Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/readarticle.php:1) in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/maincore.php on line 183
 Trzecia Rzesza 1933-1945 - historia państwa
Wrzesień 23 2023 19:46:19    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
 

Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Galeria
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje

Losowy cytat
  Silny człowiek jest najsilniejszy gdy jest sam - Hitler

[Wiecej cytatów]

Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 6,371
Najnowszy Użytkownik: rtaletxenh

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
brave essay new topi...
how to write a rap t...
Перевозка �...
popular university e...
Dunkierka
Najciekawsze Tematy
brave essay new t... [55549]
Embolization ribs... [304]
Bitwa która prze... [115]
Bitwa o Berlin [95]
D-day jak myślic... [92]

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca

       23 sieprnia 1939 r. - Niemiecko - radziecki układ o nieagresji
23 sierpnia o godzinie 3 min. 30 odbyła się pierwsza rozmowa Przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych i Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych ZSRR tow. Mołotowa z ministrem spraw zagranicznych Niemiec p. von Ribbentropem w kwestii zawarcia paktu o nieagresji. Rozmowa toczyła się w obecności tow. Stalina i ambasadora niemieckiego p. Schulenburga i trwała około 3 godzin. Po przerwie, o godzinie 10 wieczorem rozmowa została wznowiona i zakończyła się podpisaniem układu o nieagresji, którego tekst podaje się niżej. Rząd ZSRR i Rząd Niemiec kierując się pragnieniem umocnienia sprawy pokoju między ZSRR i Niemcami i uwzględniając ustalenia układu o neutralności, zawartego między ZSRR i Niemcami w kwietniu 1926 roku, osiągnęły następujące porozumienie:

Artykuł I

Obydwie Układające się Strony zobowiązują się do powstrzymania się od wszelkiej przemocy, od wszelkiego agresywnego działania i wszelkiej napaści względem siebie, zarówno osobno, jak i wspólnie z innymi mocarstwami.

Artykuł II

W razie, gdy jedna z Układających się Stron stanie się obiektem działań wojennych ze strony trzeciego mocarstwa, druga Umawiająca się Strona nie będzie popierała w żadnej postaci to mocarstwo.

Artykuł III

Rządy obu Układających się Stron pozostaną w przyszłości w kontakcie ze sobą w celu konsultacji, aby informować się wzajemnie o kwestiach, dotyczących ich wspólnych interesów.

Artykuł IV


Żadna z Układających się Stron nie będzie uczestniczyła w jakimkolwiek ugrupowaniu mocarstw, które bezpośrednio lub pośrednio jest wymierzone przeciwko drugiej stronie.

Artykuł V

W razie zaistnienia sporów lub konfliktów między Układającymi się Stronami w kwestiach tego lub innego rodzaju, obydwie strony będą rozstrzygały te spory i konflikty wyłącznie drogą pokojową w trybie przyjacielskiej wymiany poglądów lub, w niezbędnych wypadkach, w drodze tworzenia komisji w sprawie uregulowania konfliktu.

Artykuł VI

Niniejszy układ zawiera się na okres dziesięciu lat z tym, że jeżeli jedna z Układających się Stron nic wypowie na rok przed upływem terminu, okres działania układu będzie uważany za przedłużony automatycznie na następne pięć lat.

Artykuł VII

Niniejszy układ podlega ratyfikacji w możliwie najkrótszy m czasie. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych powinna nastąpić w Berlinie. 1'fctad staje się prawomocny od chwili jego podpisania.


Tajny protokół dodatkowy do paktu o nieagresji

1. Na wypadek przekształcenia terytorialno-politycznego obszaru należącego do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa), północna granica Litwy tworzy automatycznie granicę sfery interesów niemieckich i ZSRR, przy czym obie strony uznają roszczenia Litwy do terytorium wileńskiego.

2. Na wypadek terytorialno-politycznego przekształcenia terytoriów należących do państwa polskiego, sfery interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone w przybliżeniu przez linię Narew-Wisła-San. Kwestia, czy i w interesie obu uznane będzie za pożądane utrzymanie niepodległego państwa polskiego zostanie definitywnie zdecydowanie dopiero w ciągu dalszego rozwoju wypadków politycznych. W każdym razie oba rządy rozwiążą tę kwestię na drodze przyjacielskiego porozumienia.

3. Jeżeli chodzi o południowy wschód Europy, to ze strony rosyjskiej podkreśla się zainteresowanie Besarabią. Ze strony Niemiec stwierdza się zupełnie desinteressment odnośnie tego terytorium.

4. Protokół ten traktowany będzie przez obie strony w sposób ściśle tajny.

Dodane przez LukLog dnia maj 01 2006 21:03:53
0 Komentarzy � 11107 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny

Notice: Undefined index: user_id in /home/klient.dhosting.pl/cortez8590/trzeciarzesza.info/public_html/includes/ratings_include.php on line 38
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.

Copyright © 2007 LukLog