Kwietnia 26 2024 00:11:20    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Przynajmniej żyłem jak należy przez dwanaście lat - Goring

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Poznań ’45. Ostatni rok wojny i pierwszy rok odbudowy NOWOŚĆ




Chciałbym zaproponować dzisiaj książkę Krzysztofa Stryjkowskiego Poznań ’45. Ostatni rok wojny i pierwszy rok odbudowy wydaną przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje. Dom Wydawniczy REBIS jest jej wyłącznym dystrybutorem. Premiera – 28 maja br.

Książka poświęcona jest problemom końca okupacji hitlerowskiej i początków budowy nowej rzeczywistości w Poznaniu w 1945 roku. Publikacja oparta została na obszernych materiałach źródłowych. Autor wprowadził w niej do obiegu naukowego nie funkcjonujące do tej pory, lub znane tylko w ograniczonym stopniu materiały dotyczące obozów jenieckich i cywilnych, skutków stacjonowania w mieście oddziałów Armii Czerwonej, spraw aprowizacji, bezpieczeństwa, planów urbanistycznych Poznania i innych zagadnień. Całość problemów politycznych, społeczno-gospodarczych i kulturalnych Poznania rok 1945 ujęta jest w 8 rozdziałach: 1. Walki o Poznań, 2. Poznań „obozowy”, 3. Bezpieczeństwo i porządek publiczny, 4. Poznań jako ośrodek administracji i życia społeczno-politycznego, 5. Odbudowa miasta i plany jego rozbudowy, 6. Odbudowa życia gospodarczego, 7. Reaktywacja struktur oświaty i szkolnictwa wyższego i sportu, 8. Warunki życia mieszkańców.

Rok 1945 był niezmiernie ważnym fragmentem w dziejach nowożytnego Poznania. Wystarczająco interesującym badawczo, by poświęcić mu bogatą faktograficznie, źródłowo, i dobrze napisaną monografię. Próbę taką – dodajmy: w pełni udaną – podjął autor recenzowanej pracy Krzysztof Stryjkowski; historyk i archiwista, badacz o dużym doświadczeniu i dorobku naukowym. Tytuł pracy jest w pełni adekwatny do jej treści i zawartości. […] Jest to wartościowa, źródłowa, rzetelna pod względem faktograficznym i warsztatowym monografia. Liczne, obszerne jej fragmenty mają pionierski charakter; inne obalają narosłe mity lub prostują ścieżki historii.

Z recenzji prof. dr hab. Tadeusza Kotłowskiego

Krzysztof Stryjkowski – jest profesorem w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wicedyrektorem Archiwum Państwowego w Poznaniu. Zajmuje się najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem problematyki regionalnej. W swoim dorobku naukowym ma liczne publikacje na temat zagadnień społeczno-politycznych i kulturalnych Wielkopolski okresu Drugiej Rzeczypospolitej oraz drugiej wojny światowej. Szczególne znaczenie w jego twórczości naukowej ma wydana w 2004 roku książka pt. Położenie osób wpisanych w Wielkopolsce na niemiecką listę narodowościową w latach 1945-1950.

Dodane przez LukLog dnia maja 24 2013 13:04:31
3377 Czytań

Copyright © 2007 LukLog