Kwietnia 27 2024 00:45:47    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą - Goebbels

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Raport w sprawie transportu Żydów
152. Komisariat Policji
Wiedeń, 20 czerwca 1942

Raport


Temat: Ochrona transportu Żydów z Wiednia-Aspangbahnhof do Sobiboru, 14 czerwca 1942 roku.

Straż nad transportem sprawował oddział dowodzony przez porucznika rezerwy Fischmanna, w składzie dwóch sierżantów i trzynastu policjantów rezerwy z 1. Wschodniej Policyjnej Kom¬panii Rezerwy. Służbę przy ochronie pociągu rozpoczęto 14 czerwca 1942 roku o godzinie 11.00 w Aspangbahnhof, zgodnie z wcześniejszym telefonicznym poleceniem hauptsturmfuhrera SS Brunnera.

1. Załadunek Żydów:
Dowództwo i nadzór nad załadunkiem sprawowali hauptsturmfuhrer SS Brunner oraz hauptsturmfuhrer SS Girzik z Centralnej Agencji Emigracji Żydowskiej. W południe rozpoczęto wprowa¬dzanie Żydów do wagonów specjalnego pociągu, oczekującego na stacji Aspangbahnhof. Załadunek przebiegał bez zakłóceń. W tym czasie objęliśmy straż nad transportem. W sumie deportowano 1000 Żydów. Załadunek zakończono o godzinie 16.00. Ze względu na brak wagonów, dowództwo transportu jechało w przedziałach trzeciej, a nie drugiej klasy.

2. Podróż z Wiednia do Sobiboru:
Pociąg Da 38 wyjechał z Wiednia o godzinie 19.08 14 czerwca 1942 roku. Miastem docelowym był Sobibór, a nie Izbica, jak przewidziano w rozkładzie. Trasa przebiegała przez Lundenburg [Breclar], Brunn [Brno], Neisse [Nysę], Oppeln [Opole], Częs¬tochowę, Kielce, Radom, Dęblin, Lublin i Chełm. Transport przybył do Sobiboru 17 czerwca 1942 roku o godzinie 8.05. Po przybyciu do Lublina 16 czerwca o godzinie 21.00 okazało się, że na stacji oczekiwał już obersturmfuhrer SS Pohl, który zabrał z pociągu 51 zdolnych do pracy Żydów, w wieku od 15 do 50 lat i przetransportował ich do obozu pracy. Wydał również rozkaz, aby pozostałych 949 Żydów przewieźć do obozu pracy w Sobiborze. Obersturmfuhrer SS Pohl odebrał listy nazwisk, trzy wa¬gony bagaży (wraz z zapasami żywności) oraz 100 000 złotych. O godzinie 23.00 pociąg wyruszył z Lublina do Sobiboru. W obo¬zie dla Żydów w Trawnikach, położonym około 30 kilometrów za Lublinem, scharfuhrer SS Mayerhofer odebrał trzy wagony bagażowe i zapasy żywności.

3. Dostarczenie Żydów do Sobiboru:
17 czerwca o godzinie 8.15 pociąg wjechał na teren obozu pracy nieopodal stacji kolejowej w Sobiborze. Komendant obozu, porucznik Stangl odebrał przesyłkę 949 Żydów. Rozładowanie wagonów rozpoczęto niezwłocznie i zakończono do godziny 9.15.

4. Podróż z Sobiboru do Wiednia:
Powrotna podróż pociągiem specjalnym rozpoczęła się około godziny 10.00, zaraz po zakończeniu rozładunku Żydów. Wy¬ruszyliśmy z Sobiboru do Lublina, gdzie dotarliśmy 18 czerwca o godzinie 2.30 nad ranem. Podróż pociągiem specjalnym nie pociągnęła za sobą żadnych wydatków. Z Lublina wyruszyliśmy do Krakowa planowym pociągiem ekspresowym 18 czerwca o godzinie 8.13. Na miejsce dojechaliśmy o godzinie 17.30 tego samego dnia. W Krakowie zakwaterowaliśmy się w pomiesz¬czeniach zajmowanych przez 3. Kompanię 74. Policyjnego Bata¬lionu Rezerwy. 19 czerwca ta sama kompania wydała nam jedno¬dniowe racje żywnościowe dla wszystkich szesnastu mężczyzn. Podróż powrotną kontynuowaliśmy planowym pociągiem eks¬presowym, który wyjechał 19 czerwca o godzinie 20.08. Na wschodnią stację kolejową w Wiedniu przybyliśmy 20 czerwca o godzinie 6.30 rano.

5. Przerwa w podróży w Krakowie:
Jednostka ochrony transportu zatrzymała się w Krakowie na 26 i 1/2 godziny.


6. Przekraczanie granicy:
Pociąg specjalny przekroczył granicę dzielącą Rzeszę i Gene¬ralne Gubernatorstwo w drodze do miejsca docelowego, 15 czerwca o godzinie 13.45. Podczas podróży z powrotem minęliś¬my granicę planowym pociągiem ekspresowym 20 czerwca o godzinie 12.15 w nocy.

7. Prowiant:
Członkowie jednostki ochrony transportu mieli do dyspozycji zimne racje żywnościowe na cztery dni. Składały się one z kieł¬basy, chleba, marmolady i masła. Zapasy okazały się jednak niewystarczające, toteż 3. Kompania 74. Policyjnego Batalionu Rezerwy w Krakowie udostępniła nam dodatkowe racje, które okazały się smaczne i wystarczyły na resztę podróży.

8. Propozycje:
Członków ochrony transportów należy w przyszłości wyposażać w żywność konserwową, gdyż suchy prowiant w okresie letnim szybko się psuje. Miękką, nie suszoną kiełbasę rozpieczętowano
1 pokrojono przed wyjazdem oddziału 15 czerwca, dlatego trzeba ją było spożyć nie później niż w ciągu trzech dni, gdyż istniało niebezpieczeństwo, że mięso się zepsuje. Czwartego dnia funkcjonariusze musieli zadowolić się marmoladą, gdyż w ogromnym upale, jaki panował w wagonie, masło zdążyło zjełczeć. Poza tym ilość dostępnej żywności była raczej niewystarczająca.

9. Problemy:
Podczas przejazdu do punktu docelowego na stacjach kolejo¬wych i w drodze powrotnej nie zaistniały żadne problemy.

(podpisano)
Fischmann okręgowy porucznik Schutzpolizei



Dodane przez LukLog dnia października 05 2006 15:32:00
10564 Czytań
Copyright © 2007 LukLog