnemu nastrojowi. Bardzo angażował się w zadania mu powierzane. Po puczu Kappa w 1920 roku jego podwójna gra stała się nazbyt oczywista i został zmuszony opuścić kierownictwo Marynarki. Przeniesiony został na Bałtyk. Nie przeszkadzało mu to jednak wspomagać idące w kierunku nielegalności masy członków Korpusu Ochotniczego. Irytowało go to, że marynarka jest odbudowywana na wzór staropruski sztywny system bezwzględnego podporządkowania się rozkazom. W 1924 roku będąc 1 oficerem szkolnego krążownika Berlin, zamierzał zrezygnować ze służby. Wyperswadował mu to jednak z głowy dowódca rysując perspektywy nowych przygód, tym razem w interesie tajnych zbrojeń Marynarki Wojennej.

Od tego momentu większość czasu spędzał na podróżach wraz ze swoimi agentami. Odwiedzali sztaby Marynarek w Hiszpanii, Argentynie i Japonii, aby nawiązywać nowe kontakty z armatorami i stoczniami, które skłonne były budować dla Niemiec okręty wojenne. Nowy dowódca Marynarki Erich Raeder nie chciał dłużej tolerować obecności oficera z obciążoną przeszłością (chodzi tu o to że podczas procesu morderców (Róży) Luksemburg i Karola Liebknechta ławnik Canaris potajemnie zorganizował ich obronę i pod nazwiskiem "porucznik Lindemann" uwolnił jednego z głównych sprawców i pozwolił mu się ukryć. Historia ta jeszcze długo ciągnęła się za Canarisem). Canaris został odsunięty na margines. Coraz bardziej staczał się w nurt narastającego narodowego socjalizmu. Faktem jest jednak, że odrzucał on praktykowany przez brunatnych kult mas. Łączyła go jednak z nimi nienawiść do bolszewików. Gauleiterowi nazistów w Hamburgu, Kaufmannowi, Canaris zaoferował w 1932 roku broń na wypadek puczu partii komunistycznej, Himmlerowi pomógł w uzyskaniu dowodzącego personelu dla SS. Działania te nie czyniły jednak z Canarisa entuzjasty narodowego socjalizmu. Jednak w kręgach przyjaciół uchodził za zażartego ideologa. W 1934 roku Blomberg ściąga go do ministerstwa wyznaczając mu zadanie rozwiązania problemu, z jakim borykała się Abwehra zderzająca się z coraz bardziej nieprzejednaną konkurencją ze strony gestapo i SD.Canaris był bardzo pewny swoich umiejętności. Zapewniał Blomberga o swojej przydatności tymi słowami: "Niech pan będzie spokojny, już ja sobie z tymi chłopakami poradzę". W początkowym okresie faktycznie udawało mu się trzymać swój aparat z dala od wszelkich incydentów sterowanych konkurencyjną SS. Przeciwnie propagował jak najściślejszą współpracę z gestapo i SD, przy czym wykorzystał przypadek, że jego konkurent z przeciwnego obozu, szef Policji Bezpieczeństwa (Sipo), Reinhard Heydrich, służył niegdyś pod jego dowództwem na okręcie Berlin i był niemal przyjacielem domu Canarisow. Odtąd szef Abwehry i szef Sipo we wzajemnym śledzeniu i szpiegowaniu stali się wręcz nierozłączni.

Wspólnie dokonywali inspekcji swoich placówek, wymieniali się informacjami, a niekiedy nawet personelem. Do ich obowiązków należało również nadzorowanie robotników w zakładach zbrojeniowych i kontrolę na terenach przygranicznych oraz propaganda przeciwko sabotażowi i zdradzie stanu. Canaris awansował bardzo szybko i w krótkim czasie został kontradmirałem. Mimo, że wydawało się, iż Canarisa coraz bardziej wchłania reżim, to faktycznie było inaczej. Dla Canarisa szokiem było obalenie Blomberga i brudne intrygi gestapo wobec generała pułkownika barona Wernera von Fritscha w lutym 1938 roku. Mimo, że wpłynęło to na poszerzenie jego kompetencji był zdumiony nieetycznym postępowaniem Hitlera i organów policyjnych. Canaris dał posłuch argumentom krytycznie nastawionych do reżimu oficerów Abwehry skupionych wokół zaprzyjaźnionego z nim podpułkownika Hansa Ostera. Od tej pory Canaris zasiadał przy stole razem ze spiskowcami. Jego udział ograniczał się do przysłuchiwaniu się innym. Nie do zaakceptowania była dla niego opcja zamachu na Hitlera. Jednak wraz z coraz szybszym dążeniem Niemiec do wojny Canaris zaczął zmienia poglądy. Związał się wtedy z grupą wysokich rangą wojskowych skupionych wokół Haldera - szefa Sztabu Generalnego Wojsk Lądowych - zdecydowanych w ostatniej chwili wytrącić Hitlerowi z rąk instrument wojny. Oster naciskał na całkowite zlikwidowanie narodowosocjalistycznego reżimu zaś Heinz zamierzał stworzyć oddział szturmowy mający za zadanie zamordowanie Fuhrera.

Spiskowcy nie byli zgodni, co do sposobu obalenia Hitlera. Oster i Dohnanyi jedyną szansę widzieli w wojnie, Canaris prowadził tajną grę nastawioną wyłącznie na utrzymanie pokoju.Wiedział, że jedynym skutkiem wojny będzie zniszczenie imperium niemieckiego. Kiedy w roku 1939 wybucha II wojna światowa szef Abwehry uznał, że "To koniec Niemiec;. Jednak, gdy Hitler szykował ofensywę na Zachód Canaris znowu się ożywił. Skłoniło to Ostera i Dohnanyiego do tego żeby nie wtajemniczać go we wszystkie plany. Nie informowano Canarisa o szczegółach pokojowej misji Josefa Mullera w Watykanie. Nie można się, więc dziwić jego zaskoczeniu, gdy dowidział się, że Oster i Muller wydali plany ofensywy - była to przykra niespodzianka dla człowieka, który brzydził się zdradą stanu. Jednak Canaris uchronił, Ostera wstrzymując wewnętrzne śledztwo w tej sprawie. Od tej pory ich drogi rozeszły się. Canaris ratował przed SS zagrożonych Żydów, a jednocześnie wykorzystywał nienawiść Hitlera do Żydów, aby pokrzyżować podejrzane jego zdaniem rozmowy sondażowe z Moskwą. W ten sposób Canaris uwikłał się w sytuację bez wyjścia. Canaris zdawał sobie, że dalej nie może tak grać na swoim podwórku i dlatego podjął tajne rozmowy z zachodnimi wywiadami. Wraz z nimi podupadła organizacja Abwehry. Musiał coraz bardziej wałczyć o utrzymanie swej pozycji. Jednak i tak po zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku także i on stał się ofiarą krwawej łaźni zorganizowanej przez nazistowskie sądy. Fatalna namiętność Dohnanyiego do sporządzania notatek dostarczyła sądowi pretekstu do skazania Canarisa 8 kwietnia 1945 roku na karę śmierci przez powieszenie. Przed wykonaniem wyroku Canaris wystukał o ścianę celi swoje ostatnie przesłanie skierowane do towarzysza z celi, obok które brzmiało: "Mój czas minął. Nie byłem zdrajcą stanu. Jako Niemiec spełniłem swój obowiązek".

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 17:19:24
5 Komentarzy 16342 Czytań

Komentarze
FrankJScott dnia sierpień 09 2021 19:09:14
To the guy asking about books for upsc free download pdf in hindi, indrajal comics pdf download in hindi, free pdf books by myles munroe, apple books free pdf download, I highly suggest this helpful free pdf books tips as well as marvel comics avengers pdf free download, download comics online free pdf, motivational books pdf free download in hindi, free online romance books pdf download, free pdf books download in english motivational, marvel deadpool comics pdf free download, pdf comics marvel download, ncert books online pdf free download in hindi, look at this highest rated free pdf books advice on top of sudha murthy books pdf free download in marathi, archie comics free download pdf file, free pdf books download app, mandrake comics in bengali pdf free download, pdf comics, free pdf books download, free pdf books online college, hindi old comics pdf download, try this best free pdf books blog for sadhguru books pdf free download in hindi, free online dental books pdf download, marvel avengers endgame comics pdf free download, archie comics collection pdf free download, indian comics pdf online, doga comics pdf online read, tinkle comics pdf download free, archie comics pdf download free, See More Finest Cryptocurrency Info 2525c18
FrankJScott dnia sierpień 12 2021 00:54:16
In response to the people asking about judi online24jam deposit dana, judi online24jam, casino online free games, I highly recommend this [url=http://www.alisteqama.net/index.php?action=profile;u=337677] keren judi sbobet forum[/url] or best online casino free spins bonus, best online casino uk review, free casino online no deposit required, las vegas casino online no deposit bonus codes, online gambling free spins no deposit, not to mention this peringkat tertinggi judi sbobet domain as well as bandar slot terpercaya deposit pulsa, online casino with free signup bonus real money california, casino online games free bonus $100, malaysia online casino free bonus no deposit required 2018, bandar taruhan 168 slot, on top of this peringkat tertinggi sbobet mobile toko which is also great. Also have a look at this [url=http://anima-rpg.com:/member.php?action=profile&uid=137896] luar biasa sbobet asia link[/url] and don't forget best online casino canada free spins, vegas casino online no deposit codes 2020, hukuman judi online malaysia, what online casino pays real money, vegas casino online no deposit bonus codes, alongside all this peringkat tertinggi judi sbobet toko on top of judi online24jam terpercaya 2020 deposit pulsa, www.online games free play casino slot machine golden goddess, best real money online casino app, best online casino nz free spins no deposit, judi online24jam terpercaya 2020 slot, on top of luar biasa judi sbobet toko which is also worth a look. I also suggest this terbaik login sbobet halaman as well as online casino free bonus no deposit required malaysia 2020, online casino no deposit bonus free spins nz, online casino usa free money, online casino slots real money usa, best online casino uk no deposit, as well as this luar biasa judi sbobet url not to mention australia online casino free bonus no deposit required, real casino slots online free, lvobet bandar judi slot online deposit pulsa tanpa potongan pulsa888.com/, best casino signup bonus no deposit, real money online casino free spins no deposit, as well as peringkat teratas login sbobet situs which is also great. Finally, have a look at this [url=https://w123ce.ru/index.php?action=profile;u=115814] lihat judi sbobet halaman[/url] for good measure. See more Awesome Santa Claus Letters Blog 402525c
sbobet asia
FrankJScott dnia sierpień 22 2021 15:51:28
In reply to the person asking about iso 27001 pdf 2013 free download, iso 31000 pdf español free download, iso 9001 accreditation, cybersecurity companies london, iso 9001 standards list, iso 27001 accreditation, iso 27002 pdf 2013 download, what are iso 9000 requirements, iso 13485 overview pdf, cybersecurity companies singapore, iso 27001 standard pdf, iso 90001 audit checklist, I highly recommend this highest rated International ISA Standards tips for information security management system example, • iso/iec 17025 general requirements for the competence of testing and calibration laboratories, what are the iso 14000 standards, iso 14000 standards were released in december, what is iso 31000 risk management, cybersecurity news 2021, iso 9001 standard pdf free download, iso 9001 accreditation uk, iso 27000 pdf 2018 free download, cybersecurity news sites, iso 27002 free download pdf, iso 45001 lead auditor course in chennai, is good as well. See More Úteis Ganhar Seguidores Instagram Conselhos 18a54ba
FrankJScott dnia listopad 12 2021 02:17:49
In reply to the people inquiring about what is iso 31000 risk management, iso 27701 audit checklist xls, iso 8601 converter, iso 13485 training singapore, iso 27001 pdf 2018 free download, cybersecurity companies to watch in 2021, iso 9001 certification meaning, I highly recommend this EN ISO 787-7:2009-General methods of test for pigments and extenders-Part 7: Determination of residue on sieve-Water method-Manual procedure (ISO 787-7:2009) best ISO download site[/url] on top of iso 27701 training in india, iso 8601 converter php, iso 8601 converter excel, iso 14000 standards byd, iso 45001 lead auditor course pdf, iso 9001 standards list, iso 8601 converter c#, look at this SIST EN ISO 7539-2:1999-Corrosion of metals and alloys-Stress corrosion testing-Part 2: Preparation and use of bent-beam specimen (ISO 7539-2:1989) great ISO training advice[/url] on top of iso 9000 20 requirements, iso 27701 controls checklist, iso 27001 annex a vs 27002, iso 27701 training in india, iso 90003, iso 13485 training ppt, iso 19011 guidelines for auditing management systems pdf, try this SIST EN 62149-9:2014-Fibre optic active components and devices-Performance standards-Part 9: Seeded reflective semiconductor optical amplifier transceivers cool ISO converter info[/url] for iso 9000 pdf 2020, iso 90001 requirements, iso 13485 summary, iso 14000 standards byd, what is iso and its standards, cybersecurity training providers, iso 31000 pdf español free download, Also don't forget this SIST EN ISO/IEC 19790:2020-Information technology-Security techniques-Security requirements for cryptographic modules (ISO/IEC 19790:2012) cool ISO certification info[/url] not to mention iso 13485 training material, iso 27701 free training, iso 45001 lead auditor course singapore, iso 90003 pdf free download, iso 31000 pdf free download, cyber security jobs near me, iso 14000 standards, look at this ISO 7642:1991-Caravans and light trailers Trailers of categories 01 and 02 with overrun brakes Inertia bench test methods for brakes best ISO standards tips[/url] for what is iso and its standards, iso 9001 pdf francais, iso 27701 gap analysis checklist xls, not to mention this SIST ISO 8678:1996-Cup head square neck bolts with small head and short neck Product grade B useful ISO training blog[/url] and don't forget iso 8601 date format java localdatetime, iso 14000 standards were released in december, iso 90003 standard, iso 9001 certification bodies, iso 9001 pdf portugues, iso 9001 pdf 2015, iso 27001 pdf español, look at this SIST EN 319 142-1 V1.1.1:2016-Electronic Signatures and Infrastructures (ESI)-PAdES digital signatures-Part 1: Building blocks and PAdES baseline signatures great ISO converter info[/url] on top of qs 9000 vs iso 9001, tl 9000 vs iso 9001, iso 27001 standard free download, iso 27002 pdf 2013 download, iso 27001 lead auditor jobs, iso international address standards, iso 14000 standards byd, try this ISO 19650-2:2018-Organization and digitization of information about buildings and civil engineering works, including building information modelling (BIM) Information management using building information modelling great ISO accreditation info[/url] for iso 27001 standard requirements, iso 27001 pdf 2013, iso international address standards, cybersecurity news india, cyber security jobs salary uk, iso/iec 24712 download, iso 27002 download free, Also don't forget this EN ISO/IEC 30111:2020-Information technology-Security techniques-Vulnerability handling processes (ISO/IEC 30111:2019) recommended ISO converter info[/url] on top of iso 27002 pdf indonesia, iso 27002 annex a pdf, iso 9000 pdf indonesia, iso 27000 pdf deutsch download, cybersecurity training for employees, iso 27000 series list, iso 8601 converter javascript, look at this EN 13194:2015-Chemicals used for treatment of water intended for human consumption-Acetic Acid excellent ISO download blog[/url] for iso 9001 certification bodies, iso 9001 accreditation uk, cybersecurity training companies, See More Excellent Iso Download Site c18a54b
FrankJScott dnia listopad 24 2021 15:20:04
In response to the guy talking about recommended betflix789 blog url I highly suggest this best เบทฟิก advice or best betflix789 new site as well as this recommended betflik url and don't forget hot betflix789 trusty thatland as well as this [url=http://eszanesiturk.guru/index.php?action=profile;u=25939] best เบทฟิก advice[/url] which is also great. Also have a look at this cool เบทฟิก site not to mention recommended betflik blog thatland as well as this useful betflix789 site as well as try เบทฟิก new thatland and don't forget great เบทฟิก forum which is also worth a look. I also suggest this [url=http://eszanesiturk.guru/index.php?action=profile;u=25928] cool betflik forum[/url] and don't forget recommended betflik new thatland and don't forget this great betflix789 tips not to mention recommended betflix789 online site alongside all top rated betflik site which is also great. Finally, have a look at this recommended betflix789 info for good measure. Check thatfasttips and more Best Betflik Tips 9a74025
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog