Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Marzec 27 2023 06:14:10    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  W moim sztabie to ja decyduję, kto jest Żydem - Goring

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,368
Najnowszy Użytkownik: MedizLar

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка ...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       05. Druga faza bitwy o Francję

Druga faza bitwy o Francję rozpoczyna się w momencie, gdy dowództwo nad silami zbrojnymi przejmuje, Weygand. Od tego momentu Francuzi zaczynają kombinować, co by tu zrobić żeby już nie bolało tak bardzo. Weygand próbuje połączyć wszystkie rozbite armie francuskie, jednak kolejne ataki nie wyrządzają Niemcom większych strat. Wobec takiego biegu wypadków Weygand stara się zaimprowizować linię obrony w głębi kraju. Rozciąga się ona od Sommy do Aisne i jest obsadzona przez 49 francuskich dywizji. Zaszczyt atakowania przypada Grupie Armii B pod dowództwem generała pułkownika von Bock`a. Atak rozpoczyna się 5 czerwca o godzinie 5 rano. Dopiero wtedy Francuzi zaczynają do maksimum wykorzystywać swoje lotnictwo, które tego dnia ciągle bombarduje niemieckie czołówki pancerne. Niemcy jednak prą nadal na przód i gdy Grupa Armii B dociera do Marny i dolnego biegu Sekwany do akcji włącza się Grupa Armii A. W ostatniej chwili francuscy saperzy wysadzają most w powietrze. Zadanie utworzenia przyczółka na drugim brzegu otrzymuje szwadron jazdy batalionu rozpoznawczego. Jego dowódca wraz z częścią swoich żołnierzy przepływa Sekwanę wraz z końmi i uznaje że brzeg jest wolny od wroga. Umacnia przyczółek i wtedy kolejni żołnierze przeprawiają się w pontonach. W ten sposób 6 dywizja piechoty jako pierwsza przekracza Sekwanę już 9 czerwca. W tej sytuacji dalsza obrona nie ma już sensu. Alianci zdają sobie z tego sprawę i rozpoczynają ewakuację w Hawrze, a następnie w Cherbourgu, Saint- Malo, Saint-Nazaire i La Pallice. Podczas odwrotu kilka francuskich załóg zatapia swoje okręty. W odróżnieniu od ewakuacji z Dunkierki operacja w portach atlantyckich przebiega bez większych zakłóceń.

W piątek 14 czerwca 1940 roku stolica Francji Paryż zostaje zajęta bez walki gdyż parę godzin wcześniej zostaje ogłoszona wolnym miastem. Francuzi obawiali się że może ją spotkać taki sam los jak Rotterdam. W tym samym dniu Grupa Armii C przypuszcza frontalny atak na linie Maginota w okolicach Saarbrucken. Silne wsparcie artyleryjskie i lotnicze przynosi efekt i Niemcom udaje się złamać opór Francuzów. Dalsze walki to już tylko dobijanie leżącego. Mimo to Churchill ciągle nalega na Francuzów, aby ci walczyli dalej. Żołnierze francuscy są zdemoralizowani nie chcą się bić, a dezercje są na porządku dziennym. Ostatecznie 16 czerwca marszałek Reynaud ustępuję ze stanowiska a jego następca marszałek Petain tworzy nowy rząd, który proponuje Niemcom zawieszenie broni.


Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 21:33:43
0 Komentarzy 13447 Czytań

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.

Copyright © 2007 LukLog