Czerwca 15 2024 18:23:27    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą - Goebbels

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       5. Likwidacja przywódców SA

SA była to można powiedzieć partyjna armia. Do roku 1934 stała się organizacją zrzeszającą wieleset tysięcy członków. Jej dowódca Ernst Rohm był wieloletnim przyjacielem Hitlera. Liczył on, że jego ciągle rozrastająca się organizacja z biegiem czasu przejmie zadania obrony kraju od Reichswery. SA wydatnie pomogła a w zasadzie umożliwiła Hitlerowi przejęcie rządów w Niemczech. Jednak ten widząc w tak silnej organizacji zagrożenie postanawia się z nią rozprawić. Dodatkowym czynnikiem były ciągle spory ambicjonalne na linii szefostwo SA - Hitler. Fuhrer od samego początku faworyzował Reichswehrę, która nie chciała zmniejszać swych kompetencji na rzecz bojówek SA, które były kierowane przez kapitana rezerwy.

Fuhrer wspierany przez jednostki policyjne Goeringa i Himmlera podejmuje decyzję o ostatecznym rozwiązaniu problemu. W sobotę 30 czerwca 1934 roku wszyscy najwyżsi członkowie na czele z Ernstem Rohmem zostają aresztowani, a następnie zlikwidowani bez jakichkolwiek wyroków sądowych. Większość z nich znajdowała się w Bad Wiese. Akcja była możliwa tylko dzięki zaangażowaniu Reichswery, której dowództwo zdając sobie sprawę z konkurencji, jaką niewątpliwie była SA, namawia Hitlera do rozprawienia się z tą jednostką. Hitler stojąc na czele SS Leibstandarte osobiście bierze udział w aresztowaniu Ernsta Rohma. Oprócz członków SA Hitler przy okazji załatwia swoje zadawnione spory i całą akcję wykorzystuje do pozbycia się kilku wrogów z otoczenia. Społeczeństwo zostaje poddane działaniu propagandy dr Goebbelsa, która głosi, iż właśnie tymi działaniami udało się zdusić próbę puczu, który wywołałby wojnę domową. Dodatkowo 3 lipca 1934 roku akcja ta zostaje praktycznie uznana za legalną. Dzieje się tak za sprawą ustawy o obronie koniecznej państwa.

Akcja ta niewątpliwie jeszcze bardziej umacnia pozycję Hitlera. Zdarzenie to przez historyków nazywane jest "nocą długich noży". Podczas tejże akcji śmierć poniosło co najmniej 5.000 członków SA ale i nie tylko. Od tego momentu organizacja straciła swoją pozycje na rzecz SS.Dodane przez LukLog dnia maja 01 2006 15:53:14
0 Komentarzy � 14577 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog