Czerwca 15 2024 18:30:36    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Kościół katolicki przez piętnaście stuleci traktował Żydów jak szkodników, zamykał ich w gettach i tak dalej, ponieważ zorientowano się czym są Żydzi. Ja odwołuję się do tych piętnastu stuleci - Hitler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       8 maj 1945 r. - Akt kapitulacyjny armii niemieckiej
1. My, niżej podpisani, działający z upoważnienia naczelnego dowództwa niemieckich sił zbrojnych, poddajemy niniejszym bezwarunkowo naczelnemu dowódcy alianckich sił ekspedycyjnych oraz naczelnemu dowódcy armii radzieckiej, wszystkie siły zbrojne lądowe, morskie i powietrzne, znajdujące się obecnie pod niemieckimi rozkazami.

2. Naczelne dowództwo niemieckich sił zbrojnych wyda bezzwłocznie rozkaz wszystkim niemieckim siłom zbrojnym lądowym, morskim i powietrznym, znajdującym się pod niemieckim dowództwem, aby zaprzestały działań bojowych w dniu 8 maja o godzinie 23,01 czasu środkowoeuropejskiego, aby pozostały na swych stanowiskach w tym czasie zajmowanych i aby się całkowicie rozbroiły, kiedy będą przekazywały broń i ekwipunek miejscowym dowódcom alianckim, bądź oficerom wyznaczonym przez przedstawicieli naczelnego dowództwa alianckiego. Nie wolno niszczyć żadnego okrętu, statku ani samolotu jakiegokolwiek rodzaju. Również nie wolno powodować uszkodzenia kadłubów okrętów, maszynowych urządzeń, sprzętu jakichkolwiek maszyn, broni, aparatury oraz żadnych środków technicznych, służących do prowadzenia wojny.

3. Naczelne dowództwo niemieckich sił zbrojnych poda bezzwłocznie do wiadomości podległym sobie dowódcom wszystkie dodatkowe rozkazy, otrzymane od naczelnego dowódcy alianckich sił ekspedycyjnych i od naczelnego dowództwa armii radzieckiej i zabezpieczy ich wykonanie.

4. Niniejszy akt kapitulacyjny nie stanowi żadnych wytycznych dla przyszłych, ogólnych warunków kapitulacyjnych, które będą ustanowione przez Narody Sprzymierzone albo w ich imieniu i które będą dotyczyć całych Niemiec i niemieckich sił zbrojnych.

5. W wypadku gdyby naczelne dowództwo niemieckich sił zbrojnych, albo jakiekolwiek siły zbrojne będące pod jego rozkazami, zwlekały z wykonaniem postanowień aktu kapitulacyjnego, naczelny dowódca zjednoczonych sił ekspedycyjnych i naczelne dowództwo armii radzieckiej zastosują środki karne oraz inne, jakie uznają za stosowne.

6. Akt niniejszy jest zredagowany w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim. Miarodajne są jednak teksty angielski i rosyjski.

Podpisali 8 maja 1945 r. o godz.15, w Berlinie-Karlshorst, w radzieckiej kwaterze głównej:
W imieniu naczelnego dowództwa niemieckich sił zbrojnych: admirał v. Friedeberg, feldmarszałek Keitel, i gen. płk Stumpff. Za naczelnego dowódcę zjednoczonych sił ekspedycyjnych A.W. Tedder. Za naczelne dowództwo armii radzieckiej marszałek G.K. Żukow. Świadkowie: generał J. Dellattre de Tassigny, generał Carl Spaatz.

Dodane przez LukLog dnia maja 01 2006 21:07:55
0 Komentarzy � 10190 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog