Kwietnia 26 2024 16:36:04    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Silny człowiek jest najsilniejszy gdy jest sam - Hitler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       300 Dywizjon Pancerny

Był to dywizjon wyposażony w specjalne, zdalnie sterowane pojazdy, przenoszące ładunki wybuchowe. Oddział powołany formalnie do życia w lutym 1942 roku i stacjonujący w Cottbus, składał się z dowództwa, kompanii sztabowej, dwóch kompanii pojazdów kierowanych drogą radiową (1 i 2 kompanii) oraz jednej kompanii pojazdów sterowanych za pomocą kabla (3 kompania). 300 dywizjon dowodzony byl przez kapitana Weicke. Podstawowym typem wozu bojowego w 1 i 2 kompanii byl "Schwerer Ladungstrager BIV Ausf A. Jego produkcja rozpoczęła się w kwietniu 1942, jeszcze w tym samym miesiącu pierwszych 15 sztuk trafiło do 300 dywizjonu. BIV był pojazdem gąsienicowym o masie 3,6 t; napędzany silnikiem benzynowym o mocy 49 KM, poruszał się z prędkością maksymalną 38 km/h. grubość pancerza BIV nie przekraczała 10 mm i zabezpieczał on tylko przed ogniem z broni strzeleckiej. Z przodu pojazdu znajdowała się specjalna kaseta w której znajdował się ładunek wybuchowy o masie 450kg. W trakcie przemarzszów BIV był kierowany przez kierowcę. Po dotarciu na linię walk, kierowca opuszczał pojazd i był on kierowany już wyłącznie drogą radiową. Po osiągnięciu celu przez BIV, uruchamiano zapalnik i zrzucano kasetę z materiałem wybuchowym. Następnie pojazd wycofywał się w stronę własnych pozycji. Jako pojazdy kierujące dla BIV były wykorzystywane, wyposażone w odpowiedni sprzęt radiowy czołgi Pz.Kpfw III Ausf J. Maksymalna odległość pomiędzy BIV a czołgiem kierującym mogła wynieść 2000 metrów. Do każdego Pz.Kpfw III przydzielano 4 wozy BIV, jednak w akcji bojowej czołg kierował maksymalnie dwoma Sd.Kfz301. Jednocześnie z kierowaniem BIV, załogi PzKpfwIII zapewniały im osłonę przed ogniem radzieckich ppanc. Nieliczne czołgi tego dywizjonu brały udział we wspieraniu ataków własnej piechoty.

Według niemieckich źródeł w swym debiucie podczas walk o Sewastopol czołgi BIV zniszczyły 36 bunkrów, 11 dział i zatopiły 1 mały dozorowiec. W 1 i 2 kompanii testowano co najmniej 4 motocykle gąsienicowe NSU- Kettenkrad.
Pojazdy takie, o masie 1,5 tony przystosowano do kierowania drogą radiową i przenoszenia około 500kg ładunku wybuchowego. W przeciwieństwie do BIV był to sprzęt jednorazowego użycia. Ze względu na zbyt duże obciążenie ładunkiem i wąskie gąsienice,w górzystym terenie pojazdy te były mało stabilne i często wywracały się. Dlatego ostatecznie zrezygnowano z ich użytkowania w 300 dywizjonie. W 3 kompanii omawianego dywizjonu znalazły się niewielkie gąsienicowe pojazdy Leichter Ladungstrager "Goliath". Pojazdy tego typu miały masę zaledwie 0,37 tony, 5 milimetrowy pancerz i przenosiły 60kilogramów ładunku wybuchowego. Goliathy byly napędzane silnikiem elektrycznym i poruszały się z prędkością 10km/h, były sterowane za pomocą kabla. Goliath byl sprzętem jednorazowego użytku. Pierwszych 15 sztuk tego pojazdu trafiło do 300 dywizjonu w kwietniu 1942 roku. Na przełomie 1941/42 dywizjon otrzymał około 60 zdobycznych pojazdów gąsienicowych. Były to głównie belgijskie ciągniki Utility-Tractor i brytyjskie transportery Bren-Carier. Przystosowano je do sterowania za pomocą kabla i przenoszenia około 700kg materiałów wybuchowych. Działania 300 dywizjonu w Sewastopolu uznano za duży sukces. Zaowocowało to podjęciem wielkoseryjnej produkcji BIV i Goliathow, a także formowaniem nowych oddziałów.



Dodane przez LukLog dnia maja 02 2006 17:45:31
2 Komentarzy � 17697 Czytań
Komentarze
kondzio126 dnia lipca 05 2007 15:43:52
super sprzęt. ale by było fajnie czymś takim podjechać pod dom wroga
Kondzio dnia października 30 2007 22:08:47
Goliathy znane pojazdy z Powstania Warszawskiego
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog