Marca 19 2024 12:55:25    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  My, Niemcy, nie potrafimy może żyć, ale jeśli chodzi o sztukę umierania, to tę opanowaliśmy wspaniale - Goebbels

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Mielno - Waplewo - na tropach umocnień
Ostatnio w galerii pojawiły się zdjęcia z mojej wycieczki w rejon Waplewa i Mielna. Dziś zamieszczam krótki artykuł z dokładniejszymi opisami pozycji bunkrów.


Swoją podróż zacząłem w Waplewie. Trafić do tej miejscowości jest bardzo łatwo. Jadąc krajową drogą numer 7 kierujemy się od Olsztynka w stronę Warszawy. Cel naszej podróży będzie się znajdował na samym końcu wioski. Obiektu nie sposób przegapić. Znajduje się przy samej drodze w pobliżu stacji paliw. Stworzono tam mini muzeum a jednym z eksponatów jest właśnie bunkier niemiecki z okresu drugiej wojny światowej. Oprócz niego znajdziemy tam wieżyczkę obserwacyjną, okaz współpracy polsko-czechosłowackiej znany pojazd piechoty SKOT oraz słynny T-34. Sam bunkier jest w bardzo dobrym stanie. O dziwo nie został pozbawiony metalowych drzwi. Niestety widoczne są już pęknięcia struktury ścian. Zwiedzanie jednak należy ograniczyć do minimum. Wewnątrz obiektu panuje niesamowity fetor. Nie mogę zrozumieć dlaczego mając 100 metrów dalej stację benzynową ludzie załatwiają swoje potrzeby wewnątrz bunkra. Na zewnątrz bunkier wygląda bardzo ładnie na tle zatłoczonej drogi krajowej numer 7.

Następny obiekt znajduje się na drodze do Mielna. Musimy więc skierować się w stronę Olsztynka skręcić w lewą stronę i wjechać w drogę numer 537. Mijamy wieś Pawłowo i zjazdy do miejscowości Nowa Wieś Ostródzka. Na horyzoncie będziemy widzieć wielkie hałdy piachu. To odkrywkowy zakład górniczy. Jadąc dalej po prawej stronie drogi zobaczymy cel naszej wycieczki. Będzie to taki sam bunkier jak ten w Waplewie. Niestety widać na nim sporych rozmiarów pęknięcia. Ściany wewnętrzne też nie wytrzymały próby czasu. Wydaje mi się, że zniszczeń mogły dokonać drgania wywołane pracą ciężkiego sprzętu w pobliskim zakładzie. W środku znajdziemy niestety mnóstwo śmieci od plastikowych butelek po jakieś bliżej nieokreślone resztki. Kolejny bunkier znajdziemy w odległości około 100-200 metrów. Musimy udać się w głąb lasu. Będzie się on znajdował mniej więcej w linii prostej od pierwszego obiektu. Należy jedynie lekko odbić w lewo. Jego odnalezienie może nastręczyć trochę kłopotów. Las jest bowiem bardzo gęsty z licznymi zaroślami i krzewami. Sam bunkier zaś okopany jest szczelnie ziemią. Jednak prawdziwym odkrywcom takie przeszkody nie są straszne. Obiekt jest w bardzo dobrym stanie. Oczywiście większość elementów metalowych już dawno została zdemontowana, ale sama konstrukcja betonowa trzyma się dobrze. Bez latarki zbyt wiele w środku nie zobaczymy. Znaleźć tam możemy niemieckie napisy i pozostałości po uchwytach. Strop jest wyłożony blachą falistą. W lesie napotkamy wiele głębokich dołów których pochodzenia nie udało mi się ustalić. Mając trochę szczęścia natkniemy się także na niemiecki drut kolczasty z drugiej wojny światowej. Kolejny obiekt znajdziemy po drugiej stronie drogi. Musimy wyjść z lasu i kierujemy się w stronę Nowej Wsi Ostródzkiej mając po prawej stronie zakład górniczy. Przechodzimy około 200 metrów. Zaraz za zakładem znajduje się lasek z małych choineczek. Zaraz na jego początku wchodzimy w las. Po przejściu około 30 metrów bez problemu zauważymy obiekt. Bunkier jest w dobrym stanie. Bez problemu możemy go zwiedzać. Niestety również tu natkniemy się na śmieci. Metalowych części również tu nie odnajdziemy. Nie wiem dlaczego ale dziś jest on pozbawiony maskującej warstwy. Nie potrafię określić czy Niemcy nie zdążyli go nią pokryć czy odpadła ona samoczynnie pod upływem czasu. Stojąc na bunkrze będziemy mogli podziwiać ogrom prac ziemnych prowadzonych na terenie zakładu górniczego.

W okolicy znajduje się jeszcze jeden bunkier. Według informacji jakie zdobyłem powinien być po drugiej stronie zakładu. Mimo poszukiwań nie odnalazłem go. W czasie rozmowy z jednym z pracowników dowiedziałem się iż bunkier się zawalił i do dziś pozostały jedynie gruzy. W najbliższym czasie zamierzam wybrać się w tamtą okolicę ponownie. Mam nadzieję że uda mi się zweryfikować te informacje. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Mimo nie odnalezienia wspomnianego bunkra w czasie poszukiwać trafiłem na zadbany cmentarz ofiar pierwszej wojny światowej. Znajdują się tam liczne zbiorowe groby żołnierzy poległych w Wielkiej wojnie. Na środku nekropolii postawiony został pamiątkowy głaz z tablicą informacyjną.

Zobacz także:
Galeria wyprawy

Następne wyprawy:
Sudwa – odnalezienie pozostałości po Mauzoleum Hindenburga
Nowa Wieś Ostródzka – odszukanie dwóch bunkrów
Mielno – poszukiwania ostatniego bunkra


Dodane przez LukLog dnia maja 16 2008 08:41:13
2 Komentarzy � 19579 Czytań

Komentarze
chockert dnia maja 31 2010 10:08:52
Czytałem o pierwszej wojnie światowej i miejsc, które już wspomniano tu, w książce historycznej, w którym ustalono, i pobrane przez search on pdf files . Jestem pewien, że musimy wiedzieć o takich rzeczach i temat naszej przeszłości. Bardzo często są zniekształcone fakty, co mamy needto Posiadamy własne stanowisko, tak aby nie być oszukany i wprowadzony w błąd.
thor1 dnia sierpnia 01 2010 22:31:37
Ten zawalony bunkier, to nie tyle bunkier tylko coś w rodzaju betonowego magazynu czy składu, był on po drugiej stronie drogi na terenie obecnej kopalni około 150 m od bunkra tego przy szosie. Byłem tam zanim powstała obecna kopalnia, znalazłem w nim niemiecką maskę p. gaz. Zresztą taki sam magazyn jest tyle że w bdb stanie z zachowanymi wewnątrz napisami niemieckimi pisanymi gotykiem ok 200 m od tego bunkra przy trasie E7.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Šwietne! Šwietne! 100% [2 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Copyright © 2007 LukLog