Maja 21 2024 01:52:36    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Pewnego dnia kłamstwa zawalą się pod własnym ciężarem, a prawda powstanie - Goebbels

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Organizacja Todt`a

Organizacja Todt`a (Organsation Todt) nazywana tak od nazwiska jej pierwszego szefa Fritza Todt`a była to paramilitarna organizacja stanowiąca niejako czwarty filar władzy Hitlera. Powstała ona na bazie spółki państwowej o nazwie „System autostrad Rzeszy” już w roku 1933. Niektóre źródła jako datę powstania przytaczają rok 1938 gdyż to właśnie wtedy Adolf Hitler po raz pierwszy użyje określenia Organizacja Todt podczas przemówienia na toczącym się zjeździe NSDAP. Ta paramilitarna organizacja odpowiadała za realizację zakrojonych na szeroką skalę wojskowych przedsięwzięć budowlanych, takich jak koszary, lotniska, mosty, drogi czy linie kolejowe. Do niewątpliwie największych przedsięwzięć realizowanych przez organizację zaliczyć należy budowę Linii Zygfryda oraz położenie około 4 tysięcy kilometrów autostrad w okresie od września 1939 do grudnia tego samego roku. Wybuch wojny wymusił reorganizacje struktur OT (Organsation Todt). Utworzone zostały tzw. OT- Frontführung, które odpowiadały za zakwaterowanie i wyżywienie żołnierzy przebywających na terenach okupowanych przez Rzeszę. Poza tym stworzono lotne jednostki OT które mogły sprawnie przemieszczać się pomiędzy budowami. Lawinowy rozwój OT nastąpił po mianowaniu, Fritza Todt`a na stanowisko Ministra Rzeszy ds. uzbrojenia i amunicji. Miało to miejsce w roku 1940. Wraz z upływem czasu OT coraz bardziej rozrastała się liczbowo i nabierała cech wojskowych jednostek budowlanych, a w wielu wypadkach jej oddziały były podporządkowane strukturom Wehrmachtu.

Oddziały OT były umundurowane (oczywiście oprócz robotników przymusowych) przymusowych podlegały niemal wojskowej dyscyplinie. Wielkie place budowy zarówno na terenie Rzeszy jak i na terenach okupowanej Europy (Norwegia, Francja, Rosja) były zapełnione setkami tysięcy wykorzystywanych przez OT zagranicznych robotników przymusowych, jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych. Ogromna władza jak i talent organizatorski, jaki posiadał Fritz Todt zapewniały jego organizacji miejsce wśród głównych organizacji specjalnych w Trzeciej Rzeszy. 8 lutego 1942 roku w katastrofie lotniczej w okolicach Kętrzyna ginie Fritz Todt. Na jego miejsce Hitler mianuje Alberta Speer`a. Dokonuje on znaczących zmian w strukturze OT. Doprowadza do scentralizowania władzy a także włączenia w struktury OT Ministerstwa Uzbrojenia i Amunicji. W późniejszym okresie dokonano podziału na tzw. Einsatzgruppen OT (grupy organizacyjne OT) które działały na wyznaczonych terenach. Strukturę organizacyjną OT można przedstawić w następujący sposób. Na samym wierzchołku władzy znajdowała się Centrala OT z siedzibą w Berlinie. Niżej w hierarchii znajdowała się Einsatzgruppe która odpowiadała bezpośrednio przed Centralą. Kolejny stopień tworzyło Oberbauleitung czyli kierownictwo wszystkich budów. Znajdowało się ono nad Abschnittbauleitung czyli kierownictwem kilku budów na danym obszarze zaś ono pod sobą miało Bauleitung czyli kierownictwo jednej konkretnej budowy.

Pracownicy zatrudniani przez OT dzielili się na 3 grupy wśród których wyróżnić możemy:
a/ personel zatrudniony przez administrację OT (w ich skład wchodzili: inżynierowie, technicy, urzędnicy do pracy w
poszczególnych szczeblach zarządzania),
b/ Niemców zatrudnionych przez OT i obcokrajowców ( czyli stali pracownicy firm , osoby przydzielone firmom poprzez urzędy pracy),
c/ robotnicy cudzoziemscy dostarczani przez urzędy pracy lub firmy werbownicze na place budów.
Dodane przez LukLog dnia maja 23 2006 18:13:12
3 Komentarzy � 22439 Czytań
Komentarze
talos13 dnia grudnia 30 2006 20:37:12
moj dziadek pracowal w tej organizacjii nie zdazylem sie dowiedziec wiecej
o tym a naprawde szkoda
Paul 305 dnia sierpnia 14 2008 20:39:29
Ta organizacja to dopiero budowała z rozmachem wystarczy wspomnieć Wolfsschanze i Wał Atlantycki ale jak wiadomo o wiele ięcej...smiley
Witman dnia lipca 24 2010 12:10:23
Nie samowita organizcja gdyby wojna potrwała dłużej przemysł zostałby przeniesiony pod ziemie to 3 Rzesza wygrała by wojne.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog